Majówkowy Maraton Czytelniczy

Zbigniew Rokita Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zbigniew Rokita Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku. To polski dziennikarz, pisarz, reportażysta i specjalista w dziedzinie wiedzy o Europie Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Jest autorem głośnych reportaży wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne – „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” i „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Rokita publikował swoje teksty m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Przez sześć lat (2012-2018) współpracował z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia”. Rokita jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reportażysta otrzymał wiele stypendiów i nagród – jest m.in. laureatem VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera.

Pierwszą książką Rokity (współtworzoną z Kornelią Mazurczyk) był wywiad rzeka z orientalistą Andrzejem Pisowczykiem. To opowieść o fascynujących i często zaskakujących zależnościach między polityką a kulturą. Pisowczyk opowiada o etymologii słów używanych codziennie, o mechanizmach językach, o słowotwórstwie i rozwoju języków narodowych. Profesor Pisowczyk jest ekspertem w dziedzinie językoznawstwa – specjalizuje się w językach irańskim, ormiańskim i gruzińskim. Jego historie pełne są anegdot i niebywałej erudycji.

W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się druga książka (pierwsza samodzielna) Zbigniewa Rokity pt. „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. To propozycja na spojrzenie na Europę Wschodnią przez pryzmat wzajemnie przenikających się sportu i polityki. To opowieść o mistrzostwach świata drużyn narodowych niezrzeszonych w FIFA. Występują w nich reprezentacje Abchazji, Kurdystanu oraz Donieckiej Republiki Ludowej. Ponadto Rokita szuka odpowiedzi na to, dlaczego Ernest Wilimowski grał w reprezentacji III Rzeszy oraz dlaczego UEFA wydała zgodę na utworzenie ligi piłkarskiej na Krymie. Rokita odkrywa też niebezpieczne zależności między światem polityki, biznesu i sportu.

Najnowszą publikacją Rokity jest wydany w 2020 roku reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Książka jest karkołomną próbą opisania w reporterskim formacie Górnego Śląska. Rokita znakomicie poradził sobie z próbą ukazania niemożności opisania regionu, który na przestrzeni ostatnich kilkuset lat znajdował się w granicach administracyjnych kilku różnych krajów i tworów narodowych. Rokita przeplata opowieści o regionie, panujących na Śląsku zwyczajach, jego historii, opowieściami o swojej rodzinie i poszukiwaniach śląskich korzeni. Reportażysta pisze o prawdziwych i urojonych historiach Ślązaków, ich mitologii, panujących o nich stereotypach oraz obrazie Ślązków utrwalonym w różnych dziełach kultury, m.in. w książkach Twardocha i filmach Kutza. Rokita porusza także temat odrębności Śląska, ruchach autonomicznych, dyskusjach na temat przynależności narodowej Ślązaków oraz o losach mieszkańców Górnego Śląska.

W głosowaniu przeprowadzonym w grupie Czytamy Reportaże na Facebooku, reportaż „Kajś” został uznany za drugi najważniejszy reportaż 2020 roku, zaraz za „Oświęcimiem” Marcina Kąckiego.

Książki Zbigniewa Rokity na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zbigniewa Rokity we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Internet, komputery, informatyka

Kategoria „Internet, komputery, informatyka” zawiera publikacje skupiające się na wszystkich zagadnieniach związanych z siecią, komputerami, programami komputerowymi czy oprogramowaniem. Książki z tej kategorii poświęcone są w głównej mierze programowaniu – znajdują się tu m.in. podręcznik „Wstęp do informatyki” Jacka Lembasa i Rafała Kawy przeznaczony dla studentów pierwszego roku kierunków informatycznych, poradnik „Sztuka dobrego programowania” Krzysztofa Jassego i Andrzeja Ziemkiewicza, w którym dobre rady znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani programiści, poradnik „Java. Uniwersalne techniki programowania” pod redakcją naukową Krzysztofa Barteczki dotyczący programowania w języku Java, podręcznik „HTML. Tworzenie stron www i programów desktopowych” Rafała Strychalskiego (podzielony na 3 części: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych). Znajdują się tu także poradniki z innych dziedzin, jak np. e-commerce („Narzędzia Google dla e-commerce” Krzysztofa Marca), marketingu internetowego („AdWords i Analytics” Krzysztofa Marca i Tomasza Trzósły), praktyk zwinnych („W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT” Krzysztofa Bończaka”), rzeczywistości wirtualnej („Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego – Aframe i HTML 5” Krzysztofa Wońka). Nie brakuje również pozycji dla dzieci, które już od małego chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w Scratchu, Pythonie czy Javie („Bawimy się, programując w Scratchu” i „Twórz własne gry komputerowe w Pythonie” Ala Sweigarta, „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” Nicka Morgana), grafiką komputerową („Piksele, wektory i inne stwory” Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura), produkcją filmową („Zostań gwiazdą YouTube'a” Nicka Willoughby’ego).