W swej koncepcji psychologii szczytów Zofia Paśniewska-Kuć zwraca uwagę na specyficzny aspekt potrzeb ludzkich. Chodzi o nieustanne nastawienie człowieka na coś więcej, skłaniające go do wędrówki w poszukiwaniu "nieskończonego szczęścia". Szczególnym etapem tej drogi jest wspinaczka na szczyt związana ze wzrastaniem w człowieczeństwie. Autorka ukazuje charakterystyczne cechy doświadczania siebie i świata podczas tej wędrówki. Stara się wyjaśnić jak dalece zakres, intensywność...
Od wydawcy:"Zofia Paśniewska-Kuć sięga do tych źródeł prawdy o człowieku, które - z racji swej złożoności i głębi - są niedostępne konwencjonalnym metodom psychologicznego poznania. Dzięki oryginalnej literackiej formie, ukazuje nie tylko subtelne odcienie przeżyć ale w lapidarny sposób przedstawia również własne dojrzałe przemyślenia dotyczące zagadnień ważnych z punktu widzenia rozwoju człowieka, psychologii klinicznej czy psychoterapii. Zwraca także uwagę na potrzebę kszta...
"Poczucie żalu" to - osadzona we współczesnych realiach akademickich - poruszająca opowieść o powołaniu, krzywdzie i nadziei.
Czytelnik znajdzie tu jedyne w swoim rodzaju, oryginalne świadectwo uczuć bowiem tytułowy fenomen żalu ukazany jest niejako od środka, w autentyzmie bezpośredniego doświadczenia - od Wydawcy.
Nadwrażliwość psychiczna nie powinna być traktowana wyłącznie jako słabość i przyczyna cierpienia... W "nieczułości świata" powinna być ona postrzegana raczej jako źródło osobowego wzrastania- uzdolnienie do odkrywania i przeżywania autentycznych wartości ludzkich. Przeciwdziałanie społecznej marginalizacji osób o takiej wrażliwości, może oznaczać promocję zdrowia moralnego- przeciwko "cywilizacji śmierci". Dlatego obrona nadwrażliwych musi zaczynać się od "odpatologizowania"...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.