Zygmunt Krasiński Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nie-Boska Komedia, Audiobook | Zygmunt Krasiński

    Krasiński poezję postrzegał jako szczyt doskonałości. Poeta to człowiek obdarzony talentem, a przy tym żyjący na dwóch płaszczyznach życia – tego ziemskiego i tego poetyckiego, ponadprzeciętnego.

    Promocja
    okładka Nie - boska komedia – lektura z opracowaniem, Audiobook | Zygmunt Krasiński

    Audiobook „Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego w opracowaniu „Baby od polskiego” to idealne kompendium wiedzy, które ułatwi zrozumienie tego niezwykłego dramatu romantycznego. Zawiera fragmenty tekstu oraz szczegółowe omówienia kluczowych motywów, takich jak konflikt między arystokracją a ludem, walka o ideały, rola poezji i dramat jednostki. Dzięki temu opracowaniu zyskasz pełniejszy obraz przesłania dzieła oraz jego uniwersalnych refleksji nad człowiekiem i historią. T...

Zygmunt Krasiński Audiobooki

Zygmunt Krasiński był jednym z największych poetów polskiego romantyzmu, uznawanym za jednego z „trzech wieszczów”, obok Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. Krasiński był nie tylko poetą, ale także prozaikiem, dramatopisarzem oraz filozofem. Jego „Nie-Boska Komedia” pozostaje jednym z najbardziej znanych tekstów polskiego romantyzmu. Niemniej ważną pozycją w twórczości Zygmunta Krasińskiego są dramat „Irydion” czy „Agaj-Han”.

Młodość Zygmunta Krasińskiego

Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu, w domu przy Boulevard Montmartre 10. Był hrabią, potomkiem magnackiej rodziny Krasińskich herbu Ślepowron. Jego rodzicami byli Maria Radziwiłłówna oraz generał Wincenty Krasiński. Zygmunt był II Ordynatem na Opinogórze, zaraz po swoim ojcu. Młody poeta kształcił się w rzeczonej Opinogórze pod kierunkiem pisarza Józefa Korzeniowskiego oraz Piotra Chlebowskiego. Później rozpoczął naukę w Liceum Warszawskim, by następnie uczęszczać na wydział prawa Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak Zygmunt Krasiński nie przebywał tam bardzo długo, ponieważ ojciec wysłał go do Szwajcarii po serii przewinień.

Ojciec miał zresztą największy wpływ na poglądy oraz życie Zygmunta Krasińskiego. Wincenty, generał napoleoński, był później lojalnym poddanym cara Rosji. Matka Zygmunta zmarła już w 1833 roku. Młody poeta buntował się przeciwko dyscyplinującemu podejściu ojca, jednak nie udało mu się wyrwać spod jego wpływu. Wincenty mieszał się zarówno w jego życie osobiste (między innymi wymusił na synu małżeństwo z Elizą z Branickich, pomimo uczucia Zygmunta do Delfiny Potockiej), jak i ingerował w jego poglądy polityczne. Zygmunt nie wziął udziału w powstaniu listopadowym i demonstracjach patriotycznych właśnie pod wpływem ojca. Jego nieobecność i brak aktywności wywołały odrzucenie ze strony kolegów, przez co pisarz musiał przerwać studia. Po tych wydarzeniach przebywał głównie w Niemczech, Francji oraz we Włoszech.

Dorosłe życie

Zygmunt Krasiński przeżył ciężki okres po roku 1831. Napięta relacja z ojcem, dla którego pozostawał jednak uległym synem potęgowała jego rozstrój nerwowy. Zygmunt cierpiał także na chorobę oczu, która groziła ślepotą i wymuszała jego długie, samotne chwile, spędzane w ciemnym pokoju. Pisarz przebywał wraz z ojcem w Petersburgu od jesieni 1832 do wiosny 1833. Wincenty starał się nakłonić go do służby dla dworu rosyjskiego, ale tym razem Zygmunt zdecydowanie przeciwstawił się temu żądaniu. Następnie wyruszył do Krakowa i Wiednia, by przenieść się do Włoch. To tam nawiązał romans z Joanną Bobrową-Piotrowicką, a także spotkał i zaprzyjaźnił się z Juliuszem Słowackim (Rzym, 1836). To właśnie lata 30. XIX wieku były czasem powstania najważniejszych dramatów Zygmunta Krasińskiego, „Nie-Boskiej komedii” oraz „Irydiona”.

W Neapolu w grudniu 1838 roku Zygmunt nawiązał niezwykle ważny dla niego romans z Delfiną Potocką. Było to najsilniejsze z zauroczeń poety, uczucia zresztą były odwzajemnione. Romans ten trwał do roku 1846, by przekształcić się w przyjaźń. Relacja z Delfiną Potocką wywarła duży wpływ na twórczość Krasińskiego. Niemniej ważna była także przyjaźń z Augustem Cieszkowskim, którego poznał w Mediolanie w roku 1839. Ojciec wymusił na Zygmuncie ślub z Elizą z Branickich, malarką, w roku 1843. Małżeństwo doczekało się czwórki dzieci: Władysława Wincentego, Zygmunta Jerzego, Marii Beatryczy oraz Elizy, która niestety wkrótce zmarła.

Zygmunt Krasiński zachorował na gruźlicę i zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu. Jego ciało zostało przetransportowane do Opinogóry.

Twórczość Zygmunta Krasińskiego – „Nie-Boska komedia”

Zygmunt Krasiński prowadził ogromną ilość korespondencji, dzięki której wyrażał i wymieniał myśli z wieloma bliskimi mu osobami, w tym ojcem Wincentym, Konstantym Gaszyńskim, Henrym Reeve, Adamem Sołtanem, Augustem Cieszkowskim czy Delfiną Potocką. Wybory tych listów znajdziecie na Woblink, między innymi w tomach „Listy do Jerzego Lubomirskiego”, „Listy do Konstantego Gaszyńskiego” czy „Wybór listów politycznych”.

Zygmunt Krasiński podjął pierwsze próby literackie jeszcze w Warszawie, a najwybitniejsze dzieła napisał jednak na emigracji. „Nie-Boska komedia” powstała w roku 1835 i stanowi mistrzowski przykład romantycznego dramatu metafizycznego. Historia łączy się tu moralitetem, a rzeczywistość ziemska z sakralną. Pierwsze dwa akty opowiadają historię życia rodzinnego hrabiego Henryka, poety, a także męża i ojca, który zapomina o swoich obowiązkach rodzinnych i zaniedbuje żonę oraz małego synka, za co przychodzi mu srogo zapłacić. Dwa kolejne akty skupiają się na służbie publicznej, a także na kwestii rewolucji, która ma moc doprowadzić do upadku starego porządku społecznego i wywołać zmiany. Henryk swoim postępowaniem doprowadza do obłędu i śmierci swoją żonę. Jest pełen pychy, egoizmu, fałszywie natchnionej poetyckości, która w realnych cierpieniach widzi głównie źródło dla twórczości. Jego działania zostają ukarane rodzinną tragedią, a sam Henryk skierowany na drogę służby bliźnim i miłości ewangelicznej. Jednak Henryk nadal popełnia błędy. Wizja rewolucji Krasińskiego w „Nie-Boskiej komedii” to starcie obozu arystokratycznego i tradycyjnego oraz demokratycznego i ateistycznego, przy czym obydwie strony wydają się być niezdolne do dalszego kształtowania rzeczywistości. W kulminacyjnej scenie dramatu obecna jest wielka polemika dwóch postaci przedstawiających dwie różne wizje – Hrabiego, obrońcy starego porządku, oraz Pankracego, przywódcy rewolucjonistów. Na koniec jednak wszyscy ponoszą klęskę. „Nie-Boską komedię” Zygmunta Krasińskiego znajdziecie na Woblink jako ebook, audiobook lub książkę papierową.

Inne książki Zygmunta Krasińskiego w księgarni internetowej Woblink

„Nie-Boska komedia” nie jest jedynym dziełem Zygmunta Krasińskiego, które na stałe weszło do klasyki polskiej literatury. Są wśród nich także z pewnością takie tytuły jak: „Irydion”, „Agaj-Han”, „Grób rodziny Reichstalów” czy „Władysław Herman i dwór jego”. Czekają one na Was na Woblink w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.