Majówkowy Maraton Czytelniczy

Zyta Rudzka Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ten się śmieje, kto ma zęby, Ebook | Zyta Rudzka

    Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Nowa książka wielokrotnie nagradzanej autorki, laureatki m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyta Rudzka po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem. Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja....

    Promocja
    okładka Krótka wymiana ognia, Ebook | Zyta Rudzka

    Powieściowy powrót cenionej autorki po kilkunastu latach milczenia. Krótka wymiana ognia, czyli historia miłosnego piekła. Fragmenty losów różnych bohaterów tworzą historię rodziny, która rozpada się na kawałki. Związki z żoną, kochankami, córkami tworzą wielowątkową opowieść o seksualności kobiet. Nieoczywistej, formacyjnej i ciągle na nowo odkrywanej, której symbolem jest Mokra – rzeka z dziecinnych stron. Protoplastka rodu opowiada swoje życie studni. To wojenne i to wspó...

    Promocja
    okładka Mykwa, Ebook | Zyta Rudzka

    Historia Belli i Elżbiety. Z ich żydowskiego świata został tylko antysemityzm. Jest jeszcze Franciszka, babka z rozdania losu, ta, która uratowała. To portret potrójny, ale każda z nich jest osobna. Zyta Rudzka Napisana pod koniec dwudziestego wieku, jedna z pierwszych powieści o traumie potomków ocalałych z Zagłady. Zyta Rudzka buduje opowieść z dwóch języków: przypowieści i intymnego przeżycia. Odsłania niewydolność pamięci zbiorowej wobec jednostkowego cierpienia i to, że ...

    Promocja
    okładka Ślicznotka doktora Josefa, Ebook | Zyta Rudzka

    Mocna, pełna czarnego humoru powieść jednej z najciekawszych polskich pisarek, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia, finalistki Nagrody Literackiej Nike, autorki „Krótkiej wymiany ognia” i „Tkanek miękkich”, które zachwyciły krytykę literacką oraz czytelników. Bez śmierci życie byłoby takie niepoważne. Kiedy po raz pierwszy stanęła przed doktorem Josefem, Czechna miała 12 lat. Dziś jest pensjonariuszką domu starców i podkreśla, jak bardzo obozowego leka...

    Promocja
    okładka Tkanki miękkie, Ebook | Zyta Rudzka

    Nowa powieść autorki głośnej i znakomicie przyjętej przez krytykę „Krótkiej wymiany ognia”. Leczenie jak kochanie, to nie są sterylne czynności. Upadek Don Juana i bezkompromisowa rozprawa z mitem uwodziciela. „Tkanki miękkie” to nieoczywista opowieść o zwierzęcym przywiązaniu między ojcem a synem. A także o tym momencie życia, gdy ze wszystkich ważnych uczuć pozostaje obowiązek miłości wobec rodzica.  

Zyta Rudzka Ebooki

Zyta Rudzka to polska pisarka, scenarzystka filmowa i teatralna, autorka filmów poświęconych sztuce. Rudzka z wykształcenia jest psychologiem. Ukończyła Akademię Teologii Katolickiej. Napisała osiem powieści, w tym książkę „Krótka wymiana ognia”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. Wśród sztuk teatralnych napisanych przez Rudzką są m.in. „Cukier Stanik” i „Zimny bufet”. Rudzka jest laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Nagrody Radia „Deutsche Welle”, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka. Kilkakrotnie nominowana była do Nagrody Literackiej Nike.

Debiut literacki Zyty Rudzkiej

Choć Zyta Rudzka debiutowała jako poetka, to dziś znana jest głównie z pisania powieści i scenariuszy teatralnych. Pierwsza powieść Zyty Rudzkiej – „Białe klisze” – ukazała się w 1993 roku. W 1995 roku pisarka opublikowała dwie książki – „Uczty i głody” i „Pałac Cezarów”. W 1999 roku swoją premierę miała „Mykwa”. Na kolejną powieść Rudzkiej – „Dziewczyny Bonda” – trzeba było czekać pięć lat. W 2006 roku ukazała się szósta książka autorki – „Ślicznotka doktora Josefa”. Następnie Rudzka zrobiła sobie długą przerwę w pisaniu. „Krótka wymiana ognia” ukazała się w 2018 roku, dwanaście lat po poprzedniej książce.

„Krótka wymiana ognia” to rozłożona na fragmenty losów różnych bohaterów opowieść o rodzinie, która rozpada się na drobne kawałki. Są tu zatem opowieści o związkach, kochankach, córkach. Historie wojenne przeplatają się ze współczesnymi. Ważnym punktem książki jest obraz kobiecej seksualności, który zmienia się wraz z wiekiem. „Krótka wymiana ognia” to także przepełniona ironią opowieść starzejącej się kobiety, której ciało odmówiło posłuszeństwa. Choć bohaterka wie, że się zestarzała, to towarzyszy jej przewrotne hasło – „kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło”.

W 2020 roku ukazała się najnowsza książka Zyty Rudzkiej pt. „Tkanki miękkie”. W kontrze do poprzedniej powieści tym razem Rudzka na warsztat bierze męską seksualność. Pisarka przedstawia upadek Don Juana i rozprawia się z mitem mężczyzny-uwodziciela. To także niesamowita opowieść o relacjach ojca z synem. Rudzka opowiada o momencie w życiu, gdy mimo animozji, uprzedzeń, wątpliwości i niechęci, na koniec i tak zostaje obowiązek miłości wobec rodzica.

Teksty Zyty Rudzkiej znalazły się też w różnego rodzaju antologiach i zbiorach opowiadań. Jej twórczość weszła w skład takich publikacji jak „Opowiadania kryminalne”, „Wbrew naturze”, „Projekt mężczyzna” czy „Gorączka. Opowiadania wyuzdane”. Warto wyróżnić antologię „Wielogłos o Zagładzie”. To wydany przez wydawnictwo Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) zbiór publikacji, w których autorzy podejmują problem obrazowania i interpretowania Holokaustu. Muzeum zaprosiło do tego nietypowego projektu blisko stu autorów. Wśród nich, obok Zyty Rudzkiej, znaleźli się m.in. Anna Bikont, Jan Hartman, Andrzej Leder, Tadeusz Lubelski, Anda Rottenberg, Olga Tokarczuk, Marian Turski i wielu innych.

Książki Zyty Rudzkiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zyty Rudzkiej w formie ebooka i papierowej. Dostępne są dwie najnowsze powieści autorki – „Tkanki miękkie” i „Krótka wymiana ognia”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.