Opis treści
Książka jest próbą usystematyzowania ściśle zdefiniowanych sfer aktywności państw sojuszniczych w końcowym okresie wojny
Proces konstruowania ładu pokojowego po drugiej wojnie światowej, który w swojej zasadniczej fazie przebiegał w latach 1943-1945, obejmował kilkadziesiąt państw koalicji Narodów Zjednoczonych i stowarzyszonych z nimi. Nie należy sprowadzać go do trzech konferencji szefów rządów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Sowieckiego w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Waga aktywnego udziału w tych działaniach państw spoza tzw. Wielkiej Trójki (Czwórki) była znacząca.
Książka jest próbą usystematyzowania ściśle zdefiniowanych sfer aktywności państw sojuszniczych w końcowym okresie wojny. Działalność ta skierowana była ku przyszłości, ale została podjęta zawczasu, aby osiągnąć zamierzone cele w atmosferze przybliżającego się sukcesu wygranej wojny, i uniknąć tym samym problemów na wypadek eskalacji napięcia po wojnie (na konferencji pokojowej), zaznaczających się już w 1944 roku rys na współpracy mocarstw czy tendencji izolacjonalistycznych w Stanach Zjednoczonych. Zawiera także skrótową prezentację pierwszych prób wdrożenia zapadłych na spotkaniach międzysojuszniczych uzgodnień zarówno co do nowo proponowanych mechanizmów i instytucji, jak i formuły zaadoptowania tych, które funkcjonowały już w okresie międzywojennym.
„Współkonstruktorzy ładu powojennego”, Wojciech Materski – jak czytać ebook?
Ebooka „Współkonstruktorzy ładu powojennego”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).