Opis treści
Polska porozbiorowa. W Warszawie strachem i terrorem rządzi namiestnik carski Iwan Paszkiewicz.
Felix Muchowicz, syn fabrykanta z Gorlic, przyjeżdża do Warszawy w poszukiwaniu zarobku w związku z planowaną budową linii kolejowej Warszawa – Wiedeń. Ma ambitne plany rozwinięcia działalności restauratorskiej. Zaczyna jako subiekt w Handlu W. Hempla przy ulicy Długiej w Warszawie.
Zakochuje się z wzajemnością w hrabiance Delfinie Karolinie Dunin. Rodzina hrabianki jest przeciwna temu związkowi. Byłby to niewątpliwie mezalians. Czy panna Dunin będzie miała dość silnej woli i determinacji, żeby przeciwstawić się rodzinie i wbrew konwenansom panującym w jej środowisku wyjść za mąż za osobę poniżej jej stanu?
Małgorzata Machnacz-Zarzeczna jest absolwentką filologii angielskiej na UAM w Poznaniu i Podyplomowego Studium Afrykanistyki przy UW w Warszawie. Interesuje się historią kultur i społeczeństw. Zwiedziła wiele egzotycznych krajów, między innymi Libię, Syrię, Egipt i Chiny. Jest tłumaczem książek z zakresu historii sztuki oraz ochrony środowiska i leśnictwa.
Od kilku lat interesuje się historią rodziny. Studiuje metryki, akta stanu cywilnego i inne dokumenty znajdujące się w archiwach akt dawnych oraz buduje drzewo genealogiczne rodu. Efektem tych poszukiwań jest odnalezienie po stu latach w Teksasie rodziny dziadka stryjecznego oraz napisanie tej książki. Jest także autorką tekstów do piosenek śpiewanych przez Jolę Drozdę na spotkaniach artystów w domach kultury i salonach artystycznych w Warszawie i innych podwarszawskich miejscowościach, głównie tych organizowanych przez animatora kultury Bogdana Falickiego. Należy do Stowarzyszenia Członków Rodu Duninów.