Opis treści
Bohater powieści Nielegalna młodość przechodzi przez cztery odrębne światy.
Jego rok urodzenia, to data wprowadzenia komunizmu do Polski. Lata dziecięce – chociaż spędzone w sielskim krajobrazie małego, górskiego miasteczka – są naznaczone stalinowskim reżimem i propagandą, czasami aż komicznymi w swoim absurdzie. Okres młodzieńczy przypada na czas „socjalizmu z ludzką twarzą”, wchodzącego w etap wielkich nadziei na zmiany, zwany „karnawałem Solidarności”. Ostatni okres to emigracja do mitycznego kraju, którego sama nazwa kojarzy się z zapachem żywicy. Ten kraj to Kanada.
Chłopiec, młodzieniec, mężczyzna, wychowany przez ojca – zagorzałego komunistę i głęboko wierzącą matkę. Poza domem jego świat składa się z wielobarwnych i jakże odmiennych postaci: komunistów, socjalistów, wierzących i wojujących z kościołem, dawnych endeków i piłsudczyków, byłych Akowców, inteligentów, chłopów, robotników… Ci ludzie oraz przemiany w Polsce wywierają wpływ na bohatera, który niejednokrotnie przechodzi transformację.
Jednak najważniejszym czynnikiem, który ukształtuje jego osobowość jest MIŁOŚĆ. Nie tylko ta szalona i gorąca do kilku kobiet jego życia, ale też ta ciepła, niezwykle tkliwa, którą obdarował matkę.
Sylwester Przybyło – mieszka na stałe w Kanadzie, w leżącej koło Montrealu malowniczej miejscowości Rawdon. W Polsce ukończył studia na wydziale matematycznym, a następnie pracował na AGH w Krakowie. Na tej samej uczelni zrobił doktorat i został zatrudniony jako asystent, a później adiunkt. W Kanadzie jest nauczycielem matematyki.
Jego debiutem literackim jest tomik poezji Pokolenia, wydany we Francji i w Polsce. Następna pozycja literacka, to wydany w Polsce tom wierszy erotycznych Dla Niej.