Opis treści
W roku 2001 Marek Troszyński, obecnie profesor w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wydał książkę „Austeria «Pod Królem-Duchem»: Raptularz lat ostatnich Juliusza Słowackiego”. Jest to zbiór esejów na różne sposoby inspirowanych tytułowym „Raptularzem 1843–1849”, którego edycję zawierającą podobiznę całości rękopisu i jego precyzyjną transkrypcję Marek Troszyński opublikował w roku 1996. Książka ukazywała niezwykły, zarazem naukowo pogłębiony i bardzo osobiście przeżyty obraz mistycznego okresu życia Słowackiego, przedstawiała oryginalną i fascynującą interpretację jego postawy i twórczości. Po dwudziestu latach, po opublikowaniu kolejnych książek autorskich i podjęciu niezwykłych dzieł edytorskich jak publikacja rękopisu dramatu zwanego „Samuel Zborowski” („Alchemia rękopisu”, 2018), czy nowe wydanie „Dzieł zebranych” Słowackiego Marek Troszyński wraca do „Austerii «Pod Królem-Duchem»”. Obecne wydanie książki zawiera zarówno eseje, które złożyły się na jej pierwszą edycję, jak i nowe teksty dodane przez Autora. Ponowiona w zmienionym kontekście społecznym podróż śladami mistycznych poszukiwań i przeczuć Juliusza Słowackiego z pewnością zaprowadzi Czytelników w inne rejony i skonfrontuje z innymi pytaniami niż dwadzieścia lat temu.
prof. Michał Kuziak: Gdyby ktoś dzisiaj pytał o pierwszy, a zarazem wnikliwy i głęboki, przewodnik po późnej biografii i dziele Słowackiego, bez wahania wskazałbym właśnie na książkę Troszyńskiego, która w żaden sposób się nie zestarzała od czasu pierwszego wydania.
Prof. Magdalena Siwiec: „Austeria «Pod Królem-Duchem»” – szczególnie w tej nowej wersji, wzbogaconej o rozmowy, list i recenzje, jest książką nie tyle o życiu i twórczości Słowackiego, a o życiu Słowackim. Jej założeniem jest bowiem lektura zaangażowana, empatyczna, taka, która wymaga wejścia w dialog z tekstem Słowackiego – pięknym, w wielu miejscach wieloznacznym, niejasnym, rozbitym na wiele czasem wykluczających się wariantów, kreślonym, niejednorodnym, zderzającym do siebie różne rejestry.