Opis treści
Jak wiele opowiadań i bajek inspirowanych jest faktami? Jak wiele z nich jest ciekawych, przyciągających uwagę i pozostających w pamięci? Czy więc należy trzymać się autentycznych wydarzeń czy można wybrać jedną z ich wersji?
W książce, którą właśnie trzymacie w rękach, zebrałem dwadzieścia dwa opowiadania luźno związanych, a raczej inspirowanych Wrocławiem i okolicami miasta. To opowiadania, których bohaterami są sympatyczne krasnoludki, ale też mniej życzliwe skrzaty. Występują tu także stworzenia lepiej nam znane, czyli spotykane na co dzień. Wszak kto z Was nie widział na przykład kota. Część historyjek jest niejako tłem lub uzupełnieniem wydarzeń, które miały – bądź mogły mieć – miejsce dawno, dawno temu. A reszta? Cóż, w każdej legendzie może być ziarno prawdy, więc dlaczego nie w bajkach?
Honorata 29-05-2020
Honorata 29-05-2020
Nie znam żadnych wrocławskich legend, więc w książce wszystkie historie były dla mnie nowością. Jedne podobały mi się bardziej, drugie mniej. Jest to książka skierowana głównie do młodszego czytelnika, ale i osoba, która lubi Wrocław też pewnie po książkę, chętnie sięgnie. Napisana jest przystępnym językiem. Czyta się ją bardzo szybko, na jej przeczytanie nie potrzeba dużo czasu, ponieważ nie ma nawet 200 stron. W środku zamieszczone są ładne ilustracje. Całość wydana jest dość porządnie.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Blanka94 04-05-2020
Blanka94 04-05-2020
Jedne opowiadania były lepsze inne trochę słabsze (w niektórych brakowało mi większego polotu), ale całość jak najbardziej na plus. Bardzo podobał mi się fakt, że można było się czegoś o Wrocławiu dowiedzieć, a niektóre miejskie legendy czy prawdziwe wydarzenia zainteresowały mnie tak, że doszukiwałam informacji w Internecie :D Autor używa przystępnego języka, choć myślę, że młodszym dzieciom, w kilku przypadkach przydałby się przypis. Wielki plus za piękne ilustracje i za rysowaną mapę Wrocławia i okolic, na której możemy znaleźć różne obiekty, o których była mowa w książce. Polecam.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelniczka Woblinka 02-05-2020
Czytelniczka Woblinka 02-05-2020
Komu Wrocław nie kojarzy się z krasnalami? Głównym bohaterem książki jest Niezdarek, który lubi wycieczki do miasta. Autor w zbiorze opowiadań przedstawia w luźny i przystępny sposób historię miejsc w Wrocławiu. Czytanie dziecku może pobudzić wyobraźnię i nadzieję w istnienie tych małych żywych istot, jakimi są krasnale. Wypełniona masą ilustracji zaciekawi niejednego dzieciaka. Polecam!
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Patrycja Łukaszyk 01-05-2020
Patrycja Łukaszyk 01-05-2020
Może i nie znam zbyt dobrze legend wrocławskich, ale któż nie kojarzy słynnych krasnali, zamieszkujących uliczki tego pięknego miasta? I właśnie z tymi oto krasnoludkami poznajemy historię najsłynniejszych zabytków miasta - z przymrużeniem oka i w luźnych stylu. Jest to świetna alternatywa dla klasycznych zbiorów legend. Pełno tu humoru, który trafi zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników. Morały, które się przeplatają w historyjkach, są nienachalne i zrozumiałe dla młodszych odbiorców. Całość jest opatrzona przepięknymi ilustracjami. Dodatkowym plusem jest dołączona do zestawu mapa najważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia, których tyczą się historyjki zawarte w książce. Na pewno sięgnę po drugi tom! Polecam :)
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Martak180 30-04-2020
Martak180 30-04-2020
W dwudziestu dwóch opowiadaniach inspirowanych Wrocławiem i jego okolicami autor snuje różne historie, te bardzo dawne i te z nieodległej przeszłości. Część dotyczy ważnych historycznie miejsc w mieście i tu przydaje się mapa załączona do książeczki, aby ruszyć śladami krasnoludka na wycieczkę po Wrocławiu. Niektóre historie opowiadają o pomaganiu ludziom, a jeszcze inne dotyczą rzeczy niewiarygodnych! Miejskie legendy bywają zabawne, mroczne, a nawet tragiczne. Wszystkie są ciekawe i opowiedziane przystępnym językiem, choć kilka wyrazów należałoby moim zdaniem wytłumaczyć. Autor ma łatwość snucia historii – umie gawędzić i zachęca do słuchania. Barwne opisy poruszają wyobraźnię, wywołują emocje, zmuszają do refleksji oraz uczą, że na przykład kradzież i zemsta nie popłacają. Morały wtapiają się w tekst opowiadań, które uzupełniają przepiękne, kolorowe ilustracje Kamili Ćwieląg. „Opowiadania nie tylko wrocławskie” to zbiór… przygód krasnoludków i historii Wrocławia. To swoistego rodzaju bajki, opowiadania, legendy miejskie, historyjki, które zdaniem autora są tłem lub uzupełnieniem wydarzeń z przeszłości tych prawdziwych i tych, które mogły się wydarzyć. Dużo dowiecie się o Wrocławiu, wiele o krasnoludkach, ale na szczęście nie wszystko.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem