Opis treści
Międzynarodowa współpraca w zakresie pieniądza jest postrzegana często, jako ostatni etap integracji gospodarczej. PrzyŞkład pozaeuropejskich unii monetarnych pokazuje jednak, że możliwe jest osiąganie korzyści z prowadzenia wspólnej polityki pieniężnej i posługiwania się tym samym środkiem płatniczym, bez konieczności istnienia wspólnego rynku, czy unii celnej.
Autor opisuje powstanie i rozwój czterech oficjalnych unii monetarnych: Zachodnioafry-kańskiej Unii Monetarnej, ŚrodkowoafryŞkańskiej Wspólnoty Monetarnej, Wschodnio-karaibskiej Unii Monetarnej i Wspólnego Obszaru Monetarnego. Przedstawia ewolucję rozwiązań instytucjonalnych w okresie ponad 50 lat ich funkcjonowania.
Dotychczasowy brak zainteresowania tymi krajami i regionami wynikał z marginalnego ich znaczenia dla gospodarki światowej. Wraz z postępującą liberalizacją przepływów kapitału oraz rozwijaniem eksploatacji zasobów naturalnych obszary te zaczynają przyciągać uwagę zarówno inwestorów, jak i polityków. Znajomość zasad prowadzenia polityki pieŞniężnej oraz problemów społeczno-gospodar-czych w omówionych uniach monetarnych jest kluczowa dla podejmowania właściwych decyzji w zakresie wspierania przez przedstaŞwicieli społeczności międzynarodowej wzroŞstu i rozwoju gospodarczego.
Książka prezentuje analizę korzyści i koszŞtów płynących z faktu członkostwa w unii monetarnej i płynące z niej wnioski, które mogą być cenne dla osób poszukujących odŞpowiedzi na pytanie o konsekwencje przystąŞpienia Polski do Strefy Euro.