Opis treści
Pisząc tę książkę, myślałem przede wszystkim o pierwszym pokoleniu polskich przedsiębiorców. Do pewnego stopnia jest to kontynuacja mojej poprzedniej publikacji Biznes po prostu. Tym razem adresowana jest do tych, którzy mają już średnią lub dużą firmą i zastanawiają się nad następnym krokiem. Wielu przedsiębiorców, podobnie jak managerowie, po siedmiu, dziesięciu latach rozwijania swojej firmy czuje się nieco wypalonych i trochę na rozdrożu. Firma już nie cieszy tak jak kiedyś. Chciałoby się coś zmienić, ale właściwie nie wiadomo co. Czy to już czas na sprzedaż biznesu? A może wręcz przeciwnie, właśnie teraz trzeba zrobić krok do przodu i wznieść firmę na następny poziom? Może czas na agresywne przejęcia, co z jednej strony trochę zmieni charakter pracy przedsiębiorcy, a jednocześnie zwiększy udziały w rynku posiadanego przedsiębiorstwa?(...)
W tej książce mniejszą wagę przykładam do encyklopedycznej dokładności stosowanych definicji różnych pojęć, ale przede wszystkim skupiam się na przekazaniu najważniejszej wiedzy, która jest potrzebna przedsiębiorcom i innym osobom zaangażowanym w proces M&A. Korzystając z osobistych doświadczeń oraz analizując wiele głośnych światowych przejęć, staram się zwrócić uwagę nie tylko na kluczowe aspekty samego procesu i potencjalne ryzyko na każdym etapie, ale również na miękkie elementy, takie jak emocje samego właściciela czy np. zarządzanie wewnętrznym i zewnętrznym PR-em firmy, będącej w trakcie sprzedaży. (...)
Wszystkie zawarte tu rady i informacje pochodzą głównie z moich własnych doświadczeń i niekoniecznie muszą odpowiadać warunkom innych, konkretnych transakcji. Zatem przed skorzystaniem z moich sugestii warto sprawdzić, czy dana sytuacja dokładnie odpowiada opisywanej, a nawet i wtedy należy brać pod uwagę, że mamy do czynienia z innymi czasami i uwarunkowaniami rynkowymi. W wielu miejscach świadomie posługuję się uproszczeniami i skrótami, gdyż moją nadrzędną intencją było przekazanie ogólnego obrazu istoty tych transakcji wraz z wieloma odniesieniami do praktyki biznesowej.
Leszek Czarnecki