Opis treści
Wyją do księżyca, zjadają bohaterów bajek, szczerzą kły? Nie taki wilk straszny! Przyrodniczy komiks dokumentalny o wilkach i ludziach.
Wilki mają złą prasę. Wiadomo: Czerwony Kapturek, sensacyjne opowieści, które można usłyszeć w telewizji, „nie patrz wilkiem”, „nie wywołuj wilka z lasu”… I zgadnijcie co? To wszystko nieprawda. Wilki to wspaniałe, fascynujące zwierzęta. Wystarczy je lepiej poznać.
I tym właśnie zajmowali się Mizielińscy przez ostatnie lata. Ich przewodnikiem był Michał Figura, członek Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które bada wilki, rysie i niedźwiedzie, działa na rzecz ochrony tych zwierząt oraz edukuje społeczeństwo na ich temat.
Najnowsza książka Mizielińskich to komiksowy zapis wszystkiego, czego się dowiedzieli. Michał opowie wam w niej, jaka jest struktura wilczych grup, jak duże są wilcze terytoria i po co wilki odbywają dalekie wędrówki. Skomentuje częste mity na temat tych zwierząt i wyjaśni wam, w jaki sposób badacze zbierają informacje: jak tropią wilki i jak je liczą, co potrafią wywnioskować z badania wilczych kup i resztek wilczych posiłków, jak działa fotopułapka, a jak obroża z nadajnikiem GPS – i jak tę ostatnią wilkowi założyć.
Poznacie również prawdziwe losy konkretnych wilków. Między innymi Luny – szczeniaka, zabranego z górskiego szlaku przez turystów, którzy myśleli, że to pies; Junga uwolnionego z wnyków; Miko i Kampinosa, którzy zostali wyleczeni po potrąceniu przez samochód i wypuszczeni z powrotem do lasu… i wielu innych.
Ludzie zajęli całą Ziemię i nieodwracalnie ją zmienili. W tak ukształtowanym świecie dzikie zwierzęta nie przetrwają bez naszej pomocy. Ale pomagać trzeba mądrze – kierując się nie emocjami, lecz wiedzą. I o tym, w najszerszej perspektywie, jest ta książka.