Opis treści
Antoni Prohaska (1852–1930) był historykiem, archiwistą, czynnym członkiem PAU, zasłużonym pracownikiem Krajowego Archiwum Akt Grodzkich i Ziemskich we Lwowie. W 1929 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Specjalizował się w badaniach Rusi Czerwonej i Ziemi Czerwińskiej, dziejach przedchrześcijańskiej Litwy, czasach husyckich.
Władcy, rycerze, trefnisie. Szkice z XV wieku to galeria znamienitych postaci, do których należą król Władysław Jagiełło, książę Witold, Zawisza Czarny i mniej znanych, choć równie barwnych jak rycerz-rozbójnik Siestrzeniec, czy błazen Henne. Wszystkim towarzyszy aura dyplomatycznych knowań, szachujących posunięć taktycznych, a każdą z postaci charakteryzuje biegłość w dworskich niuansach towarzyskich i spryt polityczny.
Dzięki żmudnej i owocnej pracy archiwalnej autora możemy zanurzyć się w klimacie piętnastowiecznej Polski i odkryć jak głęboko z naszymi współczesnymi problemami tkwimy w przeszłości.
W książce znajdziemy także pasjonującą korespondencję księcia Witolda z wielkimi mistrzami krzyżackimi. Jest ona owocem skrupulatnej kwerendy Antoniego Prochaski między innymi w archiwum zakonu krzyżackiego w Królewcu.