Drużyna Lanovii, po burzliwych eliminacjach, znalazła się w ścisłym finale turnieju drużyn podwórkowych, który odbywa się na dużym stadionie podczas wielkiego festynu miejskiego. Chłopców czekają najważniejsze mecze życia, tymczasem jedna po drugiej następują komplikacje, i to nie tylko te o sportowym charakterze. Krzysiek i Miki razem z Weroniką, którą poznali w trakcie eliminacji, oraz jej koleżanką Kasią, utalentowaną kolarką, wpadają na trop wielkiej afery._x000D_ Kontynu...
Wciągająca i zabawna opowieść o przygodach grupy chłopców, którzy postanowili wziąć udział turnieju drużyn podwórkowych. Okazało się to całkiem poważnym przedsięwzięciem – trzeba było ustalić nazwę, skompletować skład, wybrać koszulki i znaleźć trenera, który opracuje taktykę i poprowadzi drużynę. Wspólnymi siłami zdołali to wszystko osiągnąć i drużyna Lanovii mogła przystąpić do gry. Czy uda się jej się osiągnąć wymarzony ćwierćfinał? Doskonała lektura dla mł...
Wiele osób wybierając książki o sporcie dla dzieci ma na celu zachęcenie najmłodszych do aktywności fizycznej, rozwijanie w nich pasji sportowych oraz przekazywanie im wartości związanych ze sportem. Są to publikacje, które zawierają elementy edukacyjne, motywacyjne i rozrywkowe, dostosowane do wieku oraz zainteresowań młodych czytelników. Książki z tej kategorii obejmują szereg tematów, często przedstawianych w sposób, który angażuje dzieci i pobudza ich ciekawość. Książki o sporcie dla dzieci zapoznają je z dziedzinami różnych sportów – od popularnych, takich jak piłka nożna, koszykówka, pływanie, lekkoatletyka, po mniej znane, ale fascynujące, np. szermierka, wspinaczka, sporty zimowe czy sporty paraolimpijskie. Często wyjaśniają zasady gry, podstawowe techniki i wskazują sprzęt niezbędny do uprawiania danej dyscypliny. Taka jest np. seria książek pt. „FC Mezzi”, Daniela Zimakoffa, opowiadająca o przygodach grupy młodych zawodników piłkarskich.
Polecane książki o sporcie dla dzieci zawierają często opowieści o znanych sportowcach – zarówno tych współczesnych jak i legendach sportu. Prezentują ich drogę do sukcesu, wyzwania, z jakimi się mierzyli i wartości, które im towarzyszyły, takie jak np. determinacja, wytrwałość czy fair play. Książki o sporcie dla dzieci często mają charakter motywacyjny i kładą nacisk na pewne istotne kwestie dla sportowca, takie jak współpraca, szacunek dla przeciwnika i uczciwa walka. Podkreślają również znaczenie zdrowego stylu życia i radości z aktywności fizycznej. Przykładem może być książka pt. „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach”, Adama Szczepańskiego, traktująca o niezapomnianych mistrzach polskiego sportu, takich jak np. Władysław Kozakiewicz, Jerzy Kulej czy Otylia Jędrzejczak.
Książki o sporcie dla dzieci to także różnego rodzaju opowieści, w których pełno jest zapierających dech w piersiach przygód, pobudzających wyobraźnię najmłodszych. To opowiadania, w których główni bohaterowie, często rówieśnicy czytelników, przeżywają sportowe wyzwania, uczą się nowych umiejętności, biorą udział w zawodach, pokonując własne słabości. Książki te często mają charakter edukacyjny i moralizujący. Uczą dzieci, jak radzić sobie z emocjami na boisku, jak współpracować w zespole, a także jak reagować na sukcesy i porażki. Zawierają również inne wątki, dla większego zaintrygowania czytelników treścią, promując jednocześnie aktywność fizyczną jako istotny element zdrowia i dobrego samopoczucia. Przykładem może być publikacja pt. „Mietek i skarb Wejhera”, Marty H. Milewskiej, w której osiedlową drużynę piłkarską, biorącą udział w międzynarodowym turnieju, spotykają zagadkowe sytuacje. Książki tego rodzaju mogą rozbudzić w dzieciach pasję do konkretnej dyscypliny lub po prostu ogólne zainteresowanie sportem, co może prowadzić do aktywniejszego spędzania czasu, kształtowania charakteru, zdrowych nawyków i pełnego pasji życia.