Dwaj przyjaciele Winnetou i Old Shatterhand ponownie zabiorą nas w ekscytujący i niebezpieczny wir wydarzeń, rozgrywających się wśród prerii Dzikiego Zachodu. Na drodze do rozwikłania tajemnicy staną im złoczyńcy, których i tym razem uda się brawurowo pokonać. Jednocześnie zyskają nowych przyjaciół i dzięki wspólnej pracy i wzajemnej pomocy odniosą kolejny spektakularny sukces!
Dżungle Bengalu – historycznej, azjatyckiej krainy ulokowanej na terytorium Indii i Bangladeszu – ociekają krwią ofiar składanych groźnej bogini Kali. Podróżujący przez dzikie zakątki dżungli biali poszukiwacze przygód próbują zapobiec rytualnym mordom, jednak sami przy tym narażają się na potworne niebezpieczeństwo. A mimo to podejmą nierówną walkę z okrucieństwem.
Arthur Conan Doyle never wasted time in getting his stories moving. His plots are always direct and refreshingly lucid, and the narrative has a velocity that sweeps you along right to the end. This was no doubt a large part of his immense worldwide success. Not surprisingly, each time he tried to end the series, his fans would howl in protest. But, as he says in the preface to his last collection of Sherlock Holmes stories, all good things must come to an end. And so it is ...
Heart of Darkness, the novella by Joseph Conrad, is essentially a multi-layered narrative. The Narrator describes a night spent on a ship in the mouth of the Thames River in England. Marlow, one of the men on board, tells of his time spent as a riverboat pilot in the Belgian Congo. On the surface it is the adventurous story of Marlow’s search for Kurtz, who for him is a living legend. On one hand it is also a peek into the unconscious of man where darkness resides silently,...
The Nigger of the ‘Narcissus’ was written in 1896 and is loosely based on Conrad’s own experiences as a sailor; in 1884, Conrad made a voyage on the real Narcissus from Bombay to Dunkirk as a Second Mate, and some of the events described in his novella may be based on adversities Conrad and his fellow-sailers had to contend with. And yet, Conrad’s third novel is much more than „just” an accout of adventures at sea partly based on fact and experience. In The Nigger of the ‘N...
Lord Jim, Conrad’s most famous work, is also his most extensive examination of a persistent theme: the conflict between an individual’s inner moral code and his or her outward actions. Jim, the well-loved son of an English parson, goes to sea to make a name for himself. With his youthful, romantic aspirations for the sea, he is physically powerful; he has „Ability in the abstract.” Throughout Conrad’s short stories and novels, his characters are often afraid, even obsessed,...
Akcja powieści rozgrywa się w czasie wojen napoleońskich. Działania wojenne sprowadzają Floriana Gotartowskiego na terytorium polskie, gdzie w jednym z polskich dworków poznaje on piękną Zofię Dziewanowską. Wielka miłość jest jednak wystawiona na próbę – Florian jako żołnierz wciąż walczy u boku Napoleona, ryzykując życiem w kolejnych bitwach. Tło dla wątków przygodowo-miłosnych stanowi ocena polityki Bonapartego.
Na „Trylogię napoleońską” Wacława Gąsiorowskiego składają się powieści: „Huragan”, „Rok 1809” oraz „Szwoleżerowie gwardii”. Akcja pierwszej powieści obejmuje okres od wypowiedzenia przez Napoleona wojny Prusom do utworzenia Księstwa Warszawskiego. Rok 1809 to rok wojny polsko-austriackiej w obronie Księstwa Warszawskiego. Akcja trzeciej powieści toczy się w czasie kampanii moskiewskiej Napoleona w 1812 roku. Na tle burzliwych wydarzeń tej wojennej epoki autor w mistrzowski ...
„Szwoleżerowie gwardii” zamykają tzw. trylogię napoleońską Wacława Gąsiorowskiego. Akcja rozgrywa się w czasie kampanii moskiewskiej Napoleona 1812 roku. Burzliwe wydarzenia stanowią wyraziste tło dla wątków miłosnych i przygodowych. Znów spotykamy Floriana Gotartowskiego, Zosię Dziewanowską, Tadeusza Bielskiego i Jankę Głuską, znanych z poprzednich części cyklu. Ich losy układają się w opowieść o patriotyzmie i wierności ideałom.
„Rok 1809” Wacława Gąsiorowskiego stanowi kontynuację powieści „Huragan” tego samego autora. Opowiada o losach Tadeusza Zabielskiego, burmistrza małego miasteczka w zaborze austriackim. Tadeusz przypadkowo pozyskuje tajne informacje o planowanej inwazji austriackiej na ziemie Księstwa Warszawskiego i za wszelką cenę stara się uprzedzić władze. Te jednak nie dają mu wiary. Tadeusz wplątuje się w bardzo niebezpieczną sytuację.
Powieść historyczna Adama Krechowieckiego „O tron” stała się kanwą dla pierwszego polskiego serialu spod znaku „płaszcza i szpady”, czyli „Czarnych chmur” w reżyserii Andrzeja Konica. Bohater powieści Krystian Ludwik Kalkstein – pierwowzór serialowego pułkownika Krzysztofa Dowgirda – podobnie jak większość ówczesnej szlachty pruskiej był zapalonym zwolennikiem zwierzchnictwa Rzeczypospolitej polskiej nad Prusami Książęcymi. Elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm, zwany W...
Powieść o tematyce podróżniczo-przygodowej i fantastycznonaukowej. Rozwój żeglugi parowej i kolei żelaznych pozwolił bohaterom powieści Juliusza Verne’a objechać świat wokoło w ciągu 80 dni. Rozwój lotnictwa i radiotelegrafii pozwoliły stworzyć zuchwały plan podróży dokoła świata w ciągu dni... ośmiu.
Ekscytujące przygody Cyrana de Bergerac, czyli Kapitana Czarta, rozgrywają się w dawnym Paryżu. Składa się na nie skomplikowana intryga miłosna, towarzyszące jej perypetie oraz tajemnice, których wyjawienie przesądzi o losie bohaterów. W tle bujne i kolorowe życie paryskich ulic, tłocznych, rozbrzmiewających muzyką, ubarwionych występami teatrów ulicznych.
Na tom opowiadań Josepha Conrada składają się m.in. takie utwory jak „Laguna”, „Placówka postępu”, „Falk. Wspomnienie” czy „Amy Foster”. Tematyka „Placówki postępu”, podobnie jak późniejszego „Jądra ciemności”, przenosi czytelnika do afrykańskiej dżungli ery kolonializmu. Biali handlarze pozyskują od miejscowej ludności cenną kość słoniową. Jednak zapędy kolonizatorów sięgają dużo dalej, co wkrótce prowadzi do tragedii.
Debiut powieściowy Josepha Conrada. Tytułowemu Almayerowi, Holendrowi mieszkającemu na wyspie Borneo, nie wiedzie się zbyt dobrze. Jest niezaradny, zacietrzewiony i podejmuje nie do końca przemyślane decyzje. Odstaje od ludności tubylczej, która naśmiewa się z jego nieprzystosowania. Aby odwrócić swój los, Almayer podejmuje szaleńczą wyprawę po legendarne złoto.
Bohater powieści, Kit Bellew, porzuca swoje wygodne życie i wyjeżdża na srogą północ do dzikiej Klondike. Przeżywa wiele niebezpiecznych przygód, które na nowo kształtują w nim mężczyznę. Fantastyczna opowieść o uporze, przyjaźni i sile ludzkiego charakteru. W tle niesamowite opisy przyrody zafascynowanego północą Londona.
Powieść historyczna. Główny bohater – Piotr Rzecki – pozbawiony majątku przez macochę szlachcic wyrusza do Warszawy zaciągnąć się do królewskiego wojska. Towarzyszy mu wierny sługa Maciek. Po drodze bohaterowie zmagają się z wieloma trudnościami. Finalnie docierają do oblężonego przez wrogie wojska tureckie Wiednia. Rozpoczyna się wielka bitwa... Tłem historycznym powieści są wydarzenia z 1683 roku, zwieńczone bitwą pod Wiedniem 12 września.
Kolejna z cyklu przygód ujmującego włamywacza i złodzieja. Tym razem Arsène Lupine ma ukraść cenna kolekcję z willi Marie-Therese. Bohater podchodzi do zadania spokojnie, uważając je za banalnie proste. Tym razem nic nie idzie zgodnie z planem, a wyjście obronną ręką z sytuacji będzie od bohatera wymagało wspinaczki na wyżyny kunsztu złodziejskiego fachu.
Pierwszy z cyklu tomów poświęconych przygodom Arsène’a Lupine’a. Główny bohater jest włamywaczem i bawidamkiem, ale urzeka bystrością umysłu i nienagannymi manierami. To mistrz w swoim fachu – błyskotliwy i piekielnie inteligentny łamie szyfry sejfów i niewieście serca. Okrada tylko nikczemników i złych bogaczy, a wspiera potrzebującą biedotę i otacza opieką pokrzywdzonych.
Arsène Lupine dokonuje włamania w pałacu w Ambrumesy. Kiedy ucieka, zostaje ranny i musi zniknąć. Prowadzone przeciwko niemu śledztwo ujawnia nowe fakty. Prowadzący sprawę nadinspektor Genimard ma nowego pomocnika, który doskonale zna metody działania Lupine’a. Intryga, morderstwo, mistyfikacje i i tajemnica Francuskich królów. Co jest rzeczywiste? Co skrywa iglica pod Etretata?
Powieść opowiada o początkach „kariery” Arsène’a Lupine’a. Kierowany honorem ratuje on przed śmiercią pewną tajemniczą piękność – hrabiankę Cagliostro. Kobieta mimo nieprzeciętnej urody jest zimna i bezwzględna. Pod jej okiem bohater doskonali swój złodziejski fach. Między Arsène’em a hrabiną wywiązuje się płomienny romans. Oboje marzą o bogactwie. Rozpoczyna się wyścig po wielki skarb mnichów...
Akcja powieści toczy się podczas rozbicia dzielnicowego Polski. Fabuła skupia się wokół postaci Przemysława Wielkopolskiego. Kraszewski opisuje dzieje małżeństwa króla z Ludgardą – księżniczką szczecińską. W tle powieści autor ukazuje sytuację polityczną Polski, jednak na pierwszy plan wysuwa nieszczęśliwy związek władcy, zakończony śmiercią Ludgardy. Do śmierci kobiety, poprzez nieumiejętnie dobrane słowa, przyczynił się sam małżonek.
Zaskakujące zwroty akcji, spotkania z tajemniczymi istotami i odkrywanie nowych światów. To wszystko składa się na fascynującą rzeczywistość powieści podróżniczych i przygodowych! Od lat sprawiają one radość i dostarczają emocji zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom, wrzucając ich w wir niezwykłych przygód przeżywanych przez bohaterów tak klasycznych powieści przygodowych, jak również współczesnej literatury podróżniczej. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów jest książka „Przygody Tomka Sawyera” autorstwa Marka Twaina, który pozostaje jedną z ulubionych lektur dla dzieci i młodzieży. Dla wielu nazwiskiem, które budzi od razu radość i ciekawość w sercu jest też Juliusz Verne - jego "W 80 dni dookoła świata" czy "20 tysięcy mil podwodnej żeglugi", znalazły swoje miejsce w ścisłym kanonie literatury przygodowej. Nie sposób również mówić o emocjonujących książkach z gatunku powieści przygodowej, nie wspominając o "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza.
Wejdźcie w świat przygód, śledząc wyjątkowe losy bohaterów odwiedzających egzotyczne krainy z pomocą książek papierowych, ebooków lub audiobooków, które czekają na Was niecierpliwie na Woblink!
Początki powieści przygodowej sięgają XVIII wieku, a do jej klasyków zaliczani są między innymi Karol May, James Oliver Curwood czy James Fenimore Cooper. Jakie są cechy powieści przygodowej? Fabuła tych książek pełna jest dynamicznej akcji - nie ma tu miejsca na długie zatrzymanie i nic-nie-robienie. Bohaterowie najlepszych książek przygodowych z reguły są postaciami pozytywnymi, których charakter czasami wystawiany jest na próbę przez napotykane na drodze przeszkody. Często są oni przedstawiani jako wzory do naśladowania, które poprzez podejmowanie właściwych (choć czasem trudnych) wyborów wychodzą cało z wszystkich niebezpieczeństw. Cechy gatunkowe literatury przygodowej powodują, że z reguły nie ma tu czasu na pogłębione analizy motywacji czy psychologię postaci - liczy się przede wszystkim wartka akcja i dobra rozrywka czytelników. Wiele spośród najlepszych książek przygodowych to powieści dla dzieci i/lub książki dla młodzieży, takie jak ebooki wspomnianego już Juliusza Verne'a, uważanego za swoistego pioniera powieści przygodowej. Jego powieści "Dzieci kapitana Granta" czy "Podróż do wnętrza Ziemi" znajdziecie na Woblink także w wydaniach obcojęzycznych - po angielsku lub francusku.
Książki podróżniczo-przygodowe to wyjątkowe połączenie wojaży w dalekie, często nieznane kierunki i niezwykłych przygód przeżywanych przez głównych bohaterów. Do jednej z najpopularniejszych serii książek przygodowych tego typu w Polsce należą dzieła Alfreda Szklarskiego, który opisywał przygody Tomka Wilmowskiego. Ich akcja rozgrywa się na początku XX wieku i porusza wiele aktualnych ówcześnie tematów. Powieści te są więc nie tylko okazją do poznania nowych krain, ale także zapoznania się z historią. Wyruszcie w drogę z młodym poszukiwaczem przygód oraz z dobrym przyjacielem jego ojca, Janem Smugą, sięgając po dostępne na Woblink książki "Tomek w krainie kangurów", "Tomek u źródeł Amazonki" czy "Tomek na tropach Yeti!". Popularności dzieł Szklarskiego dorównuje seria "Pan Samochodzik" Zbigniewa Nienackiego. Powieści Henryka Sienkiewicza, Jacka Londona (na przykład "Zew krwi"), Anthony'ego Doerra ("Światło, którego nie widać") czy Roberta Harrisa ("Wielka ucieczka") udowadniają, że cechy gatunkowe powieści przygodowo-podróżniczej skutecznie można łączyć także z innymi typami twórczości literackiej.
Jakie więc są polecane książki przygodowe i podróżnicze, od których nie można się oderwać? Do klasyki powieści przygodowej zdecydowanie zaliczyć należy "Przygody Hucka Finna" Marka Twaina, "Wyspę skarbów" Louisa Roberta Stevensona" czy "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe. "Zaginiony świat" Artura Conana Doyle'a to z kolei powieść fantasy, której fabuła zainspirowała takie dzieła jak "King Kong" czy "Park Jurajski". Wyjątkowe połączenie gatunków prezentuje także Andrzej Pilipiuk w swoim cyklu "Norweski dziennik", przeznaczonym przede wszystkim dla młodzieży. Historia rozgrywa się w Polsce w połowie XX wieku i łączy niezwykłe przygody z elementami kryminału, a nawet fantastyki. Na tą wyjątkową trylogię składają się ebooki "Norweski dziennik. Ucieczka", "Norweski dziennik. Obce ścieżki" oraz "Norweski dziennik. Północne wiatry". Przykłady powieści przygodowej można by mnożyć bez końca - równie wiele znajdziecie ich na Woblink w formatach książek papierowych, audiobooków lub ebooków!