Wielkie Święto E-Czytania! Rabaty do -75%

Nortom Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wołyńska i Mazowiecka Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii, Książka | Wołk-Jezierska Witomiła

    Jest to praca poświęcona wykładowcom tych Szkół zamordowanym przez NKWD ZSRR w Katyniu i Charkowie w 1940 roku, historii życia Oficerów i zarysowi działania Szkół zakończonych II wojną światową.

    Promocja
    okładka W matni socjalizmu- totalitaryzmu, Książka | Guziński Grzegorz

    Po zapoznaniu się z setkami teczek we wrocławskim IPN autor próbuje odpowiedzieć na pytania:
    Jak narodził się totalitaryzm w Polsce?
    Jakie spowodował skutki w życiu społecznym i politycznym Polaków?
    Jakie były metody działania SB przy totalnym zniewalaniu narodu polskiego, który z demokracji II RP został zepchnięty w matnię totalitaryzmu?

    Promocja
    okładka Kulisy genezy powstania warszawskiego, Książka | Matłachowski Jan

    Autor już na początku publikacji poszukuje odpowiedzi na pytania, kto, w imię jakich i czyich celów i z jaką korzyścią dla narodu polskiego doprowadził do wywołania powstania, najbardziej krwawego w dziejach Polski. „Kulisy genezy powstania warszawskiego”, to publikacja wnosząca nowe spojrzenie na ważne wydarzenie w dziejach narodu polskiego. Zaletą tej pracy jest to, że autor przedstawił nieznane lub mało znane szerszemu ogółowi fakty, które ukazują problem tragedii powstani...

    Promocja
    okładka Oflag II B Arnswalde Jenieckie losy, Książka | Sławomir Giziński, Andrzej Szutowicz

    Sławomir Guziński i Andrzej Szutowicz ukazali warunki życia polskich oficerów - jeńców wojennych, którzy po kampanii wrześniowej w 1939 roku trafili do niewoli niemieckiej. W maju 1942 roku jeńców polskich przeniesiono z Oflagu II B Arnswalde (Choszczno) do kompleksu Oflagu II D Gross Born (Borne Sulinowo), który dotychczas zajmowali oficerowie francuscy. Autorzy przede wszystkim skupili się na historii pobytu polskich jeńców w Oflagu II B Arnswalde, przedstawiając strukturę ...

    Promocja
    okładka Wojna i miłość Losy Polaków na Wileńszczyźnie, Książka | Waldemar Piotr Gołębiowski

    Autor przedstawił pełną wyrzeczeń walkę o wolność Polski partyzantów AK na Wileńszczyźnie w czasie okupacji niemieckiej. Polska została zdradzona przez zachodnich aliantów. Po wyzwoleniu Wilna przez Armię Czerwoną i Armię Krajową, partyzanci AK zostali podstępnie aresztowani i zesłani na Sybir. Wątek miłosny głównego bohatera jest ukazany na tle tragicznych wydarzeń wojennych.

    Promocja
    okładka Burzliwe dzieje Polesia, Książka | Kitajczuk Mieczysław

    ''Burzliwe dzieje Polesia'' to nie tylko książka wspomnieniowa. Ukazuje w szerokim kontekście historycznym historię Polesia, regionu od tysiąca lat związanego z Polską. Autor przybliża również zasłużone dla Polski postacie z tego obszaru, takie jak Tadeusz Kościuszko, Romuald Traugutt, gen. Franciszek Kleeberg czy Maria Rodziewiczówna.

    Promocja
    okładka Agenda Paxu na KUL-u, Książka | Stanisław Jan Roztworowski

    Autor ukazuje działania ideologii paxowskiej wśród studentów i części kadry naukowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1954-1956. Wspomnienia autora obejmują działalność Koła Społecznie-Postępowego związanego z Paxem, jak również działalność Zrzeszenia Studentów Polskich oraz dorobek życiowy studentów społecznie aktywnych. Opisywane wydarzenia Stanisław Rostworowski ujął w kontekście takich bardzo ważnych i przełomowych wydarzeń historycznych, jak Powstanie Pozna...

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.