Wędrówka po ziemi lwowskiej, dająca szansę ponownego zajrzenia do kilku wybranych miejscowości. Szlak łączy historię ze współczesnością. Zakrojony geograficznie od Oleska, miejsca narodzin króla Jana III Sobieskiego, poprzez Złoczów, Zadwórze, Pomorzany, Pieniaki stanowi fascynującą opowieść o historii, kulturze i życiu obwodu lwowskiego.
Książka podsumowuje prawie trzydziestoletni pobyt Elwiry Watały w Moskwie i jej osobiste spotkania ze słynnymi ludźmi, m.in. Bułatem Okudżawą, Władimirem Wysockim i innymi. Po nowatorsku i z ogromną szczerością opisuje życie elit – jak zdobywali i tracili majątki, jak zdradzali żony i łamali serca kolejnym kochankom, a także jak mordowali albo sami tracili życie.
Pasjonujący opis przygód Antka, piętnastoletniego rybaka z Hebdowa, który przez przypadek staje się żołnierzem insurekcji kościuszkowskiej oraz uczestnikiem bitwy pod Racławicami, stoczonej 4 kwietnia 1794. Oczami tego wiejskiego chłopca oglądamy zarówno jedną z najbardziej rozsławionych zwycięskich batalii Polaków, zakończoną spektakularnym zwycięstwem nad znienawidzonym zaborcą, jak i poprzedzające ją wydarzenia w Krakowie, kiedy to szlachta, chłopi i mieszczanie zespolili ...
Historie ludzi, którzy zostali skazani na karę śmierci w latach 1944-1961. Opis gehenny ich przesłuchań, pobytu w celach śmierci, niekiedy ze zbrodniarzami hitlerowskimi. Niektórzy czekali nawet latami na wykonanie wyroku, nie wiedząc, że został on zmieniony na dożywotnie więzienie. W książce również rozmowy z „kaesami” oraz wywiad z hitlerowskim oficerem.
Historia organizacji "Wachlarz" Armii Krajowej stanowi klasyczny przykład wykorzystania przez Aliantów w cudzych interesach naszej lojalności. W okresie 18 miesięcy (IX 1941 - III 1943) w momencie najwspanialszych militarnych sukcesów III Rzeszy (naszego pierwszego okupanta) rzucono tę organizację - zupełnie do tego nieprzygotowaną - do obrony interesów drugiego okupanta. "Wachlarz" swoimi ponad 200 akcjami dywersyjnymi na liniach zaopatrzenia frontu wschodniego i olbrzymią o...
Generał August Fieldorf "Nil" to legenda Polski Walczącej. Żołnierz Legionów, POW, wojny z bolszewicką Rosją. Zawodowy oficer Wojska Polskiego. W kampanii wrześniowej dowódca 51 pułku piechoty, następnie w Wojsku Polskim we Francji, skąd, jako pierwszy emisariusz Rządu RP, przybył do Kraju. Komendant Obszaru II AK (Białystok), dowódca Kedywu KG AK, organizator i komendant NIE, zastępca gen. Leopolda Okulickiego, ostatniego dowódcy AK. 7 marca 1945 r. aresztowany przez NKWD i ...
Zbiór relacji polskich Żydów dotyczących okupacji sowieckiej Kresów Wschodnich 1939-1941, także impresje z różnych przymusowych miejsc ich pobytu w głębi ZSRR 1940-1941. Świadectwa te, przechowywane w archiwach londyńskich, są w Polsce stosunkowo mało znane. Ich swoistość i inność polega na tym, że XX-wieczną martyrologię obywateli polskich, jaka miała miejsce pod sowieckim panowaniem, ujmują z perspektywy narodowości żydowskiej.
Książka obejmuje dzieje Rosji od jej prapoczątków aż do schyłku XX stulecia. Autor koncentruje się wyłącznie na systemie specyficznego, zbrodniczego kształtowania i sprawowania władzy. Pragnie wykazać, że system komunistyczny był logicznym następstwem represyjnej polityki książąt i carów nie tylko wobec poddanych, ale i najbliższych.
W dziele swoim Józef Flawiusz roztacza obraz najstraszniejszej tragedii, jaka w owej dobie spotkała Żydów, ich święte miasto i świątynię, która stanowiła symbol ich religijnej i narodowej tradycji. Katastrofę tę szczegółowo opisał jedynie Józef Flawiusz jako uczestnik, a potem naoczny świadek tych dramatycznych wydarzeń.
Opowieść o wigiliach Adama Mickiewicza pokazanych na szerokim tle epoki i biografii Wieszcza. W tok biografii o Mickiewiczowskich wigiliach wplecione zostały wątki biografii Autorki – wspomnienia z młodości spędzonej w podlaskim, szlacheckim dworku, pamięć „gwiazdki dzieciństwa”, historia kolęd i polskich obyczajów wigilijnych.
Dzieje Rozalii, jedynej Polki zgilotynowanej w czasie Rewolucji Francuskiej, i jej córki Aleksandry. Młodziutka matka i żona i dojrzała, starzejąca się córka splatają swe dzieje w tragicznej historii, w którą zamieszane są najwspanialsze rody Polski. Tłem akcji jest Konsytucja 3 Maja, Powstanie Kościuszkowskie i Listopadowe i Rewolucja Francuska.
Książka stanowi kontynuację opisu okupacji sowieckiej. Przedstawia codzienność mieszkańców Lwowa, tę zwykłą, siermiężną, do której dostosowanie było również rodzajem bohaterstwa. Towarzyszy temu obszerny i udokumentowany opis bestialstw dokonywanych przez Niemców oraz współpracujących z nimi członków organizacji ukraińskich nacjonalistów.
Antoni Heda-Szary to legenda podziemnego państwa polskiego w Górach Świętokrzyskich. Siła i dramatyzm losów „Szarego” tworzą historię prawdziwą. Ta historia przez lata była oficjalnie zakazana, ale przecież opowiadana, przekazywana z ust do ust jak w dawnych czasach. „Szary” jest postacią zwycięską w wymiarze osobistym i historycznym.
Autor m.in. znanego programu telewizyjnego Rewizja nadzwyczajna pisze o tym, o czym często historycy boją się mówić - a sugeruje to, o czym boją się nawet pomyśleć. Dla kogo pracował Józef Retinger? Dlaczego Adolf Hitler nie zginął w październiku 1939 roku? Czy marszałek Rydz-Śmigły przybył w 1941 roku do Warszawy, aby stać się polskim Quslingiem?
Okupacyjny bestseller, jedyna publikacja książkowa skonfiskowana w czasie wojny przez Komendę Główną AK. Uznano, że dekonspiruje metody tajnej pracy. W 1981 r. ukazało się wydanie drugoobiegowe, też wykorzystywane jako instrukcja konspiracyjnych metod pracy. Ta książka jest pełną edycją oryginału z 1942 r. Zawiera ilustracje i niezbędne objaśnienia.
Autor, Generał Tadeusz Bór-Komorowski, przedstawia zasadnicze fakty i wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim, tak jak je widział i przeżywał. To rzetelnie udokumentowane wspomnienia, które dają prawdziwy obraz ówczesnej tragicznej rzeczywistości i świadectwo niezłomnej woli narodu walczącego o wolność.
Do książki dodatkowo: wkładka zdjęciowa 32 s. + płyta CD Gen. Tadeusz Bór Komorowski - Przemówienia i wspomnienia
Głównym celem pracy jest ukazanie działalności byłych oficerów PSZ na Zachodzie, którzy nie tylko powrócili do Polski, ale co najważniejsze, wstąpili do Wojska Polskiego – wojska, które ideowo nie mieściło się w wizji państwa, o jakie walczyli przez niespełna sześć lat poza granicami kraju, niejednokrotnie poświęcając za nie życie.
Publikacja jest poświęcona osobie polityka, którego zdolności, energia i determinacja przywróciły Polsce legitymację państwa wolnego i suwerennego wobec Europy i świata. Nie można jednak zaprzeczyć, że była to równocześnie postać kontrowersyjna, która mogła mieć jedynie oddanych przyjaciół lub zaciekłych wrogów.
Lwów. Okupacja sowiecka to zanurzenie się w historię tragicznych dni walki i okupacji sowieckiej jednej z trzech cywilizacyjnych stolic Rzeczypospolitej. Nie jest to suche kalendarium, ale swego rodzaju gawęda o dniach zagłady (zarówno demograficznej, jak i cywilizacyjnej) polskiego miasta, które nazywano tyglem narodów – gawęda oparta głównie na relacjach i dokumentach. Lwów było miastem wieloetnicznym, zamieszkiwanym przez przedstawicieli różnych nacji i religii (Polaków, Ż...
Książka adresowana jest nie tylko do mieszkańców stolicy. Stanowi także istotny przyczynek do lepszego zrozumienia historii naszego kraju. Warszawa, wraz z całym Mazowszem, stanowiła przez wiele wieków niezależne księstwo. Bez udziału mazowieckich władców, noszących często tytuły książąt warszawskich, nie rozwinęłoby się to miasto, które uczynili swoją stolicą, a które z czasem stało się stołecznym grodem całej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i do dzisiaj z godnością tę zaszc...
Obozy pogardy to wstrząsające studium okrucieństwa, w którym opisano losy Polaków zesłanych do obozów pracy na terytorium naszego kraju. Przebywali w nich niepełnoletni, starcy, kobiety w ciąży, matki z niemowlętami... Idea organizowania w Polsce obozów w miejsce hitlerowskich sięga okresu II wojny światowej: w 1944 r. obóz pracy utworzono w poniemieckim obozie na Majdanku, a w 1945 r. – w Auschwitz, wspólnie z ludnością niemiecką. Tuż po zakończeniu wojny wiele byłych obozów...
Zasadniczym zagadnieniem omawianym w tej pracy sa stosunki Polski z Niemcami i Rosją. W tych relacjach powtawał zabójczy dla Polski związek niemiecko-rosyjski zmaterializowany w sierpniu 1939 r. paktem Ribbentrop-Mołotow. Wprawdzie w okresie międzywojennym wiele zależało od Niemiec, które odzyskując mocarstwowa pozycję w Europie zyskiwały coraz większa swobodę działania, to jednak wybuch wojny w 1939 r. okazał się możliwy jedynie w rezultacie wsparcia, jakie Berlin otrzymał z...
Nierzadko najbardziej interesującymi, bo obejmującymi sprawy, które znamy i pamiętamy z naszego własnego życia, są książki o historii najnowszej. Jest to ostatnia, obecnie trwająca epoka historyczna.
Za datę początkową przyjmuje się z reguły 1789 rok, czyli wybuch rewolucji francuskiej. Niekiedy pojawiają się także terminy późniejsze - rok 1815 (kongres wiedeński) lub nawet 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce liczy się historię najnowszą z reguły od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 roku. Obejmuje ona zatem kilka wieków, w czasie których wydarzyło się wiele kluczowych dla Polski i świata wydarzeń oraz przemian. Wśród nich wspomnieć z pewnością należy o dwóch rewolucjach przemysłowych, a także o I i II wojnie światowej (w tym powstaniu warszawskiemu), okresie międzywojennym, PRL-u, jak również o czasie tzw. zimnej wojny.
Ebooki o historii najnowszej, jakie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink, opowiadają o sprawach z całego świata. Znawca dziejów Europy Wschodniej Serhii Plokhy zabiera nas do Czarnobyla, by w swoim dziele “Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” odtworzyć tamtą dramatyczną historię. Ukazuje walkę naukowców, strażaków i żołnierzy, którzy walczyli heroicznie w samym środku nuklearnego piekła. Piotr Żurek skupia się na dziejach Słowenii w okresie, gdy ta była częścią republiki jugosłowiańskiej, państwem rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Jego dzieło “Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii” czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf. Polecamy także sięgnąć po niezmiennie aktualny esej wybitnego historyka Timothy’ego Snydera zatytułowany “O tyranii”, a także jego dzieło “Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”.
W książkach opowiadających o postaciach, wydarzeniach czy zjawiskach, które miały miejsce w epoce historii najnowszej znajdziemy obrazy z całego świata. Do Chin przenosi nas między innymi Profesor Bogdan Góralczyk w dziełach “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” oraz “Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa”, gdzie stara się wyjaśnić fenomen chińskich reform, a także przewidzieć, jakie kroki podejmie w przyszłości Państwo Środka. Martin Meredith przedstawia z kolei “Historię współczesnej Afryki”, a Tadeusz A. Olszański ukazuje “Ukraińskie stulecie 1914-2014. Szkice historyczne”. Napięcie między USA a Rosją, które ma swoje początki w okresie po II wojnie światowej, wywołało tzw. zimną wojnę, której kolejne rozdziały dopisywane były nieustannie aż do dziś. Historię tych zmagań stara się jak najbardziej rzetelnie opisać Tim Weinter w ebooku “Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Nie sposób nie wspomnieć także o dziełach Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który z sukcesem od wielu lat opisuje historię Europy, Polski oraz Wysp Brytyjskich, w dużej mierze skupiając się na epoce najnowszej. Na Woblink znajdziecie między innymi jego “Powstanie’44”, “Europa walczy. 1939-1945” czy “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tych i wielu innych fascynujących pozycji opowiadających o historii najnowszej szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).
Najnowsza historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, ważnych postaci, porażek, błędów i aktów ogromnej odwagi. Agnieszka Witkowska-Krych podejmuje trudny temat w swoim dziele “Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Nie mogło zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz. Pod redakcją Beaty Halickiej ukazał się zbiór świadectw zatytułowany “Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. “Płakaliśmy bez łez” to niełatwy w lekturze, lecz niezwykle cenny zbiór wspomnień byłych więźniów, członków żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz, zebranych przez Gideona Greifa. Wiele ciekawych pozycji dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Należą do nich na przykład “Okrągły stół” Jana Skórzyńskiego czy “Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów” Andrzeja Paczkowskiego. Procesy budowy demokratycznego państwa prawa III Rzeczypospolitej opisują Daria i Tomasz Nałęcz, których “Czas przełomu 1989-1990” pozwala prześledzić, jak tworzony był współczesny polski system parlamentarny, samorząd lokalny, czy jak wprowadzano kluczowe prawa obywatelskie. Wiele ciekawych tytułów o historii najnowszej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).