Fascynująca opowieść o słynnych kochankach królów, cesarzy, sułtanów..., które dzięki urodzie, sprytowi i inteligencji zdobywały pieniądze, władzę i zaszczyty. Bohaterkami książki są m.in. kochanki: cesarza Nerona, Poppea Sabina; króla, Kazimierza Wielkiego, Esterka; Augusta II Mocnego, Hrabina Cosel; sułtana Imperium Osmańskiego Sulejmana II Wspaniałego, Roksolana; francuskiego władcy Ludwika XV, madame de Pompadour; Stanisława Szczęsnego Potockiego, Zofia Potocka; Napoleona...
Maria Leszczyńska, jedyna Polka na francuskim tronie, zapomniana w Polsce, we Francji znana jako „dobra królowa”. Choć uznawana za nudną, była odważną i wierną kobietą. Z pokorą znosiła kpiny z wyglądu i wiary. Zdradzana przez Ludwika XV, odpłacała miłością i lojalnością. Jej potomkowie zasiedli na tronach Europy. Żyła w trudnych czasach licznych wojen i upadków.
Fascynująca opowieść o losach jednej z najwybitniejszych kobiet wśród szpiegów w czasie II wojny światowej. Autor ujawnia nieznane epizody z tego okresu i wypełnia też "białe plamy", m.in.: kto wykradł dla brytyjskiego wywiadu tajemnice II RP? Po co SOE (z ang. Special Operations Executive – Zarząd Operacji Specjalnych) i NKWD zawarły tajny pakt wywiadowczy? Czy wiedza Skarbek o katastrofie gibraltarskiej mogła być powodem jej śmierci?
Autorka, znana z przedstawiania historii o silnych i odważnych kobietach, kreśli życiorysy żon wielkich Polaków. Zwraca uwagę na ich uczucia, afekty, doznania w dzieleniu wspólnego życia z wybitnym człowiekiem. Jak to było z nawróceniem Celiny Mickiewiczowej? Czy dziwne zachowania Teodory Matejko były wynikiem choroby psychicznej? Dlaczego krakowska cyganeria nie lubiła małżonki Stanisława Wyspiańskiego? Jaki był sekret szczęśliwego małżeństwa Moniuszków? Te i inne ciekawostk...
Biografii najsłynniejszej Polki żyjącej w okresie napoleońskim. Przybliża nam losy życia ukochanej Napoleona I.
Ukazuje Marię Walewską nie tylko jako faworytę cesarza czy temat licznych plotek, lecz jako osobę, której życie zostało naznaczone nieszczęśliwym uczuciem, która stała się wręcz ofiarą miłości.
Biografia Józefa Cyrankiewicza, który najdłużej w historii Polski zasiadał w fotelu premiera. Opracowanie nie ogranicza się tylko do czasów PRL czy pobytu Cyrankiewicza w obozie koncentracyjnym. Wiele miejsca zajmuje omówienie działalności Cyrankiewicza w okresie przedwojennym. Książka opisuje nie tylko polityczną działalność Cyrankiewicza, ale także jego życie prywatne.
Gawęda o wigiliach Adama Mickiewicza ukazanych na szerokim tle epoki i biografii Wieszcza.
W opowieść wplecione zostały wątki z życia Autorki – wspomnienia z młodości spędzonej w podlaskim, szlacheckim dworku, pamięć „gwiazdki dzieciństwa”, historia kolęd i polskich obyczajów bożonarodzeniowych.
Wywiady z wybitnymi i popularnymi przedstawicielami muzycznego świata, nie tylko z Polski. Rozmowy o muzyce ze znanymi i docenianymi reprezentantami innych branż, w tym sportowej, satyrycznej i dziennikarskiej. Książka jest chronologicznym zapisem dziennikarskiej ścieżki Autora. Ważny jest również kontekst historyczny, pokazujący zmiany na rynku muzycznym w Polsce i na świecie.
Niezwykła opowieść o księżnej Izabeli, jednej ze sławniejszych dam swojej epoki. Kobiecie silnej, wzbudzającej podziw, ale też liczne kontrowersje. Książka ukazuje jej pasje, kompleksy, budzące zgorszenie romanse, tragedie życiowe…, a także obraz Rzeczypospolitej XVIII w., skonfliktowanych Polaków, zdrajców i patriotów.
Autor książki w ciągu kilkudziesięciu lat życia przemierzył pięć kontynentów z piórem, mikrofonem i kamerą. Widział i słyszał więcej niż inni, spotykał ludzi, którzy nie tylko decydowali o losach własnego kraju, ale też o przyszłości świata. Te frapujące wspomnienia są tak samo reportażem, jak i dokumentem lat minionych.
Historia życia generała z PRL opowiedziana przez córkę. Autorka zadaje pytanie, czy można nazwać ruskim generałem potomka bohaterów powstań narodowych i organizacji patriotycznych, zesłanego na Sybir, a potem walczącego w Armii Berlinga o wolność Polski? Czy można dyskredytować generałów LWP, nazywając ich komunistycznymi zbrodniarzami i zdrajcami?
Opowieść o życiu Naczelnika – jego walkach, zwycięstwach i porażkach, miłościach, przyjaźniach i sławie. Poznajemy też krainę dzieciństwa, studia w Rycerskiej Szkole Kadetów, epopeję walk o niepodległość Ameryki, losy Insurekcji, obronę Warszawy, tragedię Maciejowic, moskiewskie więzienie, lata przeżyte we Francji, aż po finał żywota w Szwajcarii.
Odżywiamy się zatrutym jedzeniem. Oddychamy zatrutym powietrzem. Używamy cztery razy więcej zasobów, niż te, którymi dysponuje nasza planeta. Niszczymy w coraz szybzsym tempie konieczną dla życia na ziemi biosferę. Mimo olbrzymiej katastrofy, która spowodowała śmierć kilkudziesięciu tysięcy ludzi, i uświadomienia sobie, ze następna w tym samym miejscu, ze względu na usytuowanie płyt tektonicznych może mieć apokaliptyczne konsekwencje, kontynuujemy eksploatacje istniejących ta...
Biografia polityczna Andrzeja Struga to nie tylko opowieść o polityku, senatorze i działaczu społecznym. To również życiorys człowieka, w którego osobie zawierają się historia, idee i dylematy całego międzywojennego pokolenia ludzi podziemnych, legionistów, piłsudczyków, socjalistów demokratów, antysanatorów. To wreszcie portret silnej indywidualności: wolnomularza, kinowca, literata artysty, a także wiele wątków;wojenny, filmowy, tajnych misji i sekretnych organizacji....
Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy. Występował u boku takich gwiazd jak Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska i Maria Malicka, a przedwojenna prasa rozpisywała się na temat jego kolejnych ról i dopytywała o kulisy życia prywatnego. Na przestrzeni lat wiązał się zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Książka przybliża historię zapomnianego polskiego aktora, znanego m....
Opowieść o kobiecie kochanej przez króla, lecz znienawidzonej przez dwór. Dramatyczne dzieje Elżbiety Granowskiej, która zanim została królową, przeżyła wielką miłość i gorzkie upokorzenie. Jest to bogaty fresk historyczny i obyczajowy, który daje interesujące tło spiskom, zasadzkom i intrygom.
Dalsze losy Izabeli Czartoryskiej, która do dzisiaj wzbudza emocje. Ostatnie lata jej życia nie były łatwe. Dotkliwie przyjęła zdradę targowiczan, wśród których był jej zięć. Wspierała insurekcję kościuszkowską, a następnie założyła pierwsze polskie muzeum – Świątynię Sybilli w Puławach, w której gromadziła patriotyczne pamiątki. Za swoją postawę spotkała ją surowa kara – zaborcy skonfiskowali jej majątek.
Opowieść o losach Henryka Sienkiewicza, a także jego najbliższych – dzieciach, wnukach, prawnukach... To również relacja o związkach z majątkiem Oblęgorkiem na Kielecczyźnie, z Wielkopolską i dziejach pięknego Muzeum Sienkiewicza w Poznaniu. Opis koneksji Sienkiewicza z rodem Krasińskich z Radziejowic na Mazowszu. Autorka przytoczyła także rewelacyjną korespondencję z tym domem, który miał dewizę: „Miłość Ojczyzny naszym prawem”.
„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.