Historia wszystkich polskich Wojskowych Jednostek Specjalnych. Opis powstania samodzielnego rodzaju Sił Zbrojnych RP oraz utworzenia Dowództwa Wojsk Specjalnych. Najważniejsze dokonania, symbole i rozwój tych jednostek: JW AGAT, JW FORMOZA, JW GROM, JW Komandosów, JW NIL i 7 Eskadry Działań Specjalnych.
Bawarczycy, Frankowie, Szwabi, Saksończycy, Westfalczycy, Nadreńczycy, Branderburgczycy, Pomorzanie i nie tylko oni zamieszkują ziemie na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej. Są Niemcami...ale jacy są. Czy tacy sami? Autor spisuje doświadczenia gromadzone przez ponad trzydzieści lat bezpośredniego obcowania z Nimi. Są wspomnieniem, a jednocześnie reportażem zaczynającym się w sierpniu 1939 roku, a kończącym... tę decyzję pozostawia autor Czytelnikom. By im to ułatwić prowadzi po ...
"Powstanie kościuszkowskie", próbuje dać odpowiedź, dlaczego potężna niegdyś Rzeczpospolita Obojga Narodów straciła nie tylko swoją moc, terytoria, ale i swoją tożsamość narodową. Nie pomogła charyzma i determinacja wielkiego Naczelnika powstania, bowiem nie umiano "cnoty i woli jednego człowieka zastąpić wolą i cnotą zbiorową". Lektura trylogii dzieł Artura Śliwińskiego traktujących o naszych narodowych powstaniach, patriotycznych zrywach i pogrzebanych nadziejach, pomaga zr...
Zbiór tajemniczych, bardzo często budzących dreszczyk emocji działań służb specjalnych. Niebezpieczeństwo i ryzyko, podstęp i oszustwo, zdrady i kłamstwa, a także pewna doza seksu. Dzieje szpiegowskich zmagań obfitują w zaskakujące wydarzenia, które przez stulecia wpływały na bieg historii świata.
Powstanie i upadek Urzędu Bezpieczeństwa. Ucieczka Józefa Światły, proces wiceministra bezpieki Romana Romkowskiego, dyrektora Departamentu Śledczego Józefa Różańskiego, dyrektora X Departamentu Anatola Fejgina, manipulacje władzy pozwalające na bezkarność setek oprawców Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Dzieje Elżbiety, trzeciej żony Jagiełły, która wcześniej poślubiła niekochanego możnowładcę Granowskiego i żyła jak przykładna mężatka. Kapryśny los otworzył jednak przed nią niezwykłe możliwości, dzięki którym mogła być wreszcie szczęśliwa. Książka przedstawia miłość i zdradę, wielkie sceny batalistyczne, wojny husyckie i bunty narodowe. Zanurzmy się w burzliwe lata późnego Średniowiecza.
Opowieść o kobiecie kochanej przez króla, lecz znienawidzonej przez dwór. Dramatyczne dzieje Elżbiety Granowskiej, która zanim została królową, przeżyła wielką miłość i gorzkie upokorzenie. Jest to bogaty fresk historyczny i obyczajowy, który daje interesujące tło spiskom, zasadzkom i intrygom.
Zbiór komentarzy do wyrazu, nazwy, wyrażenia lub przysłowia umieszczonego w ich tytule, a także gawęd na tematy historyczne, językowe, przyrodnicze, artystyczne, cywilizacyjne. Opowieść toczy się swobodnie, zajmując się tymi lub owymi przejawami spraw oglądanych z tych lub owych punktów widzenia, zależnie od tego, co się wydawało bardziej godne uwagi.
Książka odsłania tajniki komunikacji niewerbalnej. Dzięki ich poznaniu będziemy w stanie określić cechy charakteru naszych rozmówców i dotrzeć do wielu, często skrywanych, tajemnic ich wnętrza. Umiejętność właściwego odczytywania znaczeń ukrytych w ludzkich gestach pomoże nam w prowadzeniu rozmów, działalności zawodowej, życiu towarzyskim etc.
Czy w obliczu niepowodzeń, przykrości i zmartwień można zachować uśmiech i pogodę ducha? To z pewnością niełatwe, ale jeśli spróbujemy spojrzeć oczami Pollyanny, okazuje się całkiem możliwe, a życie nabiera wtedy blasku, każdy dzień przynosi zadowolenie i radość. Pollyanna po śmierci ojca przybywa do domu oschłej, surowej ciotki. Uśmiechem, wewnętrzną pogodą, niezwykłą umiejętnością dostrzegania we wszystkim jasnych stron zdobywa powszechna sympatię, a jej słynna „gra w zadow...
Jest wrzesień 1831 roku, wojska feldmarszałka Paskiewicza zbliżają się do Warszawy. Piętnastoletni chłopak przypadkowo poznaje ważne szczegóły planu ataku Rosjan i postanawia powiadomić o nich swego wuja generała Sowińskiego. Z narażeniem życia dociera do Warszawy i przekazuje zasłyszane informacje. Poznajemy heroiczną walkę w obronie wolskiej reduty, ale też życie codzienne miasta. Spotykamy ofiarnych polskich żołnierzy i oficerów, ale słyszymy też o postępkach tchórzliwych ...
To książka o zmysłowości, pełna erotycznych scen, często bardzo odważnych. Główny bohater, uzależniony od fizycznej namiętności, wciąż szuka silniejszych doznań w ramionach nowych kochanek. Czy znajdzie partnerkę doskonałą, czy wreszcie los pozwoli mu odkryć smak miłości? A może pozostanie niespełniony i zagubiony w spełnianiu kolejnych fantazji?
Pierwsza polska publikacja na temat konfliktu zbrojnego na Krymie i w Donbasie. Gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek, doradca NATO ds. Ukrainy, wyjaśnia na czym polega istota wojny hybrydowej i czym się ona różni od wojny klasycznej. Prezentuje przy tym stanowiska na jej temat uznanych ekspertów z wielu państw, włącznie z USA, Rosją, Ukrainą i Polską.
Lwowskie Orlęta zostały otoczone wspaniałą legendą. Swym bohaterskim czynem stworzyły bowiem mit o zgodnym współdziałaniu Polaków w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Oprócz opisu krwawych zmagań Orląt, żołnierzy i oficerów Autor przedstawia losy ludzi, którzy po dramatycznej obronie Lwowa nie mogli w nim pozostać. Sugeruje też, aby odwiedzający Lwowski Panteon z czcią pochylili głowy pośród rzędów tamtejszych krzyży.
Gruntowna analiza zjawiska wojującego nacjonalizmu ukraińskiego w okresie II wojny światowej i zbadanie jego historycznych, ideologicznych i politycznych aspektów. Omówienie kwestii ścisłej współpracy nacjonalistów ukraińskich z najeźdźcą hitlerowskim i masowych eksterminacji ludności polskiej na podstawie mało znanych i często ukrywanych faktów, materiałów archiwalnych, literatury polskiej, kanadyjskiej, ukraińskiej i rosyjskiej, a także roli OUN i UPA Bandery na politycznej...
Opracowanie poświęcone organizacji i działalności naczelnych władz wojskowych na uchodźstwie w latach 1939-1946. Autor gruntownie omawia wyzwania polityczne i wojskowe na ziemi francuskiej, Wyspach Brytyjskich i po zakończeniu II wojny światowej. Rozpatrywany okres obfituje w wiele doniosłych osiągnięć - ale też działań kontrowersyjnych oraz rozczarowań posunięciami i decyzjami sojuszników, dotyczących chociażby postanowień geopolitycznych wobec Polski czy brak udziału polski...
Jerzy Sosnowski był wybitnym oficerem wywiadu II RP. Kierował berlińską placówką wywiadowczą w latach 1926–1934. Książka zawiera analizę sprawy Sosnowskiego z prawnego punktu widzenia, ze szczególnym uwzględnieniem obu procesów karnych w Berlinie i Warszawie. Uzupełnia ona istniejącą w literaturze przedmiotu lukę, dotyczącą jego działalności wywiadowczej i jej zakończenia.
Było ich pięciu - kolejnych dowódców podziemnego Wojska Polskiego. Czterem, w okupowanym Kraju, przypadło dowodzić w najtrudniejszych warunkach, ścisłej konspiracji i codziennego zagrożenia ze strony okupantów. Piąty - organizator Związku Walki Zbrojnej, a z czasem Naczelny Wódz, któremu podlegała Armia Krajowa - dzialał na obczyźnie. Generałowie: Michał Tokarzewski-Karaszewicz, Kazimierz Sosnkowski, Stefan Rowecki, Tadeusz Komorowski i Leopold Okulicki to bohaterowie szkiców...
Powieść sensacyjna, w której fikcja literacka łączy się z historią. Główny bohater, konserwator zabytków, zauroczony „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci, chce napisać o niej książkę. Zamiast tego podejmuje nieudaną próbę kradzieży portretu z muzeum. W tej historii, jak to w życiu, nie wszystko kończy się dobrze i nie każdą zbrodnię spotyka kara.