Jest to książka o tym, w jaki sposób dzieła sztuki czy – szerzej – wytwory kultury wizualnej brały udział w walce ideowej, ideologicznej, a nawet wprost politycznej w Wolnym Mieście Gdańsku. Z jednej strony walkę tę prowadzono na froncie polsko-niemieckiego sporu o narodową tożsamość, a w konsekwencji państwową przynależność Gdańska, z drugiej – na froncie wewnątrzniemieckiego sporu tradycjonalistów z modernistami. Autora interesują w tym kontekście nie tylko obrazy malarskie...
Tom studiów autorstwa wybitnej historyk sztuki, poświęconych rozmaitym aspektom architektury wznoszonej w XIX i XX wieku na Pomorzu i Żmudzi, a zwłaszcza w Gdańsku. Małgorzata Omilanowska pisze między innymi o fenomenie późnej defortyfikacji Gdańska w kontekście zmian zachodzących w urbanistyce miast europejskich w XIX wieku, o problemie interpretacji neorenesansu niemieckiego wobec poszukiwań gdańskiej identyfikacji regionalnej i narodowej w dobie przynależności do cesarstwa...
Nawet najbardziej innowacyjny produkt może spotkać się z niezbyt gorącym przyjęciem, jeśli nie zostanie odpowiednio zaprojektowany. Książki o designie powinny zwrócić uwagę nie tylko samych projektantek i projektantów, ale każdego, kto jest zainteresowany światem designu. Dostępne na Woblink pozycje poruszają takie tematy jak: historia designu, ikony designu, praktyki projektowania, projektowanie wnętrz czy dizajn miejsc codziennych. Interesuje Was język przedmiotów? Dlaczego niektóre z nich są aktualnie niezwykle pożądane, a inne zupełnie już do nas nie przemawiają? Na te i wiele innych pytań odpowiada Deyan Sudjic, wybitny krytyk designu, w swojej książce "Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?". Polecamy też inną książkę jego autorstwa, "B jak Bauhaus" - subiektywny, ale też wciągający alfabet przedmiotów, które tworzą współczesny świat. Estetyka użytkowa to bowiem nie puste designerskie hasło, ale element naszej codzienności. Sztuka dobrego wzornictwa jest na wyciągnięcie ręki dzięki wyjątkowym książkom o designie dostępnym na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki.
Innowacyjność designu możemy obserwować w codziennym życiu. Ostatecznie w zasadzie wszystko, czego używamy zostało kiedyś przez kogoś zaprojektowane. Warto więc nie tylko rozejrzeć się wokół siebie, ale także poznać bliżej klasyki dizajnu i historię sztuki użytkowej. Polecamy szczególnie "Dizajn na co dzień" Dona Normana, pierwsze polskie wydanie kultowej książki o projektowaniu, która mierzy się z pytaniem: od czego zależy, czy przedmiot jest dobrze lub źle zaprojektowany? W Polsce ważną pozycję zajmuje współcześnie także książka Olgi Drendy "Wyroby. Pomysłowość wokół nas", która skupia się na często pomijanych elementach naszego otoczenia, takich jak betonowe przydomowe grzybki, dinozaury z nakrętek i śrubek czy galanteria religijna. Polska literatura związana ze światem designu jest bogata - jeśli jeszcze nie czytaliście osobistej i głośnej książki Marcina Wichy "Jak przestałem kochać design", koniecznie sięgnijcie po nią jako ebooka dostępnego w księgarni Woblink! Polecamy też jego "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu".
Historia projektowania to fascynująca część literatury związanej z designem. "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu" Ewy Solarz to wyjątkowa pozycja w tym obszarze - bogato ilustrowana książka przedstawiająca sto niezwykłych projektów i historii, przeznaczona jest zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Z kolei "Dizajn tamtych czasów" Wojciecha Grabowskiego skupia się na wzornictwie PRLu, przedstawiając piętnaście wyjątkowych historii o przedmiotach. Twórczość designu od podszewki przedstawia Aleksandra Koperda w ebooku "Dizajn miejsc codziennych". Dzięki niej łatwo zrozumiecie istotę wzornictwa, a także poznacie klasyki dizajnu. Pomocą z pewnością będzie także napisana przez zespół ekspertów "Historia designu", fascynujący przewodnik po świecie projektowania osadzonego w kontekście zmian kulturowych i społecznych. Dowiedzcie się, jak przedmioty kształtują naszą rzeczywistość - i jak my często nieświadomie wybieramy nasze ulubione rzeczy.
Co to znaczy, że przedmiot jest dobrze zaprojektowany? Nad tym zagadnieniem pochylają się najlepsze książki o designie, których wiele znajdziecie w księgarni internetowej Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf). Historia projektowania to nie tylko opowieść o przedmiotach. Znajdziecie tutaj także pozycje związane z typografią (na przykład "Esej o typografii" Erica Gilla), projektowaniem wnętrz (chociażby "Historia wnętrz" Johna Pilego), czy designem nastawionym na użytkownika (polecamy "User Friendly Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę" Roberta Fabricanta i Cliffa Kuanga). Dzięki Karen Homer poznacie także historię takich ikon designu jak kultowe domy mody Givenchy, Valentino, Prada, Gucci czy Louis Vitton. Wejdźcie w fascynujący świat projektowania i wzornictwa dzięki książkom dostępnym na Woblink!