Opis treści
POLITYKA nr 12/2022 w sprzedaży od 16 marca 2022 r.
WOJNA W UKRAINIE
1. Atomowe groźby Putina
Wojna przeniosła się już niemal na naszą granicę. Stąd gorączkowe pytania: czy Putin zaatakuje Polskę? Gdzie uderzy najpierw? Jakie jest ryzyko ataku atomowego?
MAREK ŚWIERCZYŃSKI
2. Z państwem obok
Ustawa, która ma ułatwić życie uchodźcom z Ukrainy, to dopiero początek. Już brakuje mieszkań, za chwilę zatkają się urzędy, szpitale, przedszkola. Prawdziwe wyzwania dopiero przed nami.
KATARZYNA KACZOROWSKA
3. Wojenny pokój
Wojna w Ukrainie i jej konsekwencje spowodowały, że postulaty złagodzenia politycznego konfliktu w Polsce i szukania kompromisu znajdują silny społeczny odzew.
MARIUSZ JANICKI
4. Naloty memowe
Ukraińcy na jednym froncie zdecydowanie wygrywają z Rosjanami – ich opowieść o wojnie niemal zagłuszyła wersję Kremla.
EDWIN BENDYK
SPOŁECZEŃSTWO
5. Trzy granice
Bilans wschodnich granic Polski w marcu 2022 r.: z Ukrainą – duma z pomagania; z Białorusią – mur graniczny; z rosyjskim Kaliningradem – pustka i zrywane znajomości.
MARCIN KOŁODZIEJCZYK
6. Na ratunek zwierzętom
Ofiarami wojny na Ukrainie stały się też zwierzęta domowe. Mnóstwo ludzi, czasem z narażeniem życia, podjęło się ich ratowania.
Agnieszka Sowa
7. Co wyrośnie w parkach?
Polacy chcą nowych parków narodowych. Zarówno wyborcy PiS, jak i PO.
Dlaczego więc rządowy projekt ustawy parkowej nie wróży rewolucji na tym polu?
Ryszarda Socha
RYNEK
8. Kuracja odwykowa
Ukraina rozpaczliwie broni swej niepodległości, świat zaś stara się ją wspierać, ruszając na ekonomiczne starcie z Rosją. Ale czy jest w stanie uniezależnić się od rosyjskich surowców, paliw i energii?
ADAM GRZESZAK
9. Agonia rubla
Wyparowało kilkaset miliardów dolarów należących do Rosji. Zachód uznał, że po ataku na Ukrainę Rosjanie po prostu nie zasługują na te pieniądze.
ŁUKASZ WÓJCIK
ŚWIAT
10. Kandydat na Brutusa
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zaplanował inwazję na Ukrainę, a teraz ma planować odsunięcie Władimira Putina od władzy. Przynajmniej według zachodnich fantazji.
PIOTR ŁUKASZEWICZ
11. Kasjerzy Putina
Rosyjscy oligarchowie wraz ze swoimi pałacami i jachtami stali się jednym z pierwszych celów karnych sankcji za agresję na Ukrainę. Ale zabrać im majątki nie będzie łatwo.
JĘDRZEJ WINIECKI
NAUKA i CYWILIZACJA
12. Co siedzi w głowie Putina
Rosyjski prezydent to racjonalny psychopata, ale skłonny do bardzo niebezpiecznych działań i zagrożony paranoją – mówi dr Dean A. Haycock, neurobiolog i popularyzator nauki oraz autor książki o umysłach tyranów.
MARCIN ROTKIEWICZ
HISTORIA
13. Między blaszakiem a Bauhausem
Jak się mieszkało w dużych i przeludnionych miastach II Rzeczpospolitej.
EWA BUKOWSKA-MARCZAK
14. Wygrana samobójcy
Paraliżujący strach przed atomową apokalipsą rodził się stopniowo. Najpierw był udziałem ludzi ze świata nauki i polityki.
ANDRZEJ KRAJEWSKI
KULTURA
15. Gry wojenne
W hybrydowej wojnie XXI w. polem bitwy – lub bronią – mogą być nawet gry wideo.
OLAF SZEWCZYK
Copyright © 2022 POLITYKA Sp. z o.o. SKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
„AudioPolityka Nr 12 z 16 marca 2022 roku”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 12 z 16 marca 2022 roku”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).