Opis treści
POLITYKA nr 15 /2024 w sprzedaży od 03 kwietnia 2024 r.
TEMAT TYGODNIA
1. Prawo a sprawiedliwość
Pójdziesz siedzieć!” – skandowano pod adresem ludzi władzy PiS przez ostatnie lata. Dlaczego jeszcze nikt nie siedzi?
EWA SIEDLECKA
POLITYKA
2. Dziwne wybory
To była kampania w jakimś sensie bezobjawowa i przez to paradoksalna.
Miała przecież poprzedzać kolejne z ważnych wyborów, które wymagają ponadprzeciętnej mobilizacji.
RAFAŁ KALUKIN
3. Dwaj panowie MM
Czy Mateusz Morawiecki z Marcinem Mastalerkie pod patronatem Andrzeja Dudy planują założyć własną centroprawicową partię?
ANNA DĄBROWSKA, WOJCIECH SZACKI
SPOŁECZEŃSTWO
4. Daleko od szosy
Największa w Unii Europejskiej liczba samochodów na głowę statystycznego Polaka to nie przejaw bogactwa, lecz ubóstwa – komunikacyjnego.
ZBIGNIEW BOREK
5. Ciałom wciąż za mało
Rozmowa z socjolożką dr Dominiką Byczkowską-Owczarek o zmaganiach z ciałem i wymaganiach, jakie sobie w związku z nim stawiał człowiek.
JOANNA CIEŚLA
6. Metry za litry
Przestępcy, żeby przejąć cudzą nieruchomość, sięgają po różne oszustwa. Niektórzy posunęli się dalej – zabijali właścicieli. Co więcej, zrobili z tego dobrze prosperujący interes.
VIOLETTA KRASNOWSKA
RYNEK
7. Od majówki po sierpniówkę
Polacy coraz chętniej wybierają wypoczynek za granicą, niewiele droższy niż w kraju, za to z gwarancją pogody. Niebawem ruszą na majówkę i czerwcówkę, a potem na letnie wakacje.
ADAM GRZESZAK
8. Tanie skarby Alibaby
Do Aliexpress w walce o polskiego klienta dołączyły Temu i Shein, a do natarcia przygotowuje się TikTok. Czy nasi sprzedawcy przetrwają to zderzenie z gigantami wspieranymi przez chińskie władze?
CEZARY KOWANDA
ŚWIAT
9. Półwojna
Strach Izraelczyków łatwo zrozumieć – państwo ich zawiodło. Ale zemsta w Gazie ma być tak długa i krwawa, żeby Hamas nigdy więcej nie odważył się zaatakować.
Agnieszka Zagner
10. Obrona centymetrów
Wszyscy za jednego, ale na jakich warunkach? Co naprawdę gwarantuje słynny art. 5 traktatu?
MAREK ŚWIERCZYŃSKI
11. Agenda agenta
Prawdziwi szpiedzy już dawno skończyli z elegancją. Wojna wywiadów pochłania kolejne ofiary. Co dziś wiemy o natowskich porażkach i sukcesach na tym froncie?
PIOTR ŁUKASIEWICZ
NAUKA i CYWILIZACJA
12. Zupa życia
Badacze są podzieleni. Jedni uważają, że kolebką życia były głębiny oceaniczne. Drudzy – że kałuże, płytkie zbiorniki powierzchniowe. Za to wszyscy zgodnie deklarują, że zbliżają się do rozwiązania.
ANDRZEJ HOŁDYS
13. Czas na wypas
Jak by wyglądała Polska, gdyby nie pojawili się tu ludzie, i co warto z tego przywrócić – opowiada Szymon Czyżewski, badacz bioróżnorodności z Uniwersytetu w Aarhus.
JĘDRZEJ WINIECKI
HISTORIA
14. Okręt dwudniowy
Zatopienie krążownika „Blücher” w pierwszych godzinach inwazji na Norwegię było spektakularną, choć nieco zapomnianą, porażką Kriegsmarine.
ŁUKASZ WÓJCIK
KULTURA
15. Żywa klasyka
Kino pomagało mi radzić sobie ze światem, z moimi problemami. Duże słowa, ale tak było – mówi Roman Gutek, dyrektor i pomysłodawca nowego festiwalu starego kina Timeless Film Festival Warsaw.
JANUSZ WRÓBLEWSKI
Copyright © 2024 POLITYKA Sp. z o.o. SKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
„AudioPolityka Nr 15 z 03 kwietnia 2024 roku”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 15 z 03 kwietnia 2024 roku”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).