Wirtualne Targi

Albert Camus Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dżuma, Ebook | Albert Camus

    Metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symbolem jest tytułowa dżuma, pustosząca Oran w 194… roku. Wybuch epidemii wywołuje różne reakcje u mieszkańców, jednak stopniowo uznają słuszność postępowania doktora Rieux, który od początku aktywnie walczy z zarazą, uznając to za swój obowiązek jako człowieka i lekarza.

    Promocja
    okładka Obcy, Ebook | Albert Camus

    Obcy przyniósł Albertowi Camusowi popularność. Stał się bestselerem, czego Camus chyba nie do końca rozumiał, nie chciał być autorem wyłącznie Obcego. Chciał nie chciał, w roku 1940 dał światu zwierciadło, w którym może przejrzeć się człowiek. To jedna z książek (nie tylko francuskich czy dwudziestowiecznych, ale książek w ogóle), które są w ciągłym obiegu czytelniczym, to znaczy są nieustannie czytane, przemyśliwane, interpretowane. Wciąż aktualne, niepokojące. Domaga...

    Promocja
    okładka Upadek, Ebook | Albert Camus

    Upadek miał być siódmym opowiadaniem zbioru Wygnanie i królestwo. Temat jednak zaprowadził Camusa dalej, niż się spodziewał. Upadek stał się samodzielną książką.Autor podpisał takiego blurba: „Mężczyzna, który mówi w Upadku, wygłasza wykalkulowaną spowiedź. Na wygnaniu w Amsterdamie, mieście kanałów i zimnego światła, gdzie udaje pustelnika i proroka, ten były adwokat w nędznej spelunce wyczekuje życzliwych słuchaczy. Ma nowoczesną duszę, to znaczy: nie potrafi znieść os...

Albert Camus Ebooki

Albert Camus urodził się w 1913 roku. To francuski pisarz, dramaturg, autor esejów, reżyser teatralny. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich intelektualistów XX wieku. W 1957 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Choć urodził się w Algierii, większość swoich dzieł napisał we Francji europejskiej.

Albert Camus - życiorys

Camus pochodzi z rodziny potomków europejskich osadników. Wychował się w biedzie na przedmieściach stolicy Algierii. Jego matka była z pochodzenia Katalonką, a rodzina ze strony ojca była jedną z pierwszych francuskich rodzin, która osadziła się w północnej Afryce w pierwszej połowie XIX wieku. Camus bardzo wcześnie stracił ojca, który poległ w bitwie nad Marną zaraz na początku I wojny światowej. Albert otrzymał wykształcenie wyłącznie dzięki pomocy wychowawcy, który załatwił mu stypendium naukowe. Nauczyciele ze szkoły średniej mieli ogromny wpływ na zainteresowania przyszłego noblisty. W 1932 Camus zdał maturę i rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Algierze. Studiował tam filozofię i historię kultury antycznej. Tam narodziło się zamiłowanie Camusa do polityki i dziennikarstwa. W latach 1937-1940 Camus pracował w dzienniku „Alger Républicain”, dla którego pracowali dziennikarze o antykolonialnych poglądach. Mniej więcej w tym samym czasie Camus wraz ze swoimi znajomymi założył „Théâtre du Travail” (Teatr Pracy). Grupa osiągała wiele sukcesów, wystawiała dzieła André Malraux, Ajschylosa i Gorkiego. Następnie Camus założył kolejny teatr – „L’Équipe”.

W 1940 Albert Camus zdecydował się na przeprowadzkę do Paryża. Niestety nie zagrzał tam miejsca zbyt długo. Po zajęciu miasta przez hitlerowskie Niemcy przeprowadził się do Lyonu, a później wrócił do Algierii, by ostatecznie osiąść w Oranie. Szybko zmienił decyzję i już w 1942 roku na stałe osiedlił się w Paryżu, z którego już nigdy nie wyjechał na dłużej. W Mieście Świateł redagował pismo „Combat” i zaczął obracać się w środowisku inteligencji francuskiej. Przez pewien czas przyjaźnił się z Jean-Paulem Sartrem, który też miał w przyszłości otrzymać literackiego Nobla. W 1947 roku Camus porzucił dziennikarstwo i politykę, by w całości skupić się na pisaniu książek oraz dla teatru.

Camus debiutował w 1937 roku zbiorem esejów „Dwie strony medalu”. Rok później ukazał się jego dramat pt. „Kaligula”. W 1939 roku ukazał się kolejny zbiór esejów Camus pt. „Gody”. W 1942 roku swoją premierę miało jedno z ważniejszych dzieł przyszłego noblisty, czyli „Mit Syzyfa”. W eseju Camus prezentuje swoją koncepcję filozofii absurdu – daremnego poszukiwania przez człowieka sensu, ładu i światła w świecie bez Boga i jednoznacznych, niepodważalnych wartości. W książce autor rozważa nad formami realizacji filozofii absurdu oraz porównuje ludzki żywot do życia mitycznego Syzyfa. Lata 40. XX wieku były bardzo owocne dla francuskiego pisarza – w 1944 roku ukazała się mikropowieść Camusa pt. „Obcy”, druga, zaraz po „Dżumie”, najpopularniejsza książka pisarza. Kluczowym bohaterem jest tutaj Meursalt, Francuz, który zabija Araba. Obaj mężczyźni są narratorami, a powieść podzielona została na części przed i po zabójstwie.

Dżuma - jedno z najważniejszych dzieł Camus

W 1947 roku ukazała się „Dżuma” – jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Akcja książki rozgrywa się w Oranie, w bliżej nieokreślonym roku w latach 40. XX wieku. W mieście spustoszenie sieje epidemia dżumy. Główny bohaterem powieści – doktor Rieux – za wszelką cenę stara się wykonywać swoje lekarskie obowiązki, choć horror panujący dookoła temu nie sprzyja. Doktor, niczym lew, walczy z zarazą i aktywnie wspiera chorych. W 2020 roku książka, po przeszło 70 latach od premiery, ponownie uzyskała status bestsellera. Wszystko ze względu na panującą na świecie pandemię – czytelnicy szukali w powieści Camus odpowiedzi na to, jak zachować się w tak krytycznym momencie historii.

Kolejnym ważnym dziełem Camus jest „Człowiek zbuntowany” – esej z 1951 roku. Camus był również autorem dwóch niedokończonych powieści, które w możliwie klarownej formie ukazały się już po śmierci pisarza. Mowa o „Śmierci szczęśliwej” i quasi-autobiograficznej powieści „Pierwszy człowiek”.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

W 1957 roku Akademia Szwedzka przyznała Albertowi Camusa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Trzy lata po otrzymaniu tego prestiżowego wyróżnienia, w wieku zaledwie 46 lat, Camus zginął w wypadku samochodowym. Wraz z przyjacielem, Michelem Gallimardem, wracał do stolicy Francji. Miał przy sobie torbę, w której znajdował się szkic niedokończonej powieści pt. „Pierwszy człowiek”.

Książki Alberta Camus na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Alberta Camus w formie audiobooka i papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.