Bony podarunkowe na Święta

Aldous Huxley Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nowy wspaniały świat, Audiobook | Aldous Huxley

    Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej "ery Forda") obywatele Republiki Świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęctwa poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologiczn...

    Promocja
    okładka Brave New World, Audiobook | Aldous Huxley

    Huxley’s grim but witty vision of the future, first published in 1932, shows human individuals dominated by science and technology in a World State where economic and social stability compensate for the vulgarisation of intellectual life and the absence of political responsibility. But the values of this menacing Utopia are brought into question by the arrival of the Savage...

    Sales restricted to certain countries.

Aldous Huxley Audiobooki

Aldous Leonard Huxley to urodzony w 1894 roku angielski powieściopisarz, nowelista, eseista i poeta. Obok George’a Orwella jest do dzisiaj jednym z najważniejszych antyutopistów na świecie. Jego powieść „Nowy wspaniały świat” weszła na stałe do kanonu światowej literatury.

Pisarz studiował filozofię i medycynę na Oksfordzie. Musiał w pewnym momencie przerwać swoją edukację z powodu zagrożenia ślepotą ‒ z tego powodu nauczył się alfabetu Braille’a. Niedługo później wrócił na studia, jednak pełnię wzroku odzyskał dopiero kilkanaście lat później. W związku z postępującymi problemami ze wzrokiem Huxley nie uczestniczył w I wojnie światowej. Po jej zakończeniu w pełni poświęcił się pisaniu.

Debiut Aldousa Huxleya

Na początku swojej pisarskiej kariery Aldous Huxley był związany z pismem „Athenaeum”, a następnie „Westminster Gazzett”. Pisał poezję i wydawał liczne tomiki poetyckie. Jego debiutancką powieścią była „Crome Yellow”, która została dobrze przyjęta przez krytyków. Huxley opisał w niej w karykaturalny sposób angielską inteligencję i jej obyczajowość. Jego najważniejszymi i najpopularniejszymi dziełami są „Nowy wspaniały świat”, „Wyspa” i esej „Drzwi do percepcji”. Inne powieści Huxleya to „W cudacznym korowodzie”, „Jak suche liście”, „Po wielu latach”, „Diabły z Loudun” oraz „Geniusz i Bogini”.

„Nowy wspaniały świat” - najpopularniejsze dzieło Huxleya

Najpopularniejszym dziełem Aldousa Huxleya jest „Nowy wspaniały świat”. Książka ta to, obok „Roku 1984” Orwella, jedna z najważniejszych i najsłynniejszych antyutopii XX-wiecznej literatury. Huxley w „Nowym wspaniałym świecie” kreśli wizję społeczeństwa przyszłości, które zostało całkowicie zorganizowane i w którym ideał powszechnej szczęśliwości został spełniony. W antyutopijnej wizji autora uczucia takie jak nienawiść czy miłość zostały potępione jako potencjalne niebezpieczeństwo dla stabilności społecznej. W świecie wykreowanym przez Huxleya dominuje konsumpcja i rozrywka, a „soma” zapewnia ciągłą obojętność. Książka „Nowy wspaniały świat” została zakazana w Irlandii w 1932 roku ze względu na nawiązania o charakterze seksualnym. W niektórych stanach USA była usuwana z programów nauczania z powodu negowania wartości chrześcijańskich oraz rodzinnych.

Ostatnia książka autora - „Wyspa”

„Wyspa” jest ostatnią książką Aldousa Huxleya. Uważał ją za dzieło swojego życia. W przeciwieństwie do „Nowego wspaniałego świata” „Wyspa” jest opowieścią o utopii. Autor opisuje w niej idylliczny obraz żyjącego w izolacji społeczeństwa, które rządzi się swoimi prawami. Książka została wydana w latach 60. ubiegłego wieku, uznawano ją za nowatorską i odważną.

Esej „Drzwi do percepcji” Aldousa Huxleya

Autor „Nowego wspaniałego świata” był propagatorem zażywania środków psychoaktywnych, takich jak meskalina czy LSD-25. Swoje doświadczenia na tej płaszczyźnie opisał w eseju „Drzwi do percepcji”. To właśnie od tej publikacji pochodzi nazwa legendarnego zespołu The Doors.

Dzieła Aldousa Huxleya znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com – zarówno w formie książek papierowych, jak i ebooków czy audiobooków.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.