Wirtualne Targi

Aleksander R. Michalak Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wąż z lasu cedrowego, Książka | Aleksander R. Michalak

    Zło wypełza z ciemności… Kto lub co próbuje powstrzymać projekt biblijnego zoo? Na ocienionych cedrami wzgórzach Libanu powstaje niezwykły projekt. Ekscentryczny i bardzo religijny miliarder James Peabody pragnie założyć biblijne zoo-muzeum, w którym gromadzi cenne artefakty oraz wspomniane na kartach Pisma zwierzęta, czasem bardzo niebezpieczne. Komuś jednak zależy, aby to przedsięwzięcie się nie powiodło. Międzynarodowe grono pracowników zoo początkowo bagatelizuje tajemnic...

    Promocja
    okładka Denar dla szczurołapa, Książka | Aleksander R. Michalak

    Młoda studentka, badająca działalność domów dziecka, pada ofiarą brutalnej zbrodni. Czy za jej śmiercią stoi chory umysł maniaka? Czy może stanowi ona głębszą zagadkę, której korzenie tkwią w odległej przeszłości? Orientalista i awanturnik Gabor Horthy natrafia na zagadkowe prace XIX-wiecznego teologa Augusta Erdmanna. Tuż przed śmiercią profesor znacznie odbiegł od swoich dotychczasowych zainteresowań, skupiając się na badaniu legendy o Szczurołapie z Hameln. Ta tajemnicza p...

Aleksander R. Michalak Książki

Aleksander R. Michalak to doktor historii Uniwersytetu Gdańskiego, teologii i religii Trinity College w Dublinie, a także pisarz. W swoim dorobku literackim ma zarówno artykuły z dziedziny angelologii biblijnej i demonologii, publikację dotyczącą koncepcji aniołów-wojowników wydaną w prestiżowym wydawnictwie Mohr Siebeck, jak i dwie poczytne powieści – „Denar dla szczurołapa” i „Wąż z lasu cedrowego” – w których łączy kryminał, sensację oraz historię z powieścią przygodową. Sam określa je mianem metafizycznych thrillerów, a także niepozbawionych realizmu baśni. Michalak od kilkunastu lat bada historię i religie Bliskiego Wschodu, skupiając się przede wszystkim na judaizmie, a także wczesnym chrześcijaństwie. Wykłada religioznawstwo, w tym przedmiot o nazwie „Religijna mapa świata”. Pracuje również w dziale dokumentacyjnym jednego z pomorskich muzeów.

Aleksander R. Michalak jest stypendystą University of Notre Dame, Eberhard Karls Universität Tübingen oraz Albright Institute of Archeological Research w Jerozolimie. Prowadził kwerendy badawcze w National Archives w Londynie, jerozolimskiej bibliotece dominikańskiej i waszyngtońskim USHMM. Posługuje się kilkoma językami i nie ustaje w nauce kolejnych. W ciągu swojego życia podejmował szereg najróżniejszych prac: był magazynierem, przedstawicielem handlowym czy dziennikarzem. Pracował również w galerii sztuki.

Prywatnie jest fanem kawy, dżinu, sportu oraz ozdobnych fajek do opium. Podróże i typ naukowca-awanturnika à la Alois Musil z dziewiętnastego wieku to jego największe inspiracje.

Denar dla szczurołapa

Michalak zadebiutował w 2018 roku powieścią „Denar dla Szczurołapa”. To pierwszy tom cyklu o przygodach awanturnika i orientalisty imieniem Gabor Horthy. Główny bohater podczas badań trafia na tajemnicze prace XIX-wiecznego teologa, Augusta Erdmanna. Zaraz przed śmiercią Erdmann poświęcił wiele uwagi legendzie o szczurołapie z Hameln. Owy temat zainteresował również Horthy’ego, który podążył śladem legendy do Jerozolimy, Tybingi i Londynu. Odnajduje tam znacznie więcej, niż zagadki z przeszłości. Z czasem staje się narzędziem potężnej organizacji, a jego poszukiwania mają przysłużyć się czemuś zupełnie innemu. Okazuje się, że za szczurołapem kryją się znacznie mroczniejsze siły, niż Gabor mógłby sobie wyobrazić. Na dodatek w Holandii młoda dziewczyna zostaje brutalnie zamordowana. Kto dokonał tego bestialskiego czynu? Czy sprawa może stanowić zagadkę zakorzenioną w przeszłości?

Wąż z lasu cedrowego

„Wąż z lasu cedrowego” to kolejna, wydana w 2019 roku, powieść z awanturnikiem-orientalistą w roli głównej. Tak jak w bestsellerowym „Denarze dla szczurołapa” autor przygotował dla czytelników pełną napięcia historię łączącą kryminał, sensację i przygodę. Na jednym z libańskich wzgórz powstaje niesamowity projekt. Ekscentryczny miliarder chce założyć biblijne zoo-muzeum. Planuje zgromadzić w nim niebezpieczne artefakty i wymienione w Piśmie zwierzęta. Jednak pewnej tajemniczej osobie bardzo zależy na tym, aby projekt nigdy nie doszedł do skutku. Pracownicy zoo na początku bagatelizują tajemnicze wypadki, do jakich dochodzi na terenie ośrodka, jednak kolejne wydarzenia budzą coraz więcej wątpliwości. Żeby rozwiązać zagadkę, do muzeum trzeba będzie wezwać specjalistów znających świat biblijnych stworzeń, kulturę wczesnego chrześcijaństwa i arabskiego świata.

Książki Aleksandra R. Michalaka w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie obie powieści Aleksandra R. Michalaka. Książka „Denar dla szczurołapa” jest dostępna w formie papierowej i elektronicznej (ebook oraz audiobook). Drugi tytuł, „Wąż z lasu cedrowego”, znajdziecie u nas w postaci książki papierowej i ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.