Andrzej Szczypiorski Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Noc, dzień i noc, Audiobook | Andrzej Szczypiorski

    Publicystyczna, poruszająca aktualne i kontrowersyjne problemy Autor był bystrym obserwatorem polskiej rzeczywistości. Audiobook z jego powieścią znakomicie interpretuje Xawery Jasieński. Można się zasłuchać i zadumać nad mrocznymi czasami epoki stalinizmu, gdzie donos, kłamstwo i strach były elementami dominującymi w polityce. „Noc, dzień i noc” to powieść o prowokacji. O tym, jak Urząd Bezpieczeństwa w latach pięćdziesiątych doprowadził do skazania i uwięzienia niewinnych...

    Promocja
    okładka Msza za miasto Arras, Audiobook | Andrzej Szczypiorski

    Msza za miasto Arras do obejrzenia w Teatrze Narodowym w Warszawie z wyjątkową rolą Janusza Gajosa Teraz w relacji audiobookowej. Fabuła jest napisana w formie pamiętnika, osnową są wydarzenia związane z klęską zarazy i głodu, która nawiedziła francuskie miasto Arras w 1486 roku i z trudnym do wytłumaczenia wybuchem fanatyzmu religijnego w tym samym mieście w trzy lata później. Szalały prześladowania Żydów, toczyły się procesy rzekomych czarownic i heretyków, płonęły stosy. ...

Andrzej Szczypiorski Audiobooki

Andrzej Szczypiorski to polski autor urodzony w 1928 roku w Warszawie. Jako młody chłopiec był żołnierzem Armii Ludowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim, co istotnie wpłynęło na jego twórczość po wojnie.

Andrzej Szczypiorski – krótka biografia

Po wojnie studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Pracował w czasopiśmie „Życie Warszawy” i w Polskim Radiu, gdzie jego głównym zadaniem było adaptowanie powieści na słuchowiska. W tym okresie był także kierownikiem literackim Teatru Śląskiego w Katowicach. Po 1956 roku Andrzej Szczypiorski rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej – był radcą kulturalnym polskiej ambasady w Danii. Później pracował w Polskim Radiu jako komentator wydarzeń. Warto dodać, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku Andrzej Szczypiorski został internowany. Po zwolnieniu nadal angażował się w działalność społeczną.

Andrzej Szczypiorski – książki i twórczość literacka

Andrzej Szczypiorski był aktywny literacko przez większość życia. W tym czasie stworzył najróżniejsze tytuły, takie jak Ojcowie epoki, Z daleka i z bliska czy Ucieczkę Abla. Do najważniejszych (a więc i wpływowych) oraz najbardziej znanych powieści Szczypiorskiego należy zaliczyć Mszę za miasto Arras.

Z kolei książka Początek (wydana w 1986 roku ) przyniosła pisarzowi międzynarodową sławę. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, Szczypiorski stał się cenionym twórcą – zwłaszcza w Niemczech. To ostatnie zdecydowanie ze względu na poruszane tematy, w szczególności sytuację społeczności niemieckiej, żydowskiej i polskiej w powojennej rzeczywistości PRL-u.

Za swoją działalność literacką Szczypiorski otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę PEN-Clubu za tom Msza za miasto Arras. Został również przyjęty do Kapituły Pour Le Merit, co jest nie lada wyróżnieniem. Andrzej Szczypiorski książki publikował nakładem różnych wydawnictw, pod koniec życia współpracując przede wszystkim z wydawnictwem Sens.

Najważniejsze tytuły Andrzeja Szczypiorskiego:

  1. Za murami Sodomy (1963)
  2. Msza za miasto Arras (1971)
  3. I ominęli Emaus (1974)
  4. Z notatnika stanu wojennego (1983)
  5. Początek (1986)
  6. Amerykańska whisky i inne opowiadania (1990)
  7. Noc, dzień i noc (1991)
  8. Autoportret z kobietą (1994)
  9. Grzechy, cnoty, pragnienia (1997)
  10. Trzy krótkie opowiadania (1999)
  11. Gra z ogniem (1999)

Pisarz zmarł 16 maja 2000 roku w Warszawie. Również po śmierci jest uznawany za twórcę, którego wkład w literaturę i działalność społeczną jest nieoceniony. Dziś niektóre pozycje Szczypiorskiego to powieści, które figurują między innymi na listach lektur szkolnych.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.