Wirtualne Targi

Anna Cieplak Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ciało huty, Audiobook | Anna Cieplak

    Intensywna przeprawa przez pięćdziesiąt lat marzeń i zmyśleń. Nowa, wciągająca powieść laureatki Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza! 15 kwietnia 1972 roku wbito pierwszą łopatę pod budowę Huty Katowice. To również data złożenia obietnicy lepszego świata dla tych, którzy od lat szukali perspektyw na przyszłość. Wśród nich znaleźli się Ewa, Zygmunt i Ula – młodzi, pełni zapału, wierzący w misję, która została przed nimi postawiona. Niemal pięćdz...

    Promocja
    okładka Utopay część 2, Audiobook | Rafał Kosik, Grażyna Plebanek, Magdalena Salik, Zygmunt Miłoszewski, Michał Protasiuk, Grzegorz Kasdepke, Anna Cieplak, Miłosz Horodyski, Dominika Słowik, Wojciech Kuczok, Barbara Sadurska, Andrzej Pilipiuk, Łukasz Orbitowski

    Pieniądz napędza świat. Pieniądz nim rządzi. Pieniądz rządzi nami. Pobudza zmysły. Uzależnia. Ale jest niezbędny do życia. Daje wolność, radość, bezpieczeństwo. Choć sprowadza wojny i prowadzi do zbrodni. Stoi za najwspanialszymi dziełami ludzkości. Jednak zdarza się, że odczłowiecza. Tak było wczoraj. Tak jest dzisiaj. A jak będzie jutro? Najlepsi polscy pisarze i pisarki w antologii futurystycznych opowiadań o pieniądzach.Materialnych, wirtualnych, na kontach ludzi lub...

    Promocja
    okładka Ma być czysto, Audiobook | Anna Cieplak

    Nominowana no Nagrody Literackiej Gdynia 2017! Nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza Autorka została nominowana do Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka! Książka roku w plebiscycie ""Radiowego Domu Kultury"" Trójki! Mieć piętnaście lat to jak cierpieć na nieuleczalne zaburzenia urojeniowe. Każdą uwagę na swój temat analizuje się po sto razy, kompleks wyrasta na kompleksie, a wszystko, co fajne, jest zabronione. Oliwia boi się, że zaszła w ciążę ...

Anna Cieplak Audiobooki

Anna Cieplak urodziła się w 1988 roku. To polska pisarka, publicystka, aktywistka miejska i animatorka kultury. Przez wiele lat związana była z Krytyką Polityczną. Jest autorką pięciu książek – „Zaufanie” (2015), „Ma być czysto” (2016), „Lata powyżej zera” (2017), „Lekki bagaż” (2019) i „Rozpływaj się” (2021). Cieplak wielokrotnie nominowana była do prestiżowych nagród literackich. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada za powieść „Ma być czysto”. Ponadto otrzymała nominacje do Paszportów Polityki w kategorii literatura, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz European Union Prize for Literature.

Anna Cieplak - życiorys 

Anna Cieplak pochodzi z Górnego Śląska. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej i tam ukończyła szkołę średnią. Następnie studiowała na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2011 roku Cieplak otrzymała wyróżnienie od Rektora Uniwersytetu za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Od 2009 roku pisarka była jedną z koordynatorek i organizatorek projektów kulturalno-edukacyjnych w Świetlicy Krytyki Politycznej i Księgarnio-Czytelni „Na granicy” w Cieszynie. Jednym z działań było organizowanie korepetycji i warsztatów dla cieszyńskich dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy uczyli się posługiwać różnymi środkami komunikacji artystycznej.

W 2014 roku Anna Cieplak otrzymała kolejne wyróżnienie. Tym razem została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za "wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorcowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami". Rok później autorka otrzymała stypendium programu „Aktywność obywatelska”.

Debiut literacki autorki

Cieplak debiutowała w 2015 roku książką „Zaufanie” napisaną wspólnie z Lidią Ostałowską. To dłuższe opowiadanie, które powstało w ramach projektu ufundowanego przez Fundację Orange. Wydanie zostało wzbogacone ilustracjami z życia 13-letniej Elizy.

Pierwszą samodzielną książką autorki była powieśćMa być czysto”, która przyniosła jej nominacje do najważniejszych polskich nagród literackich. Debiut ukazał się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Cieplak pisząc swoją debiutancką książkę, wykorzystała doświadczenie wyciągnięte z pracy z młodzieżą. Głównymi bohaterkami książki są Oliwka, nastolatka z „gorszego osiedla”, mieszkająca z ojczymem i opiekująca się przyrodnim rodzeństwem; koleżanka Oliwki – Julka, która mieszka na „lepszym osiedlu”; macocha Julki – Magda. Książka nie posiada jednolitej fabuły.

W „Ma być czysto” Cieplak kreśli fragmenty z życia codziennego swoich bohaterek. Opowiada o ich problemach, „patologii” i „niepatologii”, systemie, starciach młodych ludzi z dorosłymi. Autorka pisze o „instytucjonalnym podejściu” do rozwiązywania problemów „trudnej młodzieży”. Przedstawione w powieści nastolatki znacznie różnią się statusem – różni je nie tylko miejsce zamieszkania, ale również sytuacja materialna. Cieplak w „Ma być czysto” pisze o stereotypizacji, której bardzo ciężko jest stawić czoło. Za swój znakomicie przyjęty debiut Anna Cieplak otrzymała Nagrodę Conrada oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Twórczość Anny Cieplak

W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się druga powieść Cieplak pt. „Lata powyżej zera”. To opowieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, ale jednocześnie ostatnim, które pamięta czasy bez smartfonów i nieograniczonego dostępu do internetu. Fabuła powieści rozgrywa się w Będzinie, mieście znajdującym się na pograniczu Zagłębia i Śląska. „Lata powyżej zera” to manifest pokolenia, które zaczyna chodzić własnymi ścieżkami, wolne od świata znanego sprzed transformacji ustrojowej.

Trzecia powieść Cieplak, Lekki bagaż”, miała swoją premierę w 2019 roku. Akcja powieści rozgrywa się w Cieszynie – mieście dobrze znanym pisarce z czasów pracy z młodzieżą. Bohaterami książki są ludzie pracujący w mieście – Wera, pracowniczka fundacji, Olkowy, nauczyciel i Baśka, dziennikarka lokalnej gazety. Autorka opisuje życie ludzi w małym przygranicznym miasteczku.

Najnowszą książką laureatki Nagrody Conrada jest powieśćRozpływaj się”, która ukazała się w 2021 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Fabuła powieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych – w 1999, 2009 i 2019 roku. To opowieść o czwórce znajomych, Aliny, Roberta, Janka i Marcy, których drogi co rusz się przecinały. W młodości mieszkali w jednym familoku, przeżywali pierwsze miłości, pili pierwszy alkohol, mieli głowy pełne marzeń. Dziesięć lat później bohaterowie muszą podjąć pierwsze poważne decyzje, aby umożliwić sobie wyrwanie do lepszego świata. W 2019 roku spotykają się na tzw. „reunion”. To czas podsumowań, konfrontacji z rzeczywistością, czas rozpaczliwych prób naprawienia relacji. To jednocześnie moment na powrót myślami do bezpiecznej, niewinnej i naiwnej młodości. „Rozpływaj się” to opowieść o współczesnej Polsce i pokoleniu wychowanym w Unii Europejskiej – pokoleniu zmuszonym do dorastania bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na upragniony i wreszcie otwarty Zachód.

Jeden z tekstów Anny Cieplak znalazł się również w antologii opowiadań pt. „Silna”. To zbiór opowiadań napisanych przez kobiety – bardzo różne autorki, które w swoich książkach poruszają się w zupełnie innych sferach literackich – od prozy zaangażowanej, przez kryminał, po fantastykę i science-fiction. Wspólnym mianownikiem opowiadań, które znalazły się w zbiorze, jest obecność silnej bohaterki, która musi mierzyć się z wyzwaniami losu. W antologii znalazły się teksty Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk-Cieślak, Anety Jadowskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk, Agnieszki Płoszaj i Dominiki Słowik.

Książki Anny Cieplak na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Anny Cieplak we wszystkich trzech formatach – ebook, audiobook i książka papierowa. Dostępne są „Lata powyżej zera”, „Ma być czysto”, „Lekki bagaż”, „Rozpływaj się” oraz antologia „Silna”.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.