Bony podarunkowe na Święta

Antoni Dudek Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka Dudek o historii. Narodziny III RP, Ebook | Antoni Dudek

    Wyjątkowa książka popularyzująca dzieje najnowsze napisana przez znakomitego politologa i historyka, twórcę bardzo znanego i cenionego kanału na YouTubie i podcastu "Dudek o Historii", autora bestsellerowej monumentalnej "Historii politycznej Polski 1989–2023" oraz odważnej "Reglamentowanej rewolucji". Profesor Antoni Dudek z pasją, ale bez agitacji pisze o naszej przeszłości, ważąc racje i nie wydając pochopnych wyroków. Wnikliwie analizuje najważniejsze wydarz...

    Promocja
    okładka Historia polityczna Polski 1989-2023, Ebook | Antoni Dudek

    Jest to wykład rzetelny, skonstruowany ściśle chronologicznie, bardziej opowiadający niż analizujący. Historia polityczna w ujęciu Autora to historia polityki, która rozgrywa się przede wszystkim na terenie instytucji państwowych i w obrębie klasy politycznej. Głównym podmiotem nie jest więc anonimowe społeczeństwo, obecne w postaci wyników sondaży i głosowań, a niekiedy opisu strajków. Są nim bezpośredni uczestnicy – przede wszystkim liderzy – gry (walki) politycznej, co na...

    Promocja
    okładka Utopia nad Wisłą, Ebook | Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski

    Kulisy PeereluMimo że od upadku PRL minęło już kilkadziesiąt lat, okres rządów komunistycznych w Polsce wciąż wzbudza kontrowersje i jest przedmiotem sporów oraz dyskusji – nie tylko wśród historyków, lecz także polityków i dziennikarzy.Antoni Dudek i Zdzisław Zblewski, historycy, którzy od lat zajmują się analizą dziejów powojennej Polski, stworzyli wyjątkowe kompendium wiedzy na temat epoki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, obejmujące okres od początku rz...

Antoni Dudek Ebooki

Antoni Dudek to polski politolog, historyk i publicysta, badacz najnowszej historii Polski, profesor nauk humanistycznych i profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2010-2016 profesor Dudek był przewodniczącym i członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej. W swoich publikacjach zajmuje się przede wszystkim najnowszą historią polityczną Polski oraz jej systemem politycznym. Antoni Dudek to autor i współautor książek historycznych, takich jak " Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski", "Reglamentowana rewolucja" czy "Komuniści i Kościół w Polsce (1945-1989), które czekają na Was na Woblink. Politolog ten to także aktywny komentator polityczny, zwłaszcza w okresie, gdy piastował stanowisko w Radzie IPN. Jego teksty, których centralnym tematem była polityka rządu, polska historia i współczesna polityka polska ukazywały się na łamach między innym "Rzeczpospolitej" czy "Wprost". Antoni Dudek jest także współprzewodniczącym rady stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej - organizacja ta promuje koncepcję decentralizacji ustroju Polski. Historyk został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2007).

Kariera akademicka

Antoni Kazimierz Dudek urodził się 17 października 1966 w Krakowie. W roku 1990 roku ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał cztery lata później - jego praca dotyczyła polityki władz PRL wobec Kościoła katolickiego w latach 1956-1970. Habilitacja Antoniego Dudka miała miejsce w 2004 roku, a 30 grudnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Swoją zawodową karierę akademicką rozpoczął w 1989 roku, by w latach 2011-2014 zostać kierownikiem Katedry Współczesnej Polityki Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2014 roku Dudek jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego - przez chwilę był kierownikiem Katedry Instytucji i Zachowań Politycznych, by w 2019 roku rozpocząć pracę w Instytucie Nauk Historycznych UKSW.

Rada IPN

Jeszcze w 2000 roku Antoni Dudek rozpoczął pracę w Biurze Edukacji Publicznej IPN jako naczelnik Wydziału Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. W latach 2006-2010 był doradcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, a kiedy powstała Rada IPN został powołany przez Sejm do jej składu - był jej ostatnim przewodniczącym. W czasie swojej pracy w Instytucie nadzorował realizację kilkunastu projektów związanych z historią Polski w latach 1939-1989. Nowelizacja ustawy o IPN z 2016 roku zniosła organ Rady.

Komentator polityczny i autor książek historycznych

Antoni Dudek w ciągu swojej kariery naukowo-badawczej napisał wiele prac związanych ze swoimi badaniami. Najważniejsze z nich dotyczą historii Polski w okresie powojennym oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ("Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970"), a także transformacji ustrojowej ("Reglamentowana rewolucja") i przemian współczesnego systemu politycznego Polski ("Osobista historia IPN"). Profesor Dudek związany był nie tylko z Instytutem Pamięci Narodowej - w latach 2002-2009 był członkiem redakcji czasopisma "Pamięć i Sprawiedliwość", a jego teksty ukazywałysię między innymi w "Rzeczpospolitej", "Dzienniku" czy "Wprost". Historyk pojawiał się także w telewizji czy radiu - w TVP Historia prowadził program "Kulisy III RP", a także skupiający się na książkach "Ex Libris". Z kolei na antenie Programu II Polskiego Radia współprowadził audycje "Retrospekcje", "Ćwierćwiecze" i "Rzeczpospolite". W 2022 roku Antoni Dudek uruchomił własny kanał w serwisie YouTube, zatytułowany "Dudek o Historii" - z kolei na kanale "Super Expressu" prowadzi program "Dudek o Polityce". Na Woblink dostępnych jest wiele publikacji zarówno Antoniego Dudka, jak i innych badaczy historii najnowszej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.