Majówkowy Maraton Czytelniczy

Arthur Conan Doyle Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Alchemia z angielskim. Zestaw 3 ebooków, Ebook | Marta Owczarek, Arthur Conan Doyle, William Butler Yeats

    Zestaw zawiera 3 ebooki:- „Rosa alchemica” William Butler Yeats (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie).- „Z przygód Sherlocka Holmesa. Tłumacz grecki” Arthur Conan Doyle (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie).- podręcznik z ćwiczeniami: „Nauka języka angielskiego z książką dwujęzyczną” Marta Owczarek.3-pak jest idealnym rozwiązaniem dla osób uwielbiających spędzać czas z książką. Może stać się także nietuzinkowym sposobem nauki języka obcego.Pakiet ebooków je...

    Promocja
    okładka 3 ebooki: Opowieści niesamowite z angielskim. Literacki kurs językowy, Ebook | Edgar Allan Poe, Marta Owczarek, Arthur Conan Doyle

    Zestaw jest literackim kursem językowym i zawiera 3 ebooki: - „Opowieści niesamowite” Edgar Allan Poe (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie).- „Z przygód Sherlocka Holmesa. Tłumacz grecki” Arthur Conan Doyle (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie). - podręcznik z ćwiczeniami: „Nauka języka angielskiego z książką dwujęzyczną” Marta Owczarek.  Pakiet ebooków jest pełnym kursem językowym łączącym przyjemność czytania z praktyczną nauką języka angielskiego. Zestaw...

    Promocja
    okładka Nowelle z angielskim. Zestaw 3 ebooków, Ebook | Edgar Allan Poe, Marta Owczarek, Arthur Conan Doyle

    Zestaw zawiera 3 ebooki:- „Nowelle” Edgar Allan Poe (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie).- „Z przygód Sherlocka Holmesa. Tłumacz grecki” Arthur Conan Doyle (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie).- podręcznik z ćwiczeniami: „Nauka języka angielskiego z książką dwujęzyczną” Marta Owczarek.3-pak jest idealnym rozwiązaniem dla osób uwielbiających spędzać czas z książką. Może stać się także nietuzinkowym sposobem nauki języka obcego.Pakiet ebooków jest pełnym ku...

    Promocja
    okładka Zagadka Cloomber, Książka | Arthur Conan Doyle

    AUTOR „DZIWNYCH ZJAWISK” W KOLEJNEJ OPOWIEŚCI SPOD ZNAKU GROZY Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy. „Zagadka Cloomber” wydana została w roku 1889 i ma wiele cech wspólnych z inną powieścią pisaną w tym samym czasie – „Studium w szkarłacie”. Ta druga to spotkanie Holmesa z Watsonem, podczas gdy „Zagadka Cloomber” jest gotyckim thrillerem. Poznajemy...

Arthur Conan Doyle Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

W 1859 roku urodził się Arthur Conan Doyle, jeden z najważniejszych brytyjskich pisarzy. Doyle był twórcą Sherlocka Holmesa, jednego z najsłynniejszych fikcyjnych detektywów w historii literatury i popkultury. O przygodach detektywa z 221B Baker Street w Londynie napisał kilkadziesiąt opowiadań i powieści, które składają się na dziewięć książek – „Studium w szkarłacie”, „Znak czterech”, „Pies Baskerville'ów”, „Dolina trwogi”, „Przygody Sherlocka Holmesa”, „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”, „Powrót Sherlocka Holmesa”, „Jego ostatni ukłon”, „Księga przypadków Sherlocka Holmesa”. Doyle był również lekarzem, spirytystą, miłośnikiem sportu, niedoszłym politykiem.

Życiorys Arthura Conana Doyle

Doyle ukończył medycynę na Uniwersytecie w Edynburgu. Następnie zatrudniony był jako lekarz na statku wielorybniczym Hope of Peterhead, który kursował w okolicach Grenlandii. Doyle pracował również jako chirurg na statku SS Mayumba kursującym do Afryki. W 1885 roku Doyle obronił doktorat nauk medycznych. Tematem jego badań był wiąd rdzeniowy będący następstwem kiły. Po studiach i krótkim epizodzie pracy na statkach Doyle zaczął prowadził prywatną praktykę medyczną. Z powodu małej ilości klientów szybko porzucił zawód, by zająć się pisaniem. Na początku lat 90. XIX wieku przez jakiś czas mieszkał w Wiedniu. W Austrii pogłębiał swoją wiedzę na temat optyki.

Doświadczenie wyciągnięte z czasów studiów Doyle wielokrotnie wykorzystywał przy pracy nad swoimi opowiadaniami. Pomocnikiem Sherlocka Holmesa jest doktor Watson, który wielokrotnie pomagał detektywowi rozwiązywać zagadki, w których niezbędna była wiedza medyczna. Wielu czytelników i krytyków dopatrywało się w postaci Watsona alter-ego Doyle’a. Oprócz wykonywanego zawodu i zainteresowań pisarza i Watsona łączyło uczestnictwo w wojnie brytyjsko-afgańskiej.

Oprócz kryminałów Doyle pisał również powieści zaliczane do gatunku science-fiction, sensacyjne oraz powieści historyczne. Ponadto Doyle napisał kilka książek i opowiadań o przygodach profesora Challengera oraz o przygodach brygadiera Gerarda, jednak te książki nie przyniosły mu takiej sławy jak kryminały z Holmesem i Watsonem w rolach głównych. Najpopularniejszymi książkami Doyle’a, nie będącymi kryminałami, są „Zaginiony świat”, „Trujące pasmo”, „Kraina mgieł”, „Fortele brygadiera Gerarda” oraz „Biała Kompania”.

Debiut literacki

Doyle debiutował powieściowo w 1888 roku powieścią „Studium w szkarłacie”. To pierwsza część kultowego cyklu detektywistycznego. Powracający z wojny do Anglii doktor Watson poznaje ekscentrycznego detektywa Sherlocka Holmesa. Obaj szukają lokum – postanawiają zamieszkać przy 221B Baker Street w Londynie. Wkrótce Holmes zostaje poproszony przez jednego z oficerów Scotland Yardu o pomoc w rozwiązaniu śledztwa. Ofiarą morderstwa padł Enoch Drebber. Sprawa jest o tyle tajemnicza, że na zwłokach nie ma śladów obrażeń, a ofiara ma przy sobie pieniądze i zegarek, co wykluczałoby napad rabunkowy. Na dodatek na ścianie pustego domu, w którym znaleziono denata, krwią na ścianie wypisany jest napis „zemsta”. Tak zaczyna się seria dzieł, których bohater stanie się na przestrzeni lat najbardziej charakterystycznym detektywem na świecie i jedną z najważniejszych postaci literackich w historii.

Kolejna część przygód Sherlocka Holmesa – „Znak czterech” – ukazała się w 1890 roku. W 1892 i 1894 roku swoje premiery miały zbiory opowiadań – „Przygody Sherlocka Holmesa” i „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”. Jedną z najpopularniejszych książek Doyle'a jest wydany w 1902 roku „Pies Baskerville'ów”. W powieści widoczne są zainteresowania Doyle'a powieściami grozy. W „Psie Baskerville'ów do Holmesa przybywa doktor Jakub Mortimer, który opowiada mu legendę o tytułowym psie. Choć początkowo Sherlock nie wierzy w bajki o tajemniczym psie, wkrótce okazuje się, że legenda może mieć więcej wspólnego z rzeczywistością, niż mu się wydaje. Właściciel majątko Baskerville'ów zostaje odnaleziony martwy, a niedaleko jego zwłok zostają odkryte ślady wielkiego psa.

W 1905 roku swoją premierę miał zbiór opowiadań „Powrót Sherlocka Holmesa”. Na następne epizody przygód londyńskiego detektywa przyszło czytelnikom czekać blisko dziesięć lat. Dopiero w 1915 roku ukazała się kolejna powieść z cyklu pt. „Dolina trwogi”. Przedostatnim zbiorem opowiadań był „Jego ostatni ukłon” z 1917 roku. Ostatnia książka z Sherlockiem Holmesem w roli głównej – „Księga przypadków Sherlocka Holmesa” – miała swoją premierę w 1927 roku.

Arthur Conan Doyle interesował się spirytyzmem oraz mistyką. Pisarz był uczestnikiem wielu seansów, podczas których przywoływano duchy zmarłych. Doyle był przekonany, że dzięki nim może rozmawiać z duchem swojego przedwcześnie zmarłego syna oraz matki. Co ciekawe, twórca postaci Sherlocka Holmesa czynnie wspierał badania nad spirytyzmem. Nie tylko wspierał finansowo badania, ale również propagował metody leczenia seansami spirytystycznymi. W wielu opowiadaniach Doyle’a pojawiają się wątki związane z tą dziedziną.

Doyle był uznany i popularny już za życia. Na dodatek obracał się w towarzystwie londyńskich intelektualistów. W stolicy Wielkiej Brytanii poznał m.in. Brama Stokera, twórcę „Drakuli”, i Roberta Louisa Stevensona, autora „Wyspy Skarbów”. Z racji swoich zainteresowań związanych z iluzjonizmem, spirytyzmem i szeroko pojętą magią, Doyle chwalił się znajomością z Houdinim, amerykańskim iluzjonistą pochodzenia austro-węgierskiego. Z każdym z nich wymieniał się uwagami na temat swoich powieści.

Arthur Conan Doyle zmarł w 1930 roku.

Książki Arthura Conan Doyle’a na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Arthura Conan Doyle’a we wszystkich formatach (ebook, audiobook i książka papierowa). Najwięcej z nich stanowią książki wchodzące w skład cyklu o przygodach słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.