Wyspy Szczęśliwe powoli zapominają o kapitanie Huku uznanym za zmarłego, ale on nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Powrót do gry będzie trudny, a pierwsze próby okażą się porażką. Piraci postanawiają podbudować swoje morale ruszając na podbój wód Gutlandii, którą rządzi młody, ambitny i przebiegły gubernator Jakobs. Tymczasem na Wyspie Siedmiu Słońc trwa pełne napięcia wyczekiwanie na ślub Van Damki, córki gubernatora Van Dama. Wśród gości zapowiedziała się para królews...
Na lądach archipelagu Wysp Szczęśliwych rządy twardą ręką sprawuje bezwzględny gubernator Van Dam. Ale na morzu… sprawy mają się już zupełnie inaczej! Popularni wśród ludu, kapitan Huk i jego drużyna, są prawdziwą zmorą królewskich statków i przyczyną frustracji gubernatora. Zagrożony utratą władzy Van Dam postanawia raz na zawsze pozbyć się kłopotu. A że cel uświęca środki, nie cofnie się przed żadną podłością… Czy dobra passa odwróci się od piratów? Czy kapitan Huk rozpoczą...
Tym razem piraci z Wysp Szczęśliwych, do których dołącza tajemnicza fałszerka Monia Lizak, przenoszą swój przestępczy proceder w świat wielkiej sztuki. Po piętach depcze im cały czas niezwykły, zdeterminowany i nieustępliwy duet śledczych – Barnaba Matrop i Urlyk Von Paniken. Nasi bohaterowie trafią tak na wzburzone wody jak i nieprzewidywalne lądy, w tym do nieznanej im Polandii. A na koniec i tak okaże się, że niekoniecznie wszystkie drogi prowadzą do Prarzyma, ale już fina...
Niewinna przysługa kończy się dla inżyniera Adama Czerstwego aresztowaniem w Berlinie. Jakby tego było mało, znajdująca się w jego posiadaniu popielniczka z negatywką stanowi ważny rekwizyt w aferze szpiegowsko-przemytniczej. Kapitan Szpic, porucznik Koka-Kola i porucznik Michał ruszają z misją specjalną, która okaże się pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawą przez Bułgarię, Turcję, Węgry i Niemcy. Czy Adam Czerstwy odzyska wolność? Co tak naprawdę zawiera mielonka tyrolska...
Komiksowy hołd, jaki Artur Ruducha złożył twórczości Tadeusza Baranowskiego.
Dziesiątki motywów z takich albumów, jak Skąd się bierze woda sodowa, Antresolka profesorka Nerwosolka, Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa, Podróż smokiem Diplodokiem, Porady Praktycznego Pana, Tffffuj! Do bani z takim komiksem! oraz wielu innych zostały zebrane i złożone od nowa w niesamowity komiksowy kolaż.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.