Astrid Lindgren II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Astrid Lindgren II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Astrid Lindgren urodziła się w 1907 roku. To szwedzka pisarka, autorka wielu książek dla dzieci, które zyskały popularność na całym świecie. Astrid Lindgren jest jedną z najważniejszych pisarek XX wieku, na której książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Jest autorką takich powieści jak „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka”. Lindgren jest dziś symbolem Szwecji. Cytaty, podobizny, pomniki pisarki można znaleźć w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą. Portret Lindgren widnieje nawet banknocie 20 koron szwedzkich.

Lindgren bardzo wcześnie wykazywała zainteresowanie pisaniem. W wieku 16 lat ukończyła gimnazjum z celującą oceną z języka szwedzkiego. Rok później otrzymała propozycję pracy w „Gazecie Vimmerby”. W wieku 18 lat Astrid zaszła w ciążę. W niewielkiej miejscowości, w której mieszkała, był to niewiarygodny skandal, dlatego Astrid postanowiła przenieść się do Sztokholmu. W stolicy kraju zaczęła naukę na kursie stenografii i maszynopisania, którą ukończyła w 1927 roku. Dzięki pomocy koleżanki Evy Andén Astrid Lindgren urodziła syna w Kopenhadze w placówce, w której można urodzić dziecko bez informowania o tym władz państwowych. Eva pomogła również znaleźć rodzinę zastępczą dla syna Lindgren. Po ukończeniu szkoleń z zakresu maszynopisania Astrid zatrudniła się na stanowisku sekretarki w Szwedzkiej Centrali Księgarskiej. Jej przełożonym był Torsten Lindfors. Następnie zatrudniła się w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie spotkała swojego przyszłego męża Sture Lindgrena.

Debiut literacki Lindgren

Astrid Lindgren debiutowała bardzo późno, dopiero w wieku 37 lat. W 1944 roku ukazała się jej pierwsza książka pt. „Zwierzenia Britt-Marii”. Rok później swoją premierę miała jedna z najważniejszych książek w jej dorobku, czyli „Pippi Pończoszanka” – pierwszy tom przygód zakręconej dziewczynki z charakterystycznymi piegami i marchewkowo-rudymi włosami splecionymi w dwa odstające warkoczyki. Na co dzień Pippi nosi krótką, połataną spódniczkę, pończochy i za duże czarne buty. Ważną informacją jest to, że mieszka w Willi Śmiesznotce jedynie z małą małpką – Panem Nilssonem i koniem. Pippi została niemal całkiem sama po tym, jak zmarła jej mama, a tata, kapitan Pończocha, wypłynął w morze.

Pippi Pończoszanka to symbol samodzielności – dziewczyna odrzuca jakiekolwiek próby pomocy i ingerowania w jej życie. Często swoimi wypowiedziami obnaża hipokryzję dorosłych, którzy wcale nie próbują troszczyć się o wyższe wartości, tylko dbają o swój obraz na zewnątrz. Mimo że dziewczynce zdarza się opowiadać niestworzone historie i popełniać gafy, to zawsze kieruje się dobrem i chęcią pomocy innym. Astrid Lindgren kontynuowała opowieści o Pippi w kolejnych tomach serii. Ostatecznie ukazało się dziewięć części cyklu: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Czy znasz Pippi Pończoszankę?”, „Pippi na Południowym Pacyfiku”, „Fizia Pończoszanka i zabawa choinkowa”, „Pippi jest najsilniejsza w świecie”, „Pippi na wyspie Kurrekurredutt”, „Pippi schodzi na ląd”, „Pippi urządza przyjęcie”.

Na podstawie książek o Pippi powstało wiele dzieł – gier komputerowych, animacji, filmów, sztuk teatralnych i komiksów. Postać Pippi Pończoszanki znajduje się, obok portretu Astrid Lindgren, na banknocie 20 koron szwedzkich. Po premierze drugiego tomu przygód Pippi rozgorzała dyskusja o tym, czy główna bohaterka powieści Lindgren jest dobrym przykładem dla dzieci, a czy autorka powinna dalej zajmować się pisaniem powieści dla najmłodszych. Krytycy najwidoczniej nie mieli racji, bowiem w tym samym roku Lindgren podjęła się pracy na stanowisku redaktorki książek dla dzieci – ostatecznie na tym stanowisku spędziła 25 lat. Do dziś książki Lindgren przetłumaczono na większość języków świata, a jej powieści sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

W 1946 roku swoją premierę miała kolejna książka Lindgren, która przyniosła jej popularność, czyli „Detektyw Blomkvist” – opowieść o nastolatku, który za wszelką cenę chce zostać śledczym. Problem tkwi jednak w tym, że w okolicy mieszkają sami przyzwoici ludzie, stroniący od przestępstw i złych uczynków. Ostatecznie o przygodach Blomkvista powstały trzy tomy – „Detektyw Blomkvist”, „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie” i „Rasmus, rycerz Białej Róży”.

Dzieci z Bullerbyn - najważniejsza książka Astrid Lindgren

Niewątpliwie najważniejszą książką w dorobku Astrid Lindgren jest powieść „Dzieci z Bullerbyn”, jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci na świecie. Powieść ukazała się w 1947 roku. Bohaterką książki jest Lisa, która opowiada o przygodach swoich i innych dzieci zamieszkujących Bullerbyn, niewielką osadą, w skład której wchodzą jedynie trzy zagrody. Pomysł na napisanie książki Lindgren zaczerpnęła ze swoich własnych doświadczeń – pierwowzorem Bullerbyn była osada Sevedstorp, w której Astrid spędziła dzieciństwo. To nie koniec nawiązań do wspomnień autorki. Główna bohaterka nosi nazwisko Erikson, więc można jedynie domyślać się, że to nawiązanie do panieńskiego nazwiska pisarki – Ericsson.

Książka doczekała się swoich kontynuacji. W 1949 roku swoją premierę miał drugi tom cyklu – „Więcej o dzieciach z Bullerbyn”, a w 1952 roku ukazała się trzecia część pt. „Wesoło jest w Bullerbyn”. Ponadto fabułę uzupełniają trzy ilustrowane książki – „Boże Narodzenie w Bullerbyn”, „Wiosna w Bullerbyn”, „Dzień Dziecka w Bullerbyn”. „Dzieci z Bullerbyn” to lektura obowiązkowa w podstawówkach w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Na podstawie powieści powstało wiele ekranizacji i adaptacji teatralnych.

Cykl o Emilu ze Smalandii

Najdłuższym cyklem w dorobku Lindgren jest seria książek poświęconych Emilowi ze Smalandii. Między 1963 a 1997 rokiem ukazało się dwanaście tomów cyklu, którego głównym bohaterem jest Emil Svensson, chłopiec zamieszkujący farmę Katthult we wsi Lönneberga. Pisząc powieści o Emilu, Astrid lindgren ponownie inspirowała się wspomnieniami z dzieciństwa i opowieściami jej ojca Samuela Augusta Ericssona, który opowiadał swojej córce o latach dzieciństwa na szwedzkiej prowincji.

Astrid Lindgren napisała blisko pięćdziesiąt książek. W dorobku pisarki warto wyróżnić jeszcze takie książki jak „Madika z Czerwcowego Wzgórza” (1960), „Bracia Lwie Serce” (1973) i „Ronja, córka zbójnika” (1981).

Astrid Lindgren nie tylko pisała i redagowała książki, ale była również aktywistką społeczną. Gdy uświadomiła sobie, że płaci więcej podatków niż zarabia, ustąpiła z partii socjaldemokratycznej i napisała bajkę, w której wprost skrytykowała politykę podatkową rządu. Lindgren była jedną z inicjatorek publicznej debaty na temat traktowania zwierząt w klatkach. Dzięki jej inicjatywie powstało tzw. Lex Lindgren – czyli zakaz trzymania kurczaków w klatkach. Ponadto dzięki jej wsparciu ustanowiono prawa dla krów i świń.

Pisarka zmarła w 2002 roku.

Biografia Astrid Lindgren

Jeżeli jesteście zainteresowaniami bliższym poznaniem losów szwedzkiej pisarki, to polecamy biografię Astrid Lindgren autorstwa Margarety Strömstedt, która po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 2000 roku. W 2015 roku swoją premierę miało wznowienie książki, które ukazało się w odświeżonej i pięknie oprawionej wersji nakładem wydawnictwa Marginesy.

Książki Astrid Lindgren na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Astrid Lindgren we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).