Bem Marek Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka SS-Sonderkommando Sobibor Niemiecki obóz zagłady w Sobiborze 1942-1943, Książka | Bem Marek

    Wszechstronna, oparta na kompleksowych badaniach źródłowych monografia niemieckiego obozu zagład w Sobiborze, w którym w latach 1942-1943 zginęło ok. 250 tys. Żydów z ziem polskich i całej Europy. Autor omawia czynniki, które doprowadziły do powstania obozu, opisuje okres jego budowy, funkcjonowanie, przedstawia załogę niemiecką i ukraińską, warunki życia i pracy więźniów i ich bunt, ale także ukazuje stosowane w obozie metody eksterminacji i próbuje uściślić liczbę ofiar Sob...

    Promocja
    okładka Powstanie w Sobiborze świadectwa ocalonych z niemieckiego obozu zagłady, Książka | Bem Marek

    Dnia 14 października 1943 Żydzi uwięzieni w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze z powodzeniem przygotowali i zorganizowali powstanie orz ucieczkę.
    Powstanie w Sobiborze stanowi jedną z najbardziej heroicznych kart żydowskiego ruchu oporu w latach II wojny światowej. To jedyny taki przypadek udanej ucieczki więźniów, która spowodowała likwidację obozu.

    Promocja
    okładka Sobibór niemiecki ośrodek zaglady 1942-1943, Książka | Bem Marek

    Teren masowej eksterminacji w Sobiborze był przez Niemców pilnie strzeżony, nieprzypadkowo obóz został założony w środku lasu. Po udanym powstaniu sobiborskim z 1943 roku i ucieczce więźniów Niemcy zrównali obozowe zabudowania z ziemią, a potem zasadzili tam las, żeby po zbrodni nie pozostał żaden ślad. Dlatego obecnie prowadzone są szczegółowe badania archeologiczne, aby udało się dokładnie określić, w którym miejscu były komory gazowe...

    Promocja
    okładka Sobibór Obóz zagłady 1942-1943, Książka | Bem Marek

    Monografia historyczna pt. "Obóz zagłady w Sobiborze 1942–1943" jest pierwszym w polskiej literaturze przedmiotu całościowym opracowaniem historii niemieckiego obozu masowej zagłady w Sobiborze. Na szczególną uwagę zasługują wykorzystane przy pisaniu tej pracy źródła. Autor zebrał relacje i dokumenty z najdalszych zakątków świata (Izrael, USA, Holandia, Brazylia, Australia, Rosja, Ukraina, Niemcy), tworząc tym samym potężną bazę archiwalną do dalszych badań. Ważnym elementem ...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.