Benn Gottfried Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Czy poeta zmienia świat? Wybór esejów 1920–1953, Książka | Benn Gottfried

    Gottfried Benn (1886–1956), jeden z najsłynniejszych niemieckich poetów pierwszej połowy XX wieku, obok poezji uprawiał też twórczość prozatorską i eseistyczną. Z wykształcenia lekarz, w swoich utworach, na początku ekspresjonistycznych, nawiązywał do medycznych wątków, eksponował przenikanie się sfery duchowej z fizyczną. Długo kładł się na nim cień przejściowej sympatii do nazizmu w latach 1933–1934, którą sam Benn uznał później za błąd, lecz go nie potępił, uznając za „uwa...

    Promocja
    okładka Jakoś to będzie 248 wierszy, Książka | Benn Gottfried

    Przełożył Andrzej Lam.

    Promocja
    okładka Sto jedenaście wierszy, Książka | Benn Gottfried

    Gottfried Benn (1886-1956) uchodzi od czasu śmierci Rilkego za najwybitniejszego poetę niemieckiego XX wieku. Debiutował przed pierwszą wojną skandalizującymi wierszami w duchu wczesnego ekspresjonizmu i zyskał znaczącą pozycję literacką w Republice Weimarskiej. Po krótkotrwałym akcesie w 1933 roku do ruchu narodowosocjalistycznego wycofał się z życia publicznego, został oskarżony o uprawianie poezji rozkładowej i w końcu obłożony zakazem publikowania. Mimo to nadal spotykał ...

    Promocja
    okładka Powiedz mi to 222 wiersze, Książka | Benn Gottfried

    Począwszy od lat dwudziestych Benn był ogarnięty traumą schyłku cywilizacji białych ludzi, zmierzchu Zachodu z jego najcenniejszymi wartościami. Rewolucja bolszewicka wydawała się rozwiązaniem chybionym, ponieważ klasowo-międzynarodowa magma nie dysponowała perspektywicznym substratem kulturowym. Ten mógł się ujawnić tylko poprzez odrodzenie narodowe. Benn nie od razu się zorientował, że ruch, z którym wiązał nadzieje, redukował bogactwo niemieckiej kultury do zaciśniętej pię...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.