Bora Chung Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Przeklęty królik, Ebook | Bora Chung

    Przeklęty królik to już globalny fenomen – anglojęzyczny przekład Antona Hura nominowany był do Międzynarodowego Bookera i National Book Award – i nic dziwnego: opowiadania Chung to mikstura groteski, przypowieści i folkloru z mocno feministycznym zacięciem. Mieszanka, która czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia.

    Promocja
    okładka Sny umarłych, Ebook | Bora Chung

    Tae-gyeong dowiaduje się, że jego kolega z liceum zginął w wypadku samochodowym. Problem w tym, że bohater otrzymuje tę wiadomość od samego denata, który bezpardonowo wprasza się do jego snu, aby poprosić o niewygodną przysługę. Za zmarłym kolegą, który z czasem zaczyna ingerować także w inne sfery jego życia, ciągnie się szereg niedomkniętych spraw z przeszłości. Widmo (z) lat młodzieńczych, już nie samo, a w towarzystwie smutnej, milczącej kobiety, co noc podsuwa Tae-gyeong...

Bora Chung Ebooki

Bora Chung jest południowokoreańską pisarką, tłumaczką, aktywistką oraz wykładowczynią akademicką. W swojej działalności społecznej działa przede wszystkim na rzecz grup marginalizowanych - robotników, kobiet oraz osób ze społeczności LGBTQ+. Chung napisała trzy powieści oraz trzy zbiory opowiadań. Anglojęzyczne tłumaczenie jednego z nich autorstwa Antona Hura, wydane w Polsce jako "Przeklęty królik", znalazło się wśród finalistów Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2022 roku. W polskim tłumaczeniu ukazał się w kolejnym roku nakładem Wydawnictwa Tajfuny - na Woblink znajdziecie zarówno zbiór "Przeklęty królik", jak i powieść "Sny umarłych" ( Wydawnictwo Kwiaty Orientu).

Autorka i tłumaczka

Bora Chung urodziła się w 1976 roku w Seulu, gdzie obecnie mieszka. W mieście tym wykładała przez pewien czas literaturę rosyjską na Yonsei University. Ukończyła bowiem studia rosyjskie i wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie Yale - później obroniła także doktorat w zakresie literatury słowiańskiej na Uniwersytecie Indiany. Obecnie Bora Chung zajmuje się przede wszystkim pisaniem oraz tłumaczeniem współczesnej literatury polskiej i rosyjskej na język koreański - w 2023 ukazał się chociażby jej przekład "Bajek robotów" Stanisława Lema. W swojej twórczości literackiej także chętnie sięga po wschodnioeuropejskie i rosyjskie inspiracje - wśród ważnych dla niej twórców wymienia między innymi Brunona Jasieńskiego, Andrieja Płatonowa Ludmiłę Pietruszewską czy Bruno Schulza. Debiutanckie opowiadanie Bory Chung zostało wyróżnione w 1998 roku nagrodą literacką Yonsei - kilkanaście lat później, w 2022 roku, przetłumaczony na język angielski zbiór opowiadań Koreanki "Przeklęty królik" znalazł się na krótkiej liście książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera jako pierwszy w historii koreański utwór z gatunki sci-fi.

Ebook Przeklęty królik

Z wszystkich napisanych dotychczas dzieł Bory Chung w języku polskim ukazały się trzy pozycje - powieść "Sny umarłych", zbiór opowiadań Przeklęty królik oraz jedno ze składających się na tą pozycję opowiadań "Ponowne spotkanie". Polecamy Wam sięgnięcie przede wszystkim po ebook Przeklęty królik, który przyniósł Borze Chung międzynarodową sławę. Składa się na niego dziesięć opowiadań, fabularnie autonomicznych od siebie, które łączy wątek samotności, a wyróżnia przede wszystkim charakterystyczna atmosfera. Znajdziecie w nich elementy różnych gatunków literackich - realizmu magicznego, horroru czy science fiction. "Przeklęty królik" to groza przyprawiona folklorem i mocno feministycznym duchem autorki. Momentami budzą one niewątpliwe przerażenie i niepokój - oto głowa wyłania się z toalety, lis krwawi złotem, chłopak zostaje ofiarowany nieznanej istocie mieszkającej w jaskini, a przeklęta lampa w kształcie królika bezwzględnie spełnia wyznaczone jej zadania. Pisarka Bora Chung zabiera nas w świat niesamowitych opowieści, które nawet jeśli budzą strach, a czasem nawet obrzydzenie, wciągają jak magma.

Sny umarłych

W języku polskim ukazała się także jedna z powieści Bory Chung, "Sny umarłych", którą możecie przeczytać na Woblink jako książkę papierową lub ebook. Jej główny bohater, Tae-gyeong, pewnego dnia dowiaduje się, że jego kolega z liceum zginął w wypadku samochodowym. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że wiadomość przekazał mu sam zmarły, bezpardonowo wkraczając do snu Tae-gyeonga. W dodatku prosi go też o bardzo niewygodną przysługę, a z czasem zaczyna w ogóle coraz mocniej ingerować w życie codzienne głównego bohatera. Później widmo zmarłego, już w towarzystwie milczącej kobiety, co noc podsuwa Tae-gyeongowi kolejne informacje o dniu własnej śmierci. Sekrety, niedomknięte sprawy, przemoc i władza pieniądza - "Sny umarłych" mają to wszystko i nie pozwolą tak łatwo o sobie zapomnieć...

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.