„Baśnie braci Grimm” (niem. Kinder- und Hausmärchen) – zbiór baśni spisanych przez niemieckich pisarzy i językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów i opublikowany w roku 1812 (tom I) i w roku 1815 (tom II). Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków. Bracia Grimm w publikowanych baśniach zmierzali do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych w nich występujący...
Piękna córka króla uwielbiała bawić się złotą kulą. Pewnego dnia kula wpadła jej do studni. Z pomocą przyszła żaba. Zaoferowała, że odzyska kulę, ale w zamian królewna zabierze żabę do zamku i uczyni ją swoją towarzyszką. Królewna nie dotrzymała jednak słowa i uciekła. Niedługo potem zwierzę samo dotarło do zamku. Historię poznał ojciec królewny i nakazał córce, by dotrzymała danego słowa.
Rodzeństwo uciekło z domu, ponieważ prześladowała je macocha. Brat i siostra wędrowali przez lasy i pola, śledzeni przez macochę, która była czarownicą. Za sprawą jej czarów chłopiec zamienił się w jelonka. Siostra nie opuściła zaczarowanego brata, wspólne zamieszkali w zaczarowanej chatce w lesie. Nie wiedzieli jeszcze, czekała ich odmiana losu.
Piękna i pracowita dziewczyna mieszkała z macochą oraz z przyrodnią siostrą. Kobieta okrutnie traktowała przybraną córkę. Gdy dziewczyna straciła wrzeciono, które wpadło do studni, macocha kazała jej je odzyskać. We wnętrzu studni znajdował się niezwykły świat. Mieszkała w nim staruszka Zima. Postanowiła przyjąć dziewczynę na służbę.
Brat i siostra zostali wygnani z domu, bo tego zażyczyła sobie ich macocha. Jaś znaczył leśne drogi błyszczącymi kamykami, dzięki czemu dzieciom udało się wrócić. Niedługo potem macocha i ojciec znów wyprowadzili dzieci w las. Jaś i Małgosia dotarli do chatki zbudowanej z chleba, ciasta oraz cukru. Mieszkała w niej wiedźma.
Baśń o dziewczynce, która pewnego dnia wybrała się z wizytą do chorej babci. Dziewczynka nazywana była Czerwonym Kapturkiem, ponieważ nosiła czerwone wdzianko, które kiedyś podarowała jej babcia. Gdy Kapturek szedł przez las, spotkał wilka. Zwierzę postanowiło zjeść dziewczynkę i jej babcię.
Historia dobrej i szlachetnej dziewczyny, która była okrutnie traktowana przez macochę i jej dwie córki. Przezwały one przybraną siostrę Kopciuszkiem, kazały jej pracować ponad siły. Pewnego dnia siostry Kopciuszka dowiedziały się, że książę urządza wielki bal, podczas którego miał wybrać sobie narzeczoną. Córki macochy pojechały na bal. Biedna dziewczyna również chciała się tam udać, ale macocha nie wyraziła na to zgody. Z pomocą przyszło drzewko zasadzone przez Kopciuszka n...
W dalekim królestwie na świat przyszło długo oczekiwane dziecko. Król wydał ucztę na cześć córeczki, zaprosił dwanaście wróżek, które miały zadbać o szczęście królewny. Podczas uroczystości pojawiła się trzynasta wróżka, która nie została zaproszona. Wypowiedziała zaklęcie, mające uśmiercić królewnę w dniu jej piętnastych urodzin. Dzięki czarowi jednej z dobrych wróżek udało się zamienić życzenie śmierci na stuletni sen. W publikacji wykorzystano oryginalny tekst z 1931 roku,...
W ubogiej rodzinie przszedł na świat chłopiec, który był wielkości palca. Matka i ojciec cieszyli się z jedynaka, nazwali go Paluszkiem. Chłopiec okazał się bardzo bystry oraz chętnie pomagał rodzicom. Pewnego dnia Paluszek został dostrzeżony przez dwóch nieznajomych. Mężczyźni postanowili kupić dziecko, by odpłatnie prezentować je mieszkańcom miasta.
Pewien bogaty młynarz mieszkał wraz z żoną w pięknej dolinie nad rzeką. Para bardzo się kochała, lecz do pełni szczęścia brakowało im dziecka. Po pewnym czasie młynarz stracił swoje dobra, prześladowało go nieszczęście. Odmianę losu przepowiedziała mu spotkana nad wodą rusałka. Postawiła jeden warunek: zażyczyła sobie, aby młynarz oddał jej kogoś, kto właśnie narodził się w jego chacie. Mężczyzna nie miał nic przeciwko temu, gdyż przypuszczał, że chodzi o kota. Gdy wrócił do ...
Żył kiedyś pewien młynarz, tak pewny siebie, że wciąż się przechwalał. Gdy odwiedził go król, młynarz powiedział, że ma córkę, która potrafi uprząść złoto ze słomy. Król zabrał dziewczynę do zamku, zamknął ją w komnacie i kazał jej sprawić wspomniany przez ojca cud. Dziewczynie przyszedł z pomocą skrzat, który zamienił słomę w złoto w zamian za wisiorek młynareczki. Król miał jednak kolejne żądania.
Umierający król prosił swojego sługę, by opiekował się synem królewskim. Książę miał odziedziczyć wszystkie dobra, król nakazał jednak, by młodzieniec nie wchodził do jednej z komnat. Znajdował się w niej portret przepięknej dziewczyny, córki króla Wyspy o Złotym Brzegu. Książę jednak nie usłuchał przestróg sługi, kazał otworzyć komnatę, zobaczył portret i natychmiast zakochał się w królewnie. Za radą sługi syn króla kazał wybudować okręt i wyładować go złotymi sprzętami i oz...
W pewnym królestwie rósł magiczny jawor, dzięki któremu spełniały się życzenia. Często siadywała pod nim królowa, spędzając czas ze swoją malutką córeczką. Kobieta kochała córkę, lecz raz, nie mogąc uspokoić dziecka, zawołała nieopatrznie, by dziewczynkę porwały ptaki. Jawor natychmiast spełnił życzenie królowej. Dziecko zniknęło jej z oczu, a ona nie mogła już go odzyskać. Dziewczynka została zamieniona w ptaka. Upłynęły lata, zanim pojawił się rycerz gotowy pomóc zaklętej k...
Bohater baśni to stary, dzielny żołnierz. Już nie walczył, wędrował i opowiadał historie, za które słuchacze odwdzięczali mu się jedzeniem. Pewnego razu wojak spotkał w lesie młodego myśliwego. Wspólnie szukali ludzkiej siedziby, w której mogliby spędzić noc. Wreszcie trafili na dom, gdzie mieszkali rozbójnicy. Młodzieniec obawiał się tam zostać, ale stary żołnierz nie odczuwał strachu.
Szczęśliwa para królewska miała sześciu synów i córkę. Radość skończyła się, gdy królowa niespodziewanie zmarła. Król bardzo przeżył tę stratę, wiele czasu spędzał na polowaniach. Pewnego razu zabłądził w lesie. Z pomocą przyszła mu stara czarownica, za uratowanie z opresji zażądała jednak, by król poślubił jej córkę. Władca wyraził zgodę, lecz przed weselem wyprowadził z zamku swoje dzieci i ukrył je, gdyż obawiał się, że macocha zrobi im krzywdę.
W małej chatce w lesie żyła staruszka. Choć była uprzejma i łagodna, ludzie bali się jej, ponieważ uważali, że jest czarownicą. Jedyną pomocą staruszki była młoda, brzydka gęsiarka. Pewnego dnia stara kobieta spotkała rycerza, który powiedział, że zaniesie do jej domu owoce i ściętą trawę, bo miała je przy sobie. Wszystko to okazało się wyjątkowo ciężkie, a pod koniec drogi rycerz musiał dźwigać także staruszkę. W podzięce za pomoc otrzymał od niej szmaragd. Następnie wyruszy...
Książę, ojciec trzech córek, wyruszał w podróż. Zapytał je, co ma im przywieźć. Najstarsza zażądała naszyjnika, średnia diademu, a najmłodsza skowronka ze złotym dzióbkiem. Gdy książę próbował zdobyć ptaka, przeszkodził mu w tym mówiący lew. Darował księciu życie pod jednym warunkiem: musiał oddać mu pierwszą napotkaną po powrocie do domu istotę. Była nią ukochana, najmłodsza córka. Dziewczyna nie przestraszyła się losu, który ją czekał. Odważnie wyruszyła na spotkanie lwa....
W chatce pośród lasów żyło małżeństwo i ich mały synek, Jan. Pewnego dnia matka i chłopiec zostali porwani przez rozbójników. Zbójnicy uczynili z kobiety służącą, pracowała dla nich oraz wychowywała synka. Tak upłynęło osiem lat. Chłopiec, obdarzony niezwykłą siłą, pokonał zbójników, ocalił siebie i matkę. Następnie ruszyli w drogę do domu. Janek nie zdawał sobie jeszcze wówczas w pełni sprawy ze swojej wyjątkowości.
Baśń o wdowie, która poślubiła swojego sąsiada. Obydwoje mieli córki. Kobieta obiecała, że będzie traktowała pasierbicę lepiej niż własne dziecko. Stało się jednak odwrotnie – faworyzowała swoją brzydką córkę, gnębiąc piękną i dobrą córkę męża. Zimą macocha wysyła ubraną w papierową suknię dziewczynę do lasu po poziomki. Ma nadzieję, że pasierbica zamarznie. Dziewczyna trafia do chatki karzełków. Wzruszeni dobrocią gościa gospodarze postanawiają pomóc. Wkrótce dziewczyna znaj...
Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.
Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.
Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.
To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.
Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.
To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.