Monografia stoczonej na północy Indochin bitwy, która zadecydowała o wyniku zmagań miedzy kierowaną przez komunistów partyzantką wietnamską a francuskim korpusem ekspedycyjnym i współpracującymi z nim formacjami miejscowej ludności. Bogusław Brodecki przedstawił zarówno militarne aspekty działań, polityczne manewry, jak i światowy kontekst działań. Starcie zakończyło okres kolonialnego panowania Francji w tym regionie, doprowadziło do genewskich negocjacji i - w efekcie - po...
W czasie bitwy pod Plewną szczególnie przysłużyły się tureckim obrońcom karabiny Winchester. W przededniu wybuchu konfliktu z Rosją, Imperium Osmańskie zamówiło w zakładach Winchestera 50 tysięcy egzemplarzy karabinów M1866. Ten powtarzalny karabin był śmiertelną bronią dla oblegających twierdzę wojsk rosyjsko-rumuńskich. To właśnie m.in. użyciu tej broni przypisuje się opóźnienie w zdobywaniu Plewny prawie o pół roku i ogromne straty atakujących. Wojsko osmańskie podczas bit...
Obszerne kompendium poświęcone całości zagadnień związanych z II wojną światowa od przygotowań Hitlera do inwazji na Polskę i Europę aż do kapitulacji Berlina i zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Publikacja bogato ilustrowana, przystępnie i wyczerpująco omawia przebieg tego największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata.
II wojna światowa zaczęła się jako seria regionalnych konfliktów, które ostatecznie przerodziły się w konflikt zbrojny angażujący większość suwerennych krajów, istniejących w roku 1939. W ogólnoświatowej zawierusze zginęło ponad 60 milionów ludzi, co nadaje II wojnie światowej miano najtragiczniejszego konfliktu w historii ludzkości. Celem tego opracowania jest przybliżenie Czytelnikom wszystkich najważniejszych wydarzeń II wojny światowej. Liczne, kolorowe mapy przedstawiają...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.