C. S. Lewis Książki

Clive Staples Lewis, pseudonim Jack, urodził się w 1898 roku w Belfaście. To brytyjski uczony, filolog, filozof, znawca i miłośnik średniowiecza, wykładowca akademicki, krytyk literacki, autor wielu książek o tematyce duchowej i twórca bestsellerowego cyklu „Opowieści z Narni” („Lew, czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian”, „Podróż „Wędrowca do Świtu”, „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja” oraz „Ostatnia bitwa”).

Książki autorstwa C.S. Lewis

Książki jego autorstwa zostały przetłumaczone na przeszło czterdzieści języków. Sam cykl „Opowieści z Narni” sprzedał się w liczbie przeszło 130 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Clive Staples Lewis pochodził z bogatej protestanckiej rodziny. Był synem prawnika i córki anglikańskiego pastora. Zarówno ojciec, jak i matka interesowali się literaturą i próbowali swoich sił w pisaniu, niestety bez sukcesów. W 1905 roku rodzina przeniosła się do dużego domu zwanego Little Lea, w którym znajdowała się bogato zdobiona dębowa szafa, w której mały Clive Staples przesiadywał wraz ze swoim bratem. Wspomnienia z dzieciństwa były bezpośrednią inspiracją do powstania pierwszego tomu „Opowieści z Narni” pt. „Lew, Czarownica i stara szafa”. Młody Lewis uwielbiał spędzać czas w bibliotece rodziców – najchętniej czytywał Edith Nesbit i Beatrix Potter. W 1908 roku Lewis stracił matkę, która umarła na raka. Jej śmierć podwójnie odbiła się na chłopcu i jego bracie, bowiem pod wpływem straty żony ich ojciec całkowicie się zmienił – stał się wybuchowy i zaczął traktować synów z ogromnym dystansem.

Później chłopcy rozpoczęli naukę w szkole z internatem w Watford. Clive Staples bardzo źle wspominał tamte czasy – budynek, w którym się uczyli był bardzo surowy, na dodatek w środku nie było ani boiska, ani biblioteki. Nauka była bardzo trudna, a nauczyciele, z dyrektorem na czele lubili się znęcać nad uczniami – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

W 1917 roku Lewis rozpoczął naukę w kolegium University College w Oksfordzie, ale studiowanie brutalnie przerwało mu powołanie do wojska. Mężczyzna służył w lekkim pułku piechoty – walczył m.in. we Francji. 15 kwietnia 1918 roku został raniony trzema odłamkami. W wyniku odniesionych ran musiał zostać przewieziony do Anglii. Po wojnie Lewis wznowił studia na Oksfordzie, gdzie uczęszczał na zajęcia z filologii klasycznej, filozofii i literatury angielskiej.

W trakcie studiów C.S. Lewis poznał J.R.R. Tolkiena, z którym wkrótce się zaprzyjaźnił. Obaj wykładali literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim. Byli też członkami literackiej grupy Inklingów. Pisarze wymieniali ze sobą mnóstwo listów, które zachowały się do dziś. W korespondencji wysyłali sobie fragmenty swoich tekstów. Przerzucali się wzajemnie opiniami o elementach fabuły i postaciach swoich najważniejszych dzieł – „Władcy Pierścieni” i „Opowieści z Narni”. Tolkien miał diametralny wpływ na powrót Lewisa do chrześcijaństwa. W późniejszych latach autor stał się jednym z najważniejszych świeckich podejmujących tematykę etyki chrześcijańskiej. Więcej o relacji dwóch wybitnych pisarzy można przeczytać w książce „Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni” autorstwa Colina Durieza oraz zbiorach korespondencji t.j. „Listach” Tolkiena.

Prozatorsko C.S. Lewis zadebiutował w 1928 roku. W Latach 1938-1945 napisał swoją „Trylogię kosmiczną”. To cykl z pogranicza fantasy i science-fiction, w którym roi się od nawiązań do Biblii, mitów i baśni. We wszystkich częściach pojawia się dr Elwin Ransom, angielski lingwista. W pierwszym tomie pt. „Z milczącej planety” Elwin zostaje porwany na pokładzie promu kosmicznego na Malakandrę (Marsa). Na miejscu uczestniczy w potyczce jego mieszkańców z Ziemianami, którzy przybyli by eksploatować planetę z jej naturalnych zasobów. W drugiej części pt. „Perelandia”, doktor podróżuje na Wenus, gdzie jest świadkiem kuszenia pierwszej pary jej myślących mieszkańców. Trzecia część – „Ta straszna siła” – to opowieść o decydującym starciu między siłami dobra i zła na Ziemi, której grozi inwazja opętanych przez Szatana naukowców chcących wprowadzić na planecie brutalny totalitaryzm. Przewodnikami Ransoma stają się duchy z obcych planet i druid Merlin, który przebudził się po stuleciach.

W 1942 roku ukazała się niezwykle interesująca książka z gatunku fikcji chrześcijańskiej autorstwa C.S. Lewisa - „Listy starego diabła do młodego”. Treść powieści stanowią listy starego diabła do siostrzeńca. Diabeł podpowiada mu, jak człowiek może dostąpić potępienia.

Kultowy cykl książek C.S Lewisa - Opowieści z Narni

W 1950 roku na rynku książki pojawił się pierwszy tom kultowego cyklu „Opowieści z Narni” pt. „Lew, czarownica i stara szafa”. „Opowieści z Narni” to seria powieści fantasy, na którą składa się siedem książek. Dzieło uważane jest za klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do dziś cykl rozszedł się w nakładzie blisko 130 milionów egzemplarzy i wielokrotnie był adaptowany na potrzeby kina, teatru, telewizji i radia. Pisząc „Opowieści z Narni” C.S. Lewis inspirował się mitami greckimi i rzymskimi, tradycyjnymi baśniami brytyjskimi, irlandzkimi i nordyckimi. W jego książkach można znaleźć także mnóstwo motywów chrześcijańskich. Narnia to świat, w którym dobro ściera się ze złem, mieszkają w nim zwierzęta posługujące się mową, istnieją królestwa, a wszędzie panuje magia. Niemal w każdym z siedmiu tomów (poza „Koniem i jego chłopcem”) do magicznego świata przenoszą się postaci z realnego świata, by pomóc Lwu Aslanowi w uporaniu się z kryzysem i panującym złem.

W pierwszej części cyklu czwórka rodzeństwa Pevensie – Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja, odkrywają w domu profesora Kirke’a magiczną szafę, która pozwala im przenieść się do niezwykłego świata Narnii. Rodzeństwo pomaga Lwu Aslanowi odbić Edmunda z rąk Białej Czarownicy, która sprowadziła na Ker-Paravel i Samotne Wyspy wieczną zimę.

Druga część cyklu – „Książę Kaspian” – ukazała się w 1951 roku. To opowieść o drugiej wyprawie rodzeństwa Pevensie do Narnii, gdzie za pomocą magicznego rogu Zuzanny przywołał ich tytułowy Kaspian. Młody książę ucieka przed swoim despotycznym wujem Mirazem, który przywłaszczył sobie tron.

Trzecia część „Opowieści z Narnii” miała swoją premierę w 1952 roku. W „Podróży Wędrowca do Świtu” Łucja i Edmund Pevensie, wraz ze swoim kuzynem Eustachym Scrubbem, zostają wciągnięci do Narnii. Tam dołączają do wyprawy księcia Kaspiana, której celem jest znalezienie siedmiu lordów wygnanych z królestwa po tym, gdy władzę objął Miraz.

Czwarty tom serii pt. „Srebrne Krzesło” ukazał się w 1953 roku. To pierwsza powieść cyklu, w której nie pojawia się rodzeństwo Pevensie. Tym razem Aslan przywołuje do Narnii Eustachego i jego koleżankę Julię Pole. W Narnii otrzymują cztery znaki, mające pomóc im odnaleźć syna Kaspiana – księcia Riliana.

Piąta część – „Koń i jego chłopiec” ukazała się w 1954 roku. Lewis ponownie osadził akcję powieści w czasach rządów rodzeństwa Pevensie opisanych w „Lwie, czarownicy i starej szafie”. Bohaterem książki jest mówiący koń Bree i młody chłopiec Szasta, którzy są niewolnikami w Kalormenie. Wspólnie planują odzyskać wolność i chcą uciec z Narnii.

Premiera przedostatniego tomu cyklu odbyła się w 1955 roku. „Siostrzeniec czarodzieja” to opowieść o początkach Narnii, o tym jak Aslan tworzył magiczną krainę i jak wtargnęło do niej zło. Ostatnia powieść Lewisa o Narnii – „Ostatnia bitwa” ukazała się rok później. Julia i Eustachy wracają do Narnii by uratować magiczną krainę i wziąć udział w ostatecznej rozgrywce między Kalormenami i królem Tirianem.

Cykl „Opowieści z Narni” można czytać nie tylko według daty wydania, ale również według drugiego klucza – chronologii wydarzeń przedstawionych w poszczególnych częściach. Wybierając ten trop, należy serię Lewisa czytać w następującej kolejności: „Siostrzeniec czarodzieja”, „Lew czarownica i stara szafa”, „Koń i jego chłopiec”, „Książę Kaspian”, „Podróż 'Wędrowca do Świtu'”, „Srebrne krzesło” i „Ostatnia bitwa”.

C. S. Lewis jest również autorem książek niebeletrystycznych, takich jak „Alegoria miłości”, „Podział ostateczny”, „Ostatnia noc świata”, „Cztery miłości”, „Chrześcijaństwo po prostu”, „Przebudzony umysł”, „Mroczna wieża”, „Koniec człowieczeństwa”, „Brzemię chwały”, „Błądzenie pielgrzyma”, „Rozważania o psalmach”, „Problem cierpienia”, „Cuda”, „Dopóki mamy twarze”, „Zaskoczony radością”.

C.S. Lewis zmarł 22 listopada 1963 roku w wyniku ataku serca.

Książki C.S. Lewisa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki C.S. Lewisa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Cztery miłości, Książka | C. S. Lewis

  C.S. Lewis (1893-1963), pisarz, filozof, oksfordzki wykładowca uniwersytecki, autor słynnych „Opowieści z Narnii”. W tomie esejów „Cztery miłości” Clive Staples Lewis, wyróżnia cztery rodzaje miłości: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczną i caritas. Ta ostatnia, jako miłość Boga i bliźniego, jest z nich najważniejsza. Lewis pokazuje jak płynne są granice między poszczególnymi rodzajami miłości. Bowiem jedna może przechodzić w drugą tak, abyśmy w rezultacie lepiej mogli zro...

  Promocja
  okładka Chrześcijaństwo po prostu, Książka | C. S. Lewis

  CHRZEŚCIJAŃSTWO DLA NIEWIERZĄCYCH "Chrześcijaństwo po prostu" powstało w nietypowy sposób. Podczas ostatniej wojny światowej BBC przeprowadziło z C.S. Lewisem cykl rozmów o wierze chrześcijańskiej. W rezultacie powstała z tego książka dla tych, którzy chcą wierzyć, ale przeszkadza im w tym intelekt. Autor posiada niezwykły talent do logicznego wyjaśniania kontrowersyjnych kwestii, prostego ujmowania skomplikowanych zagadnień. Porusza problemy od dawna sprawiające kłopot wn...

  Promocja
  okładka Podział ostateczny, Książka | C. S. Lewis

  Jedna z filozoficzno-religijnych książek, C.S. Lewis - "Podział ostateczny" - to literacka, alegoryczna opowieść, która pozwala zrozumieć, czym jest zło. Ta autobusowa podróż z Piekła do Nieba. A na dodatek przypomina nieco "Boską Komedię", skłania do zastanowienia się nad życiem doczesnym. To jego jakość decyduje, w którym kierunku złapiemy pośmiertny autobus. Lewis zastanawia się, czy nie jesteśmy zbyt przyzwyczajeni do naszego cielesnej egzystencji, by odjechać kiedyś we w...

  Promocja
  okładka Opowieści z Narnii. Tom 1. Lew, Czarownica i stara szafa, Książka | C. S. Lewis

  Nieznany świat czeka za drzwiami - trzeba je tylko otworzyć. Narnia - skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian - ale nie za darmo...

  Promocja
  okładka Listy starego diabła do młodego 2022, Książka | C. S. Lewis

  W "Listach starego diabła do młodego" piekielna ekscelencja, podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym. Jest nim jego bratanek, młodszy diabeł, który ma okazać swoje zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się ważne przesłania i pytania. Najważniejsze z nich to pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.

  Promocja
  okładka Smutek, Książka | C. S. Lewis

  Smutek C. S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Smutek jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacja z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku pr...

  Promocja
  okładka Dopóki mamy twarze, Książka | C. S. Lewis

  W starożytnej krainie Glome, gdzie czci się krwawą boginię Ungit, dorastają dwie królewskie córki: piękna i tak brzydka, że zakrywa twarz welonem. Gdy na królestwo spadają plagi i nieszczęścia, świątynia Ungit żąda krwawej ludzkiej ofiary, która ma odwrócić gniew bogini. Ofiara zostanie złożona tajemniczej Bestii, mieszkającej w cieniu Szarej Góry. Oczy kapłanów Ungit zwracają się na mieszkańców Pałacu… Dopóki mamy twarze to historia miłości, opowieść o walce miedzy rozumem a...

  Promocja
  okładka Podział ostateczny, Książka | C. S. Lewis

  Jedna z filozoficzno-religijnych książek, C.S. Lewis - "Podział ostateczny" - to literacka, alegoryczna opowieść, która pozwala zrozumieć, czym jest zło. Ta autobusowa podróż z Piekła do Nieba. A na dodatek przypomina nieco "Boską Komedię", skłania do zastanowienia się nad życiem doczesnym. To jego jakość decyduje, w którym kierunku złapiemy pośmiertny autobus. Lewis zastanawia się, czy nie jesteśmy zbyt przyzwyczajeni do naszego cielesnej egzystencji, by odjechać kiedyś we w...

  Promocja
  okładka Listy starego diabła do młodego, Książka | C. S. Lewis

  Na kartkach tej błyskotliwej, przewrotnej książki poznajemy zagrożenia, na jakie może być narażony człowiek, który chce żyć dobrze i sprawiedliwie. Mimo, że mija właśnie siedemdziesiąt lat od pierwszego angielskiego wydania Listów starego diabła do młodego, książka nie zestarzała się ani trochę. Temat niestety jest ciągle aktualny… Oddajemy do rąk Czytelnika wydanie bogato ilustrowane – jedna z ilustracji we wnętrzu została wykonana przez samego C.S. Lewisa....

  Promocja
  okładka Bóg na ławie oskarżonych, Książka | C. S. Lewis

  Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotą egzystencji. Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać to tylko po to, by stracić życie wśród lodów szczytu i w nienadającym się do oddychania powietrzu z powodu braku skrzydeł, których wymaga da...

  Promocja
  okładka Błądzenie pielgrzyma, Książka | C. S. Lewis

  Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty niej fałsz. C. S. Lewis, fragment przedmowy: Książka "Błądzenie pielgrzyma", napisana w roku nawrócenia pisarza, jest jego autobiografią. C. S. Lewis przemawia w niej ze zwięzłością, dzięki której przekazuje swoją oryginalną myśl, bez potrzeby przeprowadzania pełnego wykładu z dziedziny filozofii religii. Jest to mądra i dogłębna książką; być może najbardziej wojowniczy utwór teg...

  Promocja
  okładka Bóg na ławie oskarżonych, Książka | C. S. Lewis

  Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotą egzystencji. Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać to tylko po to, by stracić życie wśród lodów szczytu i w nienadającym się do oddychania powietrzu z powodu braku skrzydeł, których wymaga da...

  Promocja
  okładka Opowieści z Narnii. Książka do kolorowania, Książka | C. S. Lewis

  Do Narnii można dostać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest przejście przez starą szafę, do której niegdyś weszła Łucja, a za nią Edmund, Zuzanna i Piotr. Inną metodą, cenioną przez wielu, jest zatopienie się w lekturze siedmiu pięknych tomów C.S. Lewisa. Ale można zrobić coś jeszcze – chwycić najprostsze kredki i za ich pomocą współtworzyć cudowny świat marzeń.

  Promocja
  okładka Opowieści z Narnii Tom 1-7, Książka | C. S. Lewis

  Autorem Opowieści z Narnii – siedmioczęściowego zbioru opowieści o krainie Narnii, jest C.S. Lewis, angielski wykładowca literatury na uniwersytecie w Oksfordzie, bliski przyjaciel J.R.R Tolkiena, kolegi po fachu. Książka powstała w latach pięćdziesiątych i odniosła wielki sukces na całym świecie. Przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce, także dzięki znakomitemu tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego i wydawnictw...

  Promocja
  okładka Opowieści z Narnii. Książę Kaspian, Książka | C. S. Lewis  Książę Kaspian marzy o powrocie dawnych czasów świetności Narnii. Niestety w królestwie trwa wojna domowa, a ciotce i wujowi księcia nie podobają się jego marzenia. Chcą go zabić, by objąć tron. Ratuje go jego nauczyciel; doktor Korneliusz. Teraz pomóc mu muszą legendarni królowie Narnii - Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja.

  Promocja
  okładka Cztery miłości, Książka | C. S. Lewis

  C.s. Lewis (1893-1963), pisarz, filozof, oksfordzki wykładowca uniwersytecki, autor słynnych "Opowieści z Narnii". W tomie esejów "Cztery miłości" Clive Staples Lewis, wyróżnia cztery rodzaje miłości: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczną i caritas. Ta ostatnia, jako miłość Boga i bliźniego, jest z nich najważniejsza. Lewis pokazuje jak płynne są granice między poszczególnymi rodzajami miłości. Bowiem jedna może przechodzić w drugą tak, abyśmy w rezultacie lepiej mogli zro...

  Promocja
  okładka Chrześcijaństwo po prostu, Książka | C. S. Lewis

  Podczas ostatniej wojny światowej BBC przeprowadziło z C.S. Lewisem cykl rozmów o wierze chrześcijańskiej. W rezultacie powstała z tego książka dla tych, którzy chcą wierzyć, ale przeszkadza im w tym intelekt. Autor posiada niezwykły talent do logicznego wyjaśniania kontrowersyjnych kwestii, prostego ujmowania skomplikowanych zagadnień. Porusza problemy od dawna sprawiające kłopot wnikliwym i krytycznym wyznawcom religii, jak i tym, którzy przekonać się do wiary nie potrafią...

  Promocja
  okładka Listy starego diabła do młodego 2020, Książka | C. S. Lewis

  W "Listach starego diabła do młodego" piekielna ekscelencja, podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym, bratankiem, młodszym diabłem, który ma okazać swoje zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się ważne przesłania i pytania. Najważniejsze z nich to pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.

  Promocja
  okładka Brzemię chwały, Książka | C. S. Lewis

  Gdyby dzisiaj zapytać dwudziestu dobrych ludzi, co uważają za najwyższą z cnót, to dziewiętnastu z nich zapewne odpowie, że bezinteresowność. Jeśli jednak zapytalibyście o to samo dowolnego chrześcijanina w dawnych czasach, odparłby: miłość. Widzicie, co się stało? Miejsce pozytywnego określenia zastąpiło negatywne i ma to znaczenie nie tylko językowe. Przecząca forma słowa bez-interesowność nie sugeruje, abyśmy w pierwszej kolejności czynili rzeczy dobre dla innych, lecz aby...

  Promocja
  okładka Opowieści z Narnii T 1-7, Książka | C. S. Lewis

  "Opowieści z Narnii" to siedmioczęściowy cykl powieściowy autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa (1898-1963), angielskiego pisarza, filozofa i wykładowcy literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Oksfordzie. Książki o fantastycznej krainie Narnii powstały w latach 1950-56 i osiągnęły wielki sukces w Europie i USA. Przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce, także dzięki znakomitemu tłumaczeniu An...

  Promocja
  okładka Koniec człowieczeństwa, Książka | C. S. Lewis

  W przedmowie do ostatniej części Trylogii międzyplanetarnej noszącej tytuł Ta ohydna siła C.S. Lewis pisze o niej, że jest „fikcyjną opowieścią o działaniu siły diabelskiej, która jednak kryje w sobie poważną myśl”. I dodaje: „Myśl tę starałem się wyłożyć pełniej w mojej książce Koniec człowieczeństwa”. C.S. Lewis już w latach 40. obserwował pojawienie się prądów myślowych, które w imię postępu i rozwoju zaprzeczają samej istocie człowieka; odrzucają to, co jest wpisane w lu...

  Promocja
  okładka Smutek, Książka | C. S. Lewis

  Smutek C. S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Smutek jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacją z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku pr...

  Promocja
  okładka Alegoria miłości, Książka | C. S. Lewis

  Ludzkość nie przechodzi przez kolejne fazy rozwoju niczym pociąg przejeżdżający przez stacje; jako coś żywego, ma ona ten przywilej, że jest w ciągłym ruchu i nigdy nie zostawia niczego za sobą. W pewnym sensie jesteśmy nadal tym, czym byliśmy kiedyś. /fragment/ Alegoria miłości to jedna z najważniejszych książek C.S. Lewisa na temat historii kultury, obok jego słynnego Odrzuconego obrazu, poświęconego średniowiecznemu widzeniu świata. Tym razem znakomity pisarz i eseista prz...

  Promocja
  okładka Diabelski toast, Książka | C. S. Lewis

  "Wasza dostojność! Wasze Niełaski! I wy, moje ciernie! Szanowne Diabły! Wznoszę toast na cześć kosmatej Gęby i waszej szacownej uczelni" Na krotko przed śmiercią C. S. Lewis zebrał kilka esejów wschodzących w skład wcześniej publikowanych prac, tworząc z nich nową książkę. W pierwszych z nich opisuje powrót dobrze nam znanego diabła, który zabiera głos, zwracając się do młodych diabłów, na uroczystym obiedzie w Ośrodku Szkolenia Kusicieli. ...istny fajerwerk, poruszająca i za...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.