Wirtualne Targi

Cezary Harasimowicz Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Bieta, Audiobook | Cezary Harasimowicz

    Uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia. Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. ...

    Promocja
    okładka Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej, Audiobook | Cezary Harasimowicz

    Powieść o pierwszej polskiej lekarce. Czupurna i dowcipna jak sama bohaterka! Jak to się stało, że dziewczyna z Nowogródka zrobiła międzynarodową karierę? Co spowodowało, że trafiła przed oblicze carycy Anny i stała się medyczką haremu sułtana? Dlaczego parała się handlem ludźmi oraz szpiegowaniem? Mówiła o sobie – doktorka i okulistka. Oto Regina Salomea Pilsztynowa: pierwsza polska lekarka, choć bez formalnego wykształcenia, do tego podróżniczka i pionierka emancypacji rode...

    Promocja
    okładka Adam, Audiobook | Cezary Harasimowicz

    Takiej powieści o Mickiewiczu jeszcze nie było! To nie jest nudna biografia wieszcza, nic z tych rzeczy. To zeznanie pewnej tajemniczej postaci. W tej niesamowitej historii narratorem jest… No właśnie – kto? Bies, licho, a może sam… diabeł, opiekujący się Adamem od kołyski w Zaosiu po istambulskie łoże śmierci? Czy bez interwencji tego czarciego ducha nie mielibyśmy wieszcza oraz Polski – Chrystusa narodów? Mickiewicz nie jawi się tu wyłącznie jako geniusz, cudowne dziecko r...

    Promocja
    okładka Tygrys, Audiobook | Cezary Harasimowicz

    Niezwykła opowieść o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze – wolności. Tigre jest gwiazdą cyrku Paradiso. Jego popisowe skoki przez płonącą obręcz oklaskują co wieczór tłumy widzów. Gdy któregoś dnia tygrys się buntuje, dyrektor cyrku postanawia go sprzedać… Tak zaczyna się historia, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia: zatrzymanie w 2019 roku nielegalnego transportu tygrysów na granicy polsko-białoruskiej. A także postać Ewy Zgr...

    Promocja
    okładka Testament, Audiobook | Cezary Harasimowicz

    Na pierwszy rzut oka brawurowa powieść o „Kościuszce w USA”. W rzeczywistości wywrotowa historia walki o wolność naszą i waszą, gorzka gawęda o panach i niewolnikach w Polsce i w Ameryce. Polsce rządzonej przez trumny Piłsudskiego i Dmowskiego na ratunek przychodzi - Kościuszko! Ta hollywoodzka biografia długo czekała na odkrywcę. U Harasimowicza o bohaterze spod Racławicopowiada jego czarnoskóry ordynans z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, „Grippy” Hull. Ur...

Cezary Harasimowicz Audiobooki

Cezarego Harasimowicza swobodnie można wpisać w poczet najważniejszych postaci polskiego przemysłu filmowego. To aktor, dramaturg, pisarz. Przede wszystkim jednak wybitny scenarzysta piszący o najistotniejszych, najbardziej palących problemach współczesnego świata. Spod jego ręki wyszły scenariusze takich dzieł jak „300 mil do nieba” i „Bandyta” Macieja Dejczera, ale również wielu seriali i filmów rozrywkowych, takich jak „Ja wam pokażę!” z Grażyną Wolszczak i Arturem Żmijewskim w roli głównej. Harasimowicz jest laureatem Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Nagrody Hartley-Merrill.

To również członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Scenarzystów Polskich, elitarnego stowarzyszenia pisarzy. Wykłada scenopisarstwo.

Jest rozwiedziony, w związku z aktorką Grażyną Wolszczak. Ma dwie córki.

Życiorys Cezarego Harasimowicza

Scenarzysta urodził się 20 sierpnia 1955 roku w Łodzi. Jest synem aktorki Krystyny Królikiewicz i wnukiem wybitnego polskiego jeźdźca, brązowego medalisty olimpijskiego w skokach przez przeszkody, majora Adama Królikiewicza. Major był jednym z największych autorytetów polskiej hippiki, szkoleniowcem polskiej kadry jeździeckiej, ekspertem filmowym. Zmarł na skutek obrażeń po upadku z konia na planie „Popiołów ” Andrzeja Wajdy.

Po ukończeniu szkoły średniej o specjalności muzycznej Harasimowicz wyjechał do Londynu, by studiować historię sztuki w Courtauld Institute of Art. Później studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 roku ukończył studium aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu i związał się z nim aktorsko na cztery lata. Sześć lat później został absolwentem Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. To właśnie tam rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem scenariuszy filmowych. Nim jednak świat mógł poznać go jako zdolnego scenarzystę, Harasimowicz zajmował się aktorstwem. Grał zwykle niewielkie role. Zagrał u Jerzego Hoffmana („Trędowata”), Jerzego Domaradzkiego („Wielki bieg”, „Planeta krawiec”), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog. Dziesięć”, „Trzy kolory. Biały”) , Laco Adamika („Crimen”), Stanisława Barei („Zmiennicy”). Jedyną pierwszoplanową rolę zagrał w „Sezonie na bażanty” Wiesława Saniewskiego. Od końca lat 80. rzadko pojawiał się na ekranie, chyba że w filmach, do których pisał scenariusze. Później zdecydował się poświęcić w pełni pisaniu scenariuszy.

Cezary Harasimowicz i Maciej Dejczer

Autor pisze scenariusze (a w niektórych przypadkach także dialogi) do filmów, seriali telewizyjnych oraz spektakli Teatru Telewizji. Pracował przy takich produkcjach jak „Stan strachu” Janusza Kijowskiego, „Lazarus” Waldemara Dzikiego, „Ekstradycja 3” Wojciecha Wójcika, „Kochankowie z Marony” Izabelli Cywińskiej, „Seszele” Bogusława Lindy, „Wróżby kumaka” Roberta Glińskiego, „Ja wam pokażę!” (wraz z Katarzyną Grocholą), „Samotność w sieci” czy „Zamiana”. Największe jednak sukcesy odniósł we współpracy z Maciejem Dejczerem. W 1989 roku za scenariusz do dramatu „300 mil do nieba” został nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową. W 1994 zaś ze scenariuszem do niezrealizowanego wówczas „Bandyty” wygrał w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. W ogłoszeniu wyników podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu. Dzięki tej wygranej twórca mógł wziąć udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute. Film zdobył nagrodę na 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1997 roku.

Działalność pisarska Cezarego Harasimowicza

Mimo że Cezary Harasimowicz dał się poznać przede wszystkim jako wybitny scenarzysta, jak twierdzi, najbliższe jego sercu jest pisarstwo. Pisanie książek pozwala mu bowiem na pełną kontrolę nad kształtem dzieła, inaczej niż ma to miejsce w przypadku produkcji filmowej. Literatura była i jest obecna w jego życiu od najmłodszych lat, zdarzało mu się nawet symulować chorobę, by móc zostać w domu i czytać. Uwielbiał „Kubusia Puchatka” oraz „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Uważa, że dzieci powinny być zanurzane w literaturze od samego początku, dlatego literatura dziecięca jest tak ważna i sam ma w swoim dorobku kilka tytułów do niej należących tj. „Uśmiech”, „Mirabelkę”, „Gitarę”, „Bajkoterapię, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”. „Gitara” i „Uśmiech” opowiadają historię Tekli, dziewczynki, która musi skonfrontować się z utratą ukochanej mamy. Napisana wraz z Martą Kurczewską „Mirabelka” została z kolei wysoko oceniona przez krytyków (wyróżnienie literackiej Polskiej Sekcji IBBY 2018 oraz tytuł Wydarzenia Roku przyznawany przez Magazyn Literacki Książki) oraz czytelników i zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w 2019 roku.

Harasimowicz jest pisarzem wszechstronnym, nie zamyka się w jednym gatunku literackim. Wśród jego propozycji dla dorosłych znajdziemy zarówno powieść historyczną „Victoria” (2007), inspirowaną legendą celtycką z cyklu opowieści arturiańskich „Tristan i Izolda”, miłosną historię „Była sobie miłość” (2019), powieści sensacyjne „Święty chaos” (2014), dwa tomy przygód analityk Ewy Górskiej z „Miejsce odosobnienia” (2015), „Znaleźć, naprawić wykończyć” (2016), zbiory opowiadań takie jak „PESEL 890604… mieszkam w Polsce” (2005), komedię „Nieoczekiwana zmiana płci (na najwyższym szczeblu)” (2006) czy biografię intrygującej kobiety, Iny Benity, gwiazdy przedwojennej sceny i filmu – „Tajemnica Iny”. Jedną z najsłynniejszych pozycji autora jest jednak „Saga, czyli filiżanka, której nie było”, w której przybliża on postać dziadka Cezarego Harasimowicza. Książka zwyciężyła w plebiscycie serwisu Lubimy Czytać w 2017 roku.

Jest również twórcą utworów dramatycznych, z których część została zaadaptowana przez Teatr Telewizji, w tym „10 pięter” nagrodzone I Nagrodą w konkursie Telewizji Polskiej, czy „Szczęśliwi we troje” oraz wystawiona na deskach teatrów („Pecunia non olet?”, „Dwa raporty w sprawie śmierci”, „Lombard pod Apokalipsą”). Harasimowicz jest autorem słynnego dramatu „Daleko od okna” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, z Dominiką Ostałowską i Bartoszem Opanią w rolach głównych, nominowanego do Polskich Nagród Filmowych Orzeł w kategorii najlepszego scenariusza (2001).

Książki Cezarego Harasimowicza w księgarnii internetowej Woblink

Wybrane utwory autora znajdziecie w księgarnii internetowej Woblink w każdym formacie, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.