Cezary Harasimowicz Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Testament, Ebook | Cezary Harasimowicz

    Na pierwszy rzut oka brawurowa powieść o „Kościuszce w USA”. W rzeczywistości wywrotowa historia walki o wolność naszą i waszą, gorzka gawęda o panach i niewolnikach w Polsce i w Ameryce. Polsce rządzonej przez trumny Piłsudskiego i Dmowskiego na ratunek przychodzi - Kościuszko! Ta hollywoodzka biografia długo czekała na odkrywcę. U Harasimowicza o bohaterze spod Racławicopowiada jego czarnoskóry ordynans z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, „Grippy” Hull. Ur...

    Promocja
    okładka Tygrys, Ebook | Cezary Harasimowicz

    Niezwykła opowieść o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze – wolności. Tigre jest gwiazdą cyrku Paradiso. Jego popisowe skoki przez płonącą obręcz oklaskują co wieczór tłumy widzów. Gdy któregoś dnia tygrys się buntuje, dyrektor cyrku postanawia go sprzedać… Tak zaczyna się historia, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia: zatrzymanie w 2019 roku nielegalnego transportu tygrysów na granicy polsko-białoruskiej. A także postać Ewy Zgr...

    Promocja
    okładka Była sobie miłość, Ebook | Cezary Harasimowicz

    Nowa powieść autora książki Saga, czyli filiżanka, której nie ma. Brawurowa, przewrotna opowieść o jednej z najstarszych i zarazem najsłynniejszych legend celtyckich – o Tristanie i Izoldzie Jasnowłosej. Autor umieszcza słynnych zakochanych w średniowiecznej litewskiej wiosce, w masońskiej loży, w sercu walk powstańców z caratem, na legendarnej amerykańskiej drodze 66, a nawet w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, aż po współczesność. Łączy ich to, co w średniowiecznym...

    Promocja
    okładka Victoria, Ebook | Cezary Harasimowicz

    Opowieść o Victorii Jana III Sobieskiego i bitwie pod Wiedniem, prawdziwym dniu chwały europejskiego oręża, w którym miał udział bohaterski tajny agent Jego Królewskiej Mości, Jerzy Kulczycki. _x000D_ Wielkie starcie zachodniego świata z islamem w walce o dużo więcej niż ziemie Habsburgów._x000D_ To jest opowieść o ludzkich namiętnościach umiejscowionych w dramatycznych, fascynujących okolicznościach roku 1683. Na kartkach tej książki znajdziecie i historię miłosną, i wątek s...

    Promocja
    okładka Saga, czyli filiżanka, której nie ma, Ebook | Cezary Harasimowicz

    To coś, co każdy z nas chciałby wreszcie zrobić. Usiąść i spisać rodzinną historię. Cezary Harasimowicz wybrał się w taką podróż. Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość.Saga czyli filiżanka, której nie ma to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dzia...

Cezary Harasimowicz Ebooki

Cezarego Harasimowicza swobodnie można wpisać w poczet najważniejszych postaci polskiego przemysłu filmowego. To aktor, dramaturg, pisarz. Przede wszystkim jednak wybitny scenarzysta piszący o najistotniejszych, najbardziej palących problemach współczesnego świata. Spod jego ręki wyszły scenariusze takich dzieł jak „300 mil do nieba” i „Bandyta” Macieja Dejczera, ale również wielu seriali i filmów rozrywkowych, takich jak „Ja wam pokażę!” z Grażyną Wolszczak i Arturem Żmijewskim w roli głównej. Harasimowicz jest laureatem Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Nagrody Hartley-Merrill.

To również członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Scenarzystów Polskich, elitarnego stowarzyszenia pisarzy. Wykłada scenopisarstwo.

Jest rozwiedziony, w związku z aktorką Grażyną Wolszczak. Ma dwie córki.

Życiorys Cezarego Harasimowicza

Scenarzysta urodził się 20 sierpnia 1955 roku w Łodzi. Jest synem aktorki Krystyny Królikiewicz i wnukiem wybitnego polskiego jeźdźca, brązowego medalisty olimpijskiego w skokach przez przeszkody, majora Adama Królikiewicza. Major był jednym z największych autorytetów polskiej hippiki, szkoleniowcem polskiej kadry jeździeckiej, ekspertem filmowym. Zmarł na skutek obrażeń po upadku z konia na planie „Popiołów ” Andrzeja Wajdy.

Po ukończeniu szkoły średniej o specjalności muzycznej Harasimowicz wyjechał do Londynu, by studiować historię sztuki w Courtauld Institute of Art. Później studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 roku ukończył studium aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu i związał się z nim aktorsko na cztery lata. Sześć lat później został absolwentem Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. To właśnie tam rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem scenariuszy filmowych. Nim jednak świat mógł poznać go jako zdolnego scenarzystę, Harasimowicz zajmował się aktorstwem. Grał zwykle niewielkie role. Zagrał u Jerzego Hoffmana („Trędowata”), Jerzego Domaradzkiego („Wielki bieg”, „Planeta krawiec”), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog. Dziesięć”, „Trzy kolory. Biały”) , Laco Adamika („Crimen”), Stanisława Barei („Zmiennicy”). Jedyną pierwszoplanową rolę zagrał w „Sezonie na bażanty” Wiesława Saniewskiego. Od końca lat 80. rzadko pojawiał się na ekranie, chyba że w filmach, do których pisał scenariusze. Później zdecydował się poświęcić w pełni pisaniu scenariuszy.

Cezary Harasimowicz i Maciej Dejczer

Autor pisze scenariusze (a w niektórych przypadkach także dialogi) do filmów, seriali telewizyjnych oraz spektakli Teatru Telewizji. Pracował przy takich produkcjach jak „Stan strachu” Janusza Kijowskiego, „Lazarus” Waldemara Dzikiego, „Ekstradycja 3” Wojciecha Wójcika, „Kochankowie z Marony” Izabelli Cywińskiej, „Seszele” Bogusława Lindy, „Wróżby kumaka” Roberta Glińskiego, „Ja wam pokażę!” (wraz z Katarzyną Grocholą), „Samotność w sieci” czy „Zamiana”. Największe jednak sukcesy odniósł we współpracy z Maciejem Dejczerem. W 1989 roku za scenariusz do dramatu „300 mil do nieba” został nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową. W 1994 zaś ze scenariuszem do niezrealizowanego wówczas „Bandyty” wygrał w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. W ogłoszeniu wyników podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu. Dzięki tej wygranej twórca mógł wziąć udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute. Film zdobył nagrodę na 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1997 roku.

Działalność pisarska Cezarego Harasimowicza

Mimo że Cezary Harasimowicz dał się poznać przede wszystkim jako wybitny scenarzysta, jak twierdzi, najbliższe jego sercu jest pisarstwo. Pisanie książek pozwala mu bowiem na pełną kontrolę nad kształtem dzieła, inaczej niż ma to miejsce w przypadku produkcji filmowej. Literatura była i jest obecna w jego życiu od najmłodszych lat, zdarzało mu się nawet symulować chorobę, by móc zostać w domu i czytać. Uwielbiał „Kubusia Puchatka” oraz „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Uważa, że dzieci powinny być zanurzane w literaturze od samego początku, dlatego literatura dziecięca jest tak ważna i sam ma w swoim dorobku kilka tytułów do niej należących tj. „Uśmiech”, „Mirabelkę”, „Gitarę”, „Bajkoterapię, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”. „Gitara” i „Uśmiech” opowiadają historię Tekli, dziewczynki, która musi skonfrontować się z utratą ukochanej mamy. Napisana wraz z Martą Kurczewską „Mirabelka” została z kolei wysoko oceniona przez krytyków (wyróżnienie literackiej Polskiej Sekcji IBBY 2018 oraz tytuł Wydarzenia Roku przyznawany przez Magazyn Literacki Książki) oraz czytelników i zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w 2019 roku.

Harasimowicz jest pisarzem wszechstronnym, nie zamyka się w jednym gatunku literackim. Wśród jego propozycji dla dorosłych znajdziemy zarówno powieść historyczną „Victoria” (2007), inspirowaną legendą celtycką z cyklu opowieści arturiańskich „Tristan i Izolda”, miłosną historię „Była sobie miłość” (2019), powieści sensacyjne „Święty chaos” (2014), dwa tomy przygód analityk Ewy Górskiej z „Miejsce odosobnienia” (2015), „Znaleźć, naprawić wykończyć” (2016), zbiory opowiadań takie jak „PESEL 890604… mieszkam w Polsce” (2005), komedię „Nieoczekiwana zmiana płci (na najwyższym szczeblu)” (2006) czy biografię intrygującej kobiety, Iny Benity, gwiazdy przedwojennej sceny i filmu – „Tajemnica Iny”. Jedną z najsłynniejszych pozycji autora jest jednak „Saga, czyli filiżanka, której nie było”, w której przybliża on postać dziadka Cezarego Harasimowicza. Książka zwyciężyła w plebiscycie serwisu Lubimy Czytać w 2017 roku.

Jest również twórcą utworów dramatycznych, z których część została zaadaptowana przez Teatr Telewizji, w tym „10 pięter” nagrodzone I Nagrodą w konkursie Telewizji Polskiej, czy „Szczęśliwi we troje” oraz wystawiona na deskach teatrów („Pecunia non olet?”, „Dwa raporty w sprawie śmierci”, „Lombard pod Apokalipsą”). Harasimowicz jest autorem słynnego dramatu „Daleko od okna” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, z Dominiką Ostałowską i Bartoszem Opanią w rolach głównych, nominowanego do Polskich Nagród Filmowych Orzeł w kategorii najlepszego scenariusza (2001).

Książki Cezarego Harasimowicza w księgarnii internetowej Woblink

Wybrane utwory autora znajdziecie w księgarnii internetowej Woblink w każdym formacie, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.