Majówkowy Maraton Czytelniczy

Charles Perrault II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charles Perrault II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Charles Perrault urodził się w 1628 roku. To francuski pisarz, urzędnik, autor baśni. Był jednym z uczestników konfliktu starożytników z nowożytnikami. Współcześnie znany jest z napisania „Bajek Babci Gąski”. To zbiór bajek i baśni, w którym znajdują się takie dzieła jak „Kot w butach”, „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Wróżki” czy „Paluszek”. Perrault zajmował się również pisaniem krytyki literackiej, rozpraw na temat religii oraz twórczości burleskowej.

Charles Perrault pochodził z wielodzietnej rodziny członka paryskiego parlamentu. Od najmłodszych lat uczył się w dobrych szkołach, a w wyniku sporu z nauczycielem filozofii otrzymał nauczanie indywidualne. W wieku dwudziestu trzech lat Perrault zaliczył egzamin z prawa cywilnego i rzymskiego. Wówczas otrzymał licencję adwokacką. Niestety Perrault krótko pracował w zawodzie. Poprowadził zaledwie kilka spraw, a następne dziesięć lat poświęcił na pomoc bratu Pierre’owi, który piastował funkcję głównego poborcy podatków w stolicy Francji.

Dorobek literacki Charlesa Perrault

Perrault bardzo wcześnie zaczął swoje próby literackie. W czasie, gdy uczył się indywidualnie, pisał z braćmi utwory burleskowe. Wśród nich była wariacja na temat „Eneidy” Wergiliusza. W 1653 roku ukazał się burleskowy poemat, który tym razem był oparty na „Metamorfozach” Owidiusza. Dzięki temu, że Charles służył wysoko postawionemu bratu, mógł obracać się w najwyższych sferach paryskich. Pojawiając się na salonach, Charles miał okazję poznać wielu wybitnych artystów epoki.

W tamtym czasie Perrault zaczął pisać teksty pochwalne wobec władzy. Twórczość pisarza skupiła na nim uwagę kardynała Mazariniego, pierwszego ministra Francji. Po śmierci kapłana twórczość Charlesa docenił również nowy minister finansów Jean Baptiste Colbert.

Dzięki znajomościom w środowisku władzy Perrault otrzymał wiele ważnych funkcji, które pozwoliły mu żyć na wysokim poziomie. Pracował m.in. przy budowie Wersalu oraz powstawaniu Luwru. Przez wiele lat Perrault pisał polemiki, teksty okolicznościowe oraz krytyczno literackie. Dzięki wstawiennictwu Colberta Perrault został członkiem Akademii Francuskiej. Wówczas zaangażował się w spór akademicki, którego tematem było odrzucenie prymatu kultury antycznej w literaturze współczesnej, głównie francuskiej. Pisarz twierdził, że literatura powinna czerpać ze współczesności i rodzimej tradycji. Dzięki temu będzie w stanie odpowiadać współczesnym problemom. Perrault był przeciwnikiem ciągłego naśladownictwa antyku. Spór doprowadził do wielu rozłamów w środowisku francuskich literaturoznawców. W tym czasie Perrault wydawał nie tylko opasłe tomy tekstów chwalących władzę i podejmujących jego postulaty związane z literaturą. W 1686 roku swoją premierę miał jego epos chrześcijański pt. „Saint Paulin, Eveque de Nole“. Niestety próby czasu nie przetrwały jego teksty sławiące króla, ministrów i wielką Francję.

W 1697 roku ukazało się dziś najbardziej znane dzieło Perraulta, czyli zbiór „Bajek Babci Gąski”. Do dziś kontrowersje wzbudza kwestia autorstwa baśni, o których mówi się „baśnie Perraulta”. Autor przyznał się do napisania jedynie wierszowanej baśni pt. „Ośla Skórka”. Według niektórych źródeł autorem kilku bajek może być syn Charlesa – Pierre Perrault Darmancour.

Niezależnie od kontrowersji, współcześnie Charlesa Perraulta uznaje się za pisarza, który napisał, bądź na podstawie krążących legend i bajek opracował takie baśnie jak „Kot w butach”, „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Wróżki” czy „Paluszek”. To uniwersalne opowieści znane i czytane dzieciom na całym świecie. To opowieści, które inspirują od setek lat. Na ich podstawie powstała trudna do policzenia ilość adaptacji – sztuk teatralnych, filmów, bajek animowanych, gier.

Jednym z najlepszych przykładów współczesnego inspirowania się bajkami Perraulta jest film „Shrek” produkcji DreamWorks. Tytułowy bohater spotyka na swojej drodze postaci znane z wielu bajek francuskiego pisarza jak Kot w butach, Śpiąca Królewna czy Wróżki. Po bajki Perraulta bardzo chętnie sięgało też studio Disneya, które stworzyło wiele adaptacji jego dzieł z „Kopciuszkiem” i „Piękną i Bestią” na czele.

Charles Perrault zmarł 16 maja 1703 r. w Paryżu.

Książki Charlesa Perraulta na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wiele dzieł Charlesa Perraulta we wszystkich formatach (papierowa, ebook, audiobook). Dostępne są zarówno pojedyncze bajki i baśni („Kopciuszek”, „Tomcio Paluszek”, „Śpiąca Królewna”, „Piękna i Bestia”), jak i zbiory – „Bajki”, „Złota księga bajek” czy „Baśnie dla dzieci”.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).