Opis treści
Charles Perrault pochodził z arystokratycznej rodziny, był wysokim urzędnikiem na dworze króla Francji, Ludwika XIV, współtworzył Akademię Francuską, jednak sławę przyniosła mu książeczka, do której nie przywiązywał dużej wagi. Były to napisane w 1697 roku bajki oparte na motywach ludowych. Dzięki Perraultowi Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Śpiąca królewna czy Paluszek stali się najbardziej rozpoznawalnymi bohaterami historii dla dzieci. „Bajki Charles’a Perraulta”, wydane w serii Z Biblioteki Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, to poprzedzony wstępem wybór najbardziej znanych baśni w nowej adaptacji, stylowo zilustrowany przez Annę Sędziwy.
Charles Perrault (ur. 1628 – zm. 1703) – francuski prozaik i poeta. Członek Akademii Francuskiej. Urodził się w Paryżu w bogatej, arystokratycznej rodzinie, związanej z dworem królewskim (brat pisarza, Claude Perrault, był słynnym architektem). Zainicjował spór tzw. starożytników (zwolenników antyku) z nowożytnikami (zwolennikami kultury współczesnej). Napisał kilka dzieł, w których porównywał kulturę rodzimą z antykiem, dowodząc, że literatura francuska powinna zastąpić antyczne wzory dominujące w tamtych czasach w literaturze. Postulował twórczość w językach narodowych zamiast we wszechobecnej łacinie. Spierał się m.in. z La Fontaine’em, który nawiązywał w swej twórczości do starożytnego autora bajek – Ezopa. Perraultowi sławę i pamięć przyniosły baśnie i powiastki (Histoires ou contes du temps passé avec moralité. Contes de ma Mere l'Oye, 1697), wydane pod imieniem syna pisarza. Baśnie te, zaliczane do światowego kanonu klasyki dla dzieci i młodzieży, zawierają motywy ludowe zachowane w tradycji ustnej, a na ich ostateczną formę miała wpływ panująca na salonach moda. W zamyśle Perraulta baśnie skierowane były do odbiorcy dorosłego, dlatego w oryginalnej wersji dużo w nich erotyzmu i okrucieństwa. Jednak popularność baśni sprawiła, że szybko trafiły także do odbiorcy dziecięcego w wersjach okrojonych lub jako adaptacje dostosowane do dziecięcych potrzeb.
Anna Sędziwy – urodziła się, mieszka i pracuje w Krakowie. Tu skończyła także studia: na Wydziale Filozofii UJ i na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i ilustracją książkową. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Co jakiś czas prezentuje swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Ilustrowanie książek pozwala jej połączyć dwie największe pasje: czytania i rysowania. W epoce komputerów pracuje ręcznie i stara się kultywować klasyczne techniki, bo nic jej tak nie inspiruje, jak kontakt z narzędziem: faktura papieru, giętkość pędzelka czy zapach farb.