Wirtualne Targi

Christiane F. Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka My dzieci z dworca Zoo, Książka | Christiane F.

    Światowy i krajowy bestseller. Przejmujący prawdziwością opisów pamiętnik narkomanki.
    Christiane F. opowiada swoją historię oraz dzieje rówieśników, przyjaciół, często bardzo młodych narkomanów, z których wielu tragicznie kończy życie, nie mogąc zerwać z nałogiem.
    Historia Christiany F. więcej mówi o sytuacji części młodzieży niż najbardziej nawet starannie udokumentowany raport.

    Promocja
    okładka My dzieci z dworca ZOO, Książka | Christiane F.

    Szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego.
    Jako dwunastoletnia dziewczynka zaczęła palić haszysz, mając trzynaście lat sięgnęła po heroinę.

Christiane F. Książki

Christiane F., a właściwie Ver Christiane Felscherinow, to główna bohaterka biograficznej książki „My, dzieci z Dworca ZOO” oraz filmu pod tym samym tytułem, opowiadających jej zmagania z uzależnieniem od narkotyków, gdy była nastolatką. Od czasu wydania książki (w Niemczech w 1978 roku, w Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1984 w odcinkach w czasopiśmie „Gazeta Młodych”) Christiane F. była z przerwami piosenkarką i wydała kilka singli. Jest także autorką książki „Życie mimo wszystko”.

Christiane F. – biografia

Christiane F. urodziła się 20 maja 1962 roku w Hamburgu. W dzieciństwie przeniosła się wraz z rodziną do Berlina Zachodniego (do Gropiusstadt), gdzie mieszkała w sąsiedztwie dzielnicy znanej z powszechnych problemów społecznych. Niedługo potem rodzice Christiane F. rozwiedli się, a ona sama już w wieku lat 12 zaczęła palić haszysz wraz ze znajomymi z miejscowego klubu młodzieżowego. Grupa stopniowo próbowała coraz silniejszych narkotyków, sięgając po LSD, valium czy heroinę. Podobnie jak jej przyjaciele, Christiane F. zaczęła z czasem uprawiać prostytucję, szukając klientów głównie w okolicach Dworca ZOO. To o tych doświadczeniach opowiada książka „My, dzieci z Dworca ZOO” napisana przez dwóch niemieckich dziennikarzy, Kai Hermanna i Horsta Riecka.

Christiane F. – „My, dzieci z Dworca ZOO”

W 1978 roku w Niemczech po raz pierwszy ukazała się książka dokumentalna, będąca częściowo autobiografią Christiane F., zatytułowana „My, dzieci z Dworca ZOO”. Jest to zapis rozmów z Christiane F. spisanych z magnetofonowego zapisu, z czasów, gdy była młodą narkomanką z Berlina Zachodniego. Autorami książki są Kai Hermann i Horst Rieck, którzy byli dziennikarzami niemieckiego czasopisma „Stern”. Oprócz zapisów rozmów tom ten zawiera także dokumentalne fotografie.

Wydarzenia opisywane w „My, dzieci z Dworca ZOO” miały miejsce między 1975 a 1977 rokiem, w czasie ogromnego wzrostu narkomanii wśród młodzieży w wieku około 13 lat. Same rozmowy z Christiane F. trwały około dwóch miesięcy. Dworzec ZOO był miejscem, w którym Christiane F. i jej znajomi szukali klientów, jako że prostytucja stała się dla nich głównym źródłem środków pozwalających kupić im narkotyki. Dworzec był też miejscem zakupu kolejnych działek i spotkań. „My, dzieci z Dworca ZOO” oprócz relacji Christiane F. zawierają także opowieść jej matki oraz kierownika klubu spotkań dla młodzieży, policjantki z wydziału antynarkotykowego oraz pracowników socjalnych, którzy zajmowali się kwestiami narkomanii wśród młodzieży. „My, dzieci z Dworca ZOO” to opis codzienności młodych Niemców uzależnionych w latach 70. od narkotyków i niewidzących sposobu na wyjście z tego świata, a gotowych zrobić wiele, by zdobyć pieniądze na kolejną porcję. Sama Christiane F. wielokrotnie była na odwyku, po którym wracała do nałogu. Ostatecznie matka wywiozła ją z Berlina do rodziny, która mieszkała w okolicach Hamburga.

Na podstawie książki powstał także film, „Christiane F. – My, dzieci z Dworca ZOO” nakręcony w 1981 roku. W 2021 roku pojawił się także ośmioodcinkowy serial o tym samym tytule wyprodukowany przez Amazon Studios, Wilma Film oraz Constantin Television. Tom „My, dzieci z Dworca ZOO” opowiadający o Christiane F. znajdziecie na Woblink jako książkę papierową.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.