Bony podarunkowe na Święta

Daniel Passent Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka W 80 lat dookoła Polski, Książka | Daniel Passent

    „W 80 lat dookoła Polski”. Jest to wznowienie książki, która ukazała się w 2018 r. w związku z podwójnym jubileuszem mistrza felietonu: 80. urodzinami i 60-leciem pracy w POLITYCE. Ten wyjątkowy wybór tekstów ukazuje się teraz wraz z ostatnim felietonem Daniela Passenta z POLITYKI oraz nowym wstępem Jerzego Baczyńskiego. „Daniel Passent, bez wątpienia jeden z najwybitniejszych felietonistów w dziejach polskiej prasy, już nie napisze żadnego nowego tekstu. Zmarł 14 lutego...

    Promocja
    okładka W 80 lat dookoła Polski, Książka | Daniel Passent

    Daniel Passent, jedna z najbardziej wyrazistych autorskich osobowości w historii polskiej prasy kończy w tym roku 80 lat, z czego 60 spędził w tygodniku POLITYKA. Czytelnicy często przyznają, że zaczynają lekturę od jego felietonów. Z tej okazji oddajemy w Państwa ręce autorski wybór tekstów, które ukazywały się w latach 1965-2018.. Zapraszamy do spaceru przez kilkadziesiąt lat polskiej historii z klasykiem felietonu. „Był Passent, przez wszystkie lata uprawiania swego ir...

    Promocja
    okładka W 80 lat dookoła Polski, Książka | Daniel Passent

    Daniel Passent, jedna z najbardziej wyrazistych autorskich osobowości w historii polskiej prasy kończy w tym roku 80 lat, z czego 60 spędził w tygodniku POLITYKA. Czytelnicy często przyznają, że zaczynają lekturę od jego felietonów. Z tej okazji oddajemy w Państwa ręce autorski wybór tekstów, które ukazywały się w latach 1965-2018.. Zapraszamy do spaceru przez kilkadziesiąt lat polskiej historii z klasykiem felietonu. „Był Passent, przez wszystkie lata uprawiania swego ir...

Daniel Passent Książki

Daniel Passent , urodzony jako Daniel Passenstein, był polskim dziennikarzem i publicystą, przez wiele lat związanym z tygodnikiem “Polityka” oraz portalem polityka.pl. Passent był felietonistą, pisarzem, tłumaczem i satyrykiem, a także dyplomatą. W latach 1997-2992 pełnił funkcję ambasadora RP w Chile. Przede wszystkim działał jednak na polu dziennikarskim - oprócz “Polityki”, dla której tworzył w zasadzie całe zawodowe życie, w latach 1990-1994 był także redaktorem miesięcznika “The World Paper” oraz pisał dla takich czasopism jak “New York TImes” czy “Daily Telegraph”. Daniel Passent przez kilka lat związany był z poetką Agnieszką Osiecką , z którego to związku ma córkę, Agatę Passent, znaną polską dziennikarkę oraz felietonistkę. Później przez ponad 30 lat jego żoną była Marta Dobromirska-Passent. Daniel Passent został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w roku 1997, a później także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Życiorys Daniela Passenta

Daniel Passent urodził się 28 kwietnia 1938 roku w Stanisławowie w rodzinie żydowskiej. Jego rodzicami byli Izabela (“Bela” lub “Bajla”) z domu Mitz oraz Bernard (“Berek”) Pasenstein. Ojciec Daniela Passenta pracował w przedsiębiorstwie zieleni miejskiej, był także cenionym działaczem społecznym - matka była pielęgniarką. Para mieszkała w Stanisławowie, gdy wybuchła II wojna światowa. Kiedy miasto zostało zajęte przez Niemców w 1941 roku, rodzice ukryli Daniela w okolicach Częstochowy w obawie o jego życie. Pomógł im w tym przyjaciel Gustaw Godek, przerzucając małego Daniela w kolejne kryjówki. Rodzice przyszłego dziennikarza zginęli w 1944 roku, ukrywając się w okolicach Warszawy, gdzie zostali rozpoznani przez dwóch Polaków i zatrzymani. Po wojnie Daniel Passent trafił pod opiekę ciotki Róży Kolin (siostra matki) do Częstochowy. Chorował jednak ciężko i nie mógł tam pozostać - zajęło się nim więc wujostwo od strony ojca, Anna Prawin i jej mąż Jakub, generał Ludowego Wojska Polskiego i szef Polskiej Misji Wojskowej w Niemczech.

Daniel Passent był z wykształcenia ekonomistą - studiował w Leningradzie, na Uniwersytecie Warszawskim, a także na Uniwersytecie Princeton oraz Harvardzie. Aktywność dziennikarską rozpoczął jeszcze w czasie uczęszczania na zajęcia na UW - od 1956 roku publikował w “Sztandarze Młodych”. W 1959 roku Passent dołączył do zespołu czasopisma “Polityka” i był z tym tytułem związany do końca życia. To z ramienia tego tygodnika był korespondentem podczas wojny wietnamskiej, przede wszystkim jednak pisał felietony na tematy polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Daniel Passent znalazł się na kartach historii światowego dziennikarstwapo tym, jak na początku lat 60. udało mi się zdobyć prawa do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza odpowiedzialnego za Holocaust. “Polityka” była jednym z dwóch pism na świecie, które miały możliwość jako pierwsze opublikować te wspomnienia.

Daniel Passent - nie tylko “Polityka”

Daniel Passent był nie tylko dziennikarzem i felietonistą, ale także satyrykiem i autorem tekstów kabaretowych. Choć w latach 80. w swoich tekstach bronił decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego i polityki ówczesnych polskich władz, równocześnie tworzył antysystemowe teksty dla prowadzonego przez Jana Pietrzaka kabaretu “Pod Egidą”. Passent był także autorem monologów i tekstów dla Studenckiego Teatru Satyryków, Kabaretu “Dudek” czy skeczy w przedstawieniach rewiowych Teatru Syrena. Oprócz tego Daniel Passent przełożył na język polski wiele tekstów, zwłaszcza z języka angielskiego, w tym “Dlaczego nie możemy czekać” Martina Luthera Kinga czy wybór esejów Jamesa Baldwina “Następnym razem pożar”. Od 2006 roku aż do swojej śmierci w 2022 roku był autorem tekstów tworzących blog Daniela Passenta “En passant”, który był jednym z najdłużej publikujących blogów politycznych w Polsce.

Gdy zmarł Daniel Passent

Dziennikarz przez wiele lat cierpiał na chorobę Parkinsona. Daniel Passent zmarł w Walentynki, 14 lutego 2022 roku. Informację o jego śmierci podała Agata Passent. Jedenaście dni później został pochowany na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Książki Daniela Passenta w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne publikacje stworzone przez Daniela Passenta - w tym jego “ ” (Wydawnictwo Czerwone i Czarne), w których ujawnia kulisy tworzenia swoich felietonów, a także zbiór tekstów “ ”. Znajdziecie je tutaj jako książki papierowe oraz ebooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.