Wirtualne Targi

David Attenborough Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Życie na Ziemi Najwspanialsza historia na świecie, Książka | David Attenborough

    David Attenborough jest najbardziej znanym popularyzatorem wiedzy przyrodniczej na świecie, twórcą filmów przyrodniczych, który z kamerą objechał świat, pokazał nam całe królestwo zwierząt i przeanalizował każdą większą grupę w kontekście roli, jaką odegrała w długim spektaklu życia, od jego początku aż po dzień dzisiejszy. Życie na Ziemi, czyli najwspanialsza historia na świecie to książka, która powstała w wyniku trwających trzy lata podróży i badań, które towarzyszyły real...

    Promocja
    okładka Na ścieżkach życia Historia naturalna zachowania zwierząt, Książka | David Attenborough

    David Attenborough jest najbardziej znanym popularyzatorem wiedzy przyrodniczej na świecie, twórcą filmów przyrodniczych, który z kamerą objechał świat, pokazał nam całe królestwo zwierząt i przeanalizował każdą większą grupę w kontekście roli, jaką odegrała w długim spektaklu życia, od jego początku aż po dzień dzisiejszy. Życie na Ziemi, czyli najwspanialsza historia na świecie to książka, która powstała w wyniku trwających trzy lata podróży i badań, które towarzyszyły real...

    Promocja
    okładka Życie na naszej planecie, Książka | David Attenborough

    W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających dramatów. David Attenborough – najsłynniejszy przyrodnik świata i legendarny dokument...

    Promocja
    okładka Podróże na drugi kraniec świata Dalsze przygody młodego przyrodnika, Książka | David Attenborough

    Po sukcesie wcześniejszych wypraw przedstawionych w programach "Zoo Quest" młody David Attenborough pod koniec lat 50. XX wieku wyruszał w dalsze podróże do bardzo różnych regionów świata. Były to niezwykłe podróże - od wyspy Pentecost z "lądowymi nurkami" i Nowej Gwinei ze świętami sing-sing przez wyspy Tonga z Królewską Ceremonią Picia Kavy aż po Terytorium Północne Australii i jego starożytne dzieła sztuki. Oprócz owych egzotycznych kultur podróżnik spotykał rajskie ptaki,...

David Attenborough Książki

Sir David Frederick Attenborough urodził się w 1928 roku. To brytyjski biolog, popularyzator wiedzy o przyrodzie, narrator programów naukowych, pisarz, podróżnik. Attenborough jest autorem kilkudziesięciu filmów i seriali przyrodniczych, popularnonaukowych i proekologicznych. Przez przeszło sześćdziesiąt lat związany był z telewizją BBC.

David Frederick Attenborough w roli lektora

Attenborough wystąpił jako lektor serialu przyrodniczego „Nasza planeta”, najlepiej ocenianego serialu w historii. „Nasza planeta” zajmuje pierwsze miejsce w rankingu IMDB, największej bazie filmowej na świecie oraz na Filmwebie, największym portalu filmowym w Polsce. Średnia ocen widzów to kolejno 9,5 i 9,1 w dziesięciopunktowej skali. „Nasza planeta” to zrealizowany z niesamowitym rozmachem serial dokumentalny Netflixa o zwierzętach i zagrożeniach, które wynikają z destrukcyjnego działania człowieka na klimat i środowisko. W filmie zostały przedstawione niezwykłe, unikalne ujęcia zwierząt rejestrowane przez ukryte kamery. Dzięki temu powstał dokument, który jest nie tylko atrakcyjny merytorycznie, ale także wizualnie.

W 2021 roku swoją premierę miała nowa produkcja Attenborougha pt. „Życie w kolorze”. Tym razem dokumentalista opowiada o tym, jak różne gatunki zwierząt postrzegają kolory i wykorzystują je w codziennym życiu.

David Attenborough ukończył zoologię na Uniwersytecie Cambridge, a następnie podyplomowe studia antropologiczne. W 1952 roku związał się z telewizją BBC, z którą stworzył cykl filmów przyrodniczych. Celem programu było pokazanie nieznanych wcześniej faktów z życia flory i fauny. Attenborough jest agnostykiem. Największy wpływ na jego poglądy miało wychowanie – badacz dorastał w niereligijnej rodzinie naukowców.

W 2020 roku w serwisie Netflix ukazał się film pt. „David Attenborough: Życie na naszej planecie”, w której autor opowiada o swoim życiu, ewolucji życia na Ziemi i zagrożeniach, jakie niesie za sobą destrukcyjne działanie człowieka. To poruszająca opowieść o zanikaniu gatunków roślin i zwierząt, napisana z perspektywy doświadczonego, przeszło 90-letniego mężczyzny – miłośnika przyrody. Premierze filmu towarzyszyło wydanie książki o tym samym tytule. W Polsce „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” ukazała się w lutym 2021 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. W książce w sposób znacznie bardziej precyzyjny i szczegółowy autor dzieli się niebywałym doświadczeniem życiowym. To opowieść człowieka, który miał niezwykłe szczęście, robiąc przez dziesiątki lat to, co kochał najbardziej. W wieku blisko stu lat poczuł się w obowiązku przekazać swoją wiedzę i apel do kolejnych pokoleń, by żyły w zgodzie z naturą. Na przestrzeni swojego długiego życia David Attenborough był świadkiem totalnego zniszczenia planety, postępującego globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia lasów, rzek, mórz i oceanów. „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” to apel do ludzi, by zmienili swoje przyzwyczajenia i zaczęli dbać o swój własny dom.

Czytelnikom bardziej zainteresowanym życiorysem wybitnego biologa polecamy książki poświęcone jego podróżom – „Przygody młodego przyrodnika” i „Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika” wydane w 2018 i 2020 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

„Przygody młodego podróżnika” to opowieść o najważniejszej propozycji w życiu Davida Attenborougha. W 1954 roku młody prezenter otrzymał propozycję podróżowania po całym świecie w poszukiwaniu rzadkich, często bardzo trudno dostępnych zwierząt, które miały znaleźć się w kolekcji londyńskiego zoo. Ponadto miał filmować swoje wyprawy na potrzeby programu telewizji BBC pt. „Zoo Quest”. W swojej książce Attenborough opowiada o tym, jak wraz z ekipą filmową gościli u miejscowych plemion, zmagali się drapieżnikami oraz uciekali przed dzikimi świniami. To pełna dowcipu i szacunku do natury książka o młodym podróżniku, który przecierał szlaki dla późniejszych medialnych badaczy natury.

W swojej kolejnej książce pt. „Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika” David Attenborough opowiada o następnych wyprawach i pierwszych telewizyjnych sukcesach, które nadały rozpędu jego karierze telewizyjnej. Biolog opowiada o podróżach na wyspy Pentecost, do Nowej Gwinei, wysp Tonga i do Północnej Australii, gdzie na swojej drodze spotykał rajskie ptaki, kameleony, sifaki pancerniki i inne niezwykłe zwierzęta zamieszkujące naszą planetę.

Za swoje zasługi został uhonorowany tytułem szlacheckim, który w 1985 roku przyznała mu królowa Elżbieta. Ponadto został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz został wprowadzony do Royal Society. W 2005 roku otrzymał brytyjski Order Zasługi. Od jego nazwiska nazwane zostało kilka gatunków zwierząt i roślin. Za swoją działalność telewizyjną, dwukrotnie otrzymał nagrodę Emmy w kategorii najlepszy narrator.

Książki Davida Attenborougha na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Davida Attenborougha we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.