Sir David Frederick Attenborough urodził się w 1928 roku. To brytyjski biolog, popularyzator wiedzy o przyrodzie, narrator programów naukowych, pisarz, podróżnik. Attenborough jest autorem kilkudziesięciu filmów i seriali przyrodniczych, popularnonaukowych i proekologicznych. Przez przeszło sześćdziesiąt lat związany był z telewizją BBC.
David Frederick Attenborough w roli lektora
Attenborough wystąpił jako lektor serialu przyrodniczego „Nasza planeta”, najlepiej ocenianego serialu w historii. „Nasza planeta” zajmuje pierwsze miejsce w rankingu IMDB, największej bazie filmowej na świecie oraz na Filmwebie, największym portalu filmowym w Polsce. Średnia ocen widzów to kolejno 9,5 i 9,1 w dziesięciopunktowej skali. „Nasza planeta” to zrealizowany z niesamowitym rozmachem serial dokumentalny Netflixa o zwierzętach i zagrożeniach, które wynikają z destrukcyjnego działania człowieka na klimat i środowisko. W filmie zostały przedstawione niezwykłe, unikalne ujęcia zwierząt rejestrowane przez ukryte kamery. Dzięki temu powstał dokument, który jest nie tylko atrakcyjny merytorycznie, ale także wizualnie.
W 2021 roku swoją premierę miała nowa produkcja Attenborougha pt. „Życie w kolorze”. Tym razem dokumentalista opowiada o tym, jak różne gatunki zwierząt postrzegają kolory i wykorzystują je w codziennym życiu.
David Attenborough ukończył zoologię na Uniwersytecie Cambridge, a następnie podyplomowe studia antropologiczne. W 1952 roku związał się z telewizją BBC, z którą stworzył cykl filmów przyrodniczych. Celem programu było pokazanie nieznanych wcześniej faktów z życia flory i fauny. Attenborough jest agnostykiem. Największy wpływ na jego poglądy miało wychowanie – badacz dorastał w niereligijnej rodzinie naukowców.
W 2020 roku w serwisie Netflix ukazał się film pt. „David Attenborough: Życie na naszej planecie”, w której autor opowiada o swoim życiu, ewolucji życia na Ziemi i zagrożeniach, jakie niesie za sobą destrukcyjne działanie człowieka. To poruszająca opowieść o zanikaniu gatunków roślin i zwierząt, napisana z perspektywy doświadczonego, przeszło 90-letniego mężczyzny – miłośnika przyrody. Premierze filmu towarzyszyło wydanie książki o tym samym tytule. W Polsce „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” ukazała się w lutym 2021 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. W książce w sposób znacznie bardziej precyzyjny i szczegółowy autor dzieli się niebywałym doświadczeniem życiowym. To opowieść człowieka, który miał niezwykłe szczęście, robiąc przez dziesiątki lat to, co kochał najbardziej. W wieku blisko stu lat poczuł się w obowiązku przekazać swoją wiedzę i apel do kolejnych pokoleń, by żyły w zgodzie z naturą. Na przestrzeni swojego długiego życia David Attenborough był świadkiem totalnego zniszczenia planety, postępującego globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia lasów, rzek, mórz i oceanów. „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” to apel do ludzi, by zmienili swoje przyzwyczajenia i zaczęli dbać o swój własny dom.
Czytelnikom bardziej zainteresowanym życiorysem wybitnego biologa polecamy książki poświęcone jego podróżom – „Przygody młodego przyrodnika” i „Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika” wydane w 2018 i 2020 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.
„Przygody młodego podróżnika” to opowieść o najważniejszej propozycji w życiu Davida Attenborougha. W 1954 roku młody prezenter otrzymał propozycję podróżowania po całym świecie w poszukiwaniu rzadkich, często bardzo trudno dostępnych zwierząt, które miały znaleźć się w kolekcji londyńskiego zoo. Ponadto miał filmować swoje wyprawy na potrzeby programu telewizji BBC pt. „Zoo Quest”. W swojej książce Attenborough opowiada o tym, jak wraz z ekipą filmową gościli u miejscowych plemion, zmagali się drapieżnikami oraz uciekali przed dzikimi świniami. To pełna dowcipu i szacunku do natury książka o młodym podróżniku, który przecierał szlaki dla późniejszych medialnych badaczy natury.
W swojej kolejnej książce pt. „Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika” David Attenborough opowiada o następnych wyprawach i pierwszych telewizyjnych sukcesach, które nadały rozpędu jego karierze telewizyjnej. Biolog opowiada o podróżach na wyspy Pentecost, do Nowej Gwinei, wysp Tonga i do Północnej Australii, gdzie na swojej drodze spotykał rajskie ptaki, kameleony, sifaki pancerniki i inne niezwykłe zwierzęta zamieszkujące naszą planetę.
Za swoje zasługi został uhonorowany tytułem szlacheckim, który w 1985 roku przyznała mu królowa Elżbieta. Ponadto został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz został wprowadzony do Royal Society. W 2005 roku otrzymał brytyjski Order Zasługi. Od jego nazwiska nazwane zostało kilka gatunków zwierząt i roślin. Za swoją działalność telewizyjną, dwukrotnie otrzymał nagrodę Emmy w kategorii najlepszy narrator.
Książki Davida Attenborougha na Woblinku
W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Davida Attenborougha we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).