Dionisios Sturis Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji, Audiobook | Dionisios Sturis

    Już kiedyś przyjmowaliśmy uciekających przed wojną... Po drugiej wojnie światowej w Polsce znalazła się liczna grupa greckich i macedońskich uchodźców, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną domową. Docierali do Polski statkami, pociągami i w bydlęcych wagonach – dorośli i dzieci oraz ranni partyzanci. Wśród przybyszów byli też dziadkowie i ojciec Dionisiosa Sturisa, reportera, który sześćdziesiąt lat później podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak przyjęła ic...

    Promocja
    okładka Zachód słońca na Santorini, Audiobook | Dionisios Sturis

    Dionisios Sturis wraca z kontynuacją bestsellerowego tomu „Grecja. Gorzkie Pomarańcze”. Nagradzany autor domyka reporterski dyptyk o współczesnej Grecji. Opowiada intymną, bolesną, a zarazem uniwersalną historię o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, i o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle – mieć pochodzenie. Apo pu ise? Skąd jesteś?– pytają siebie nawzajem Grecy, gdy chcą wiedzieć, z kim mają do czynienia. To niewinne pytanie – o geografię, rodzi...

    Promocja
    okładka Grecja. Gorzkie pomarańcze, Audiobook | Dionisios Sturis

    OSOBISTA OPOWIEŚĆ O GRECJI. Rozszerzone wydanie książki nominowanej do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Polski reporter z greckimi korzeniami, wychowane w Polsce trzecie dziecko Polki i Greka, szuka odpowiedzi na pytania o kryzys w kraju swoich przodków. Szuka też czegoś jeszcze – własnej tożsamości i zrozumienia powikłanej historii swojej rodziny. Dzięki tej mieszance reportażu, wspomnień i narracji podróżniczej Sturis jak żaden inny polski autor przybliża rodzimemu czy...

Dionisios Sturis Audiobooki

Dionisos Sturis urodził się w 1983 roku w Grecji, ale wychowywał się w Polsce. To dziennikarz, pisarz i publicysta, autor reportaży. Od wielu lat pracuje dla radia TOK FM. Sturis specjalizuje się w polityce zagranicznej, z dużym naciskiem na historię i kulturę Grecji. Pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”, „Polityki”. Dionisos Sturis wielokrotnie nominowany był do prestiżowych nagród literackich i dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrody im. Macieja Płażyńskiego.

Kariera literacki Dionisosa Sturisa

Sturis debiutował w 2013 roku reportażem „Gorzkie pomarańcze”. To szczera i gorzka opowieść o Grecji oczami dziecka Polki i Greka. Sturis pisał swoją książkę w dobie największego kryzysu, jaki dotknął kraj od wielu lat i starał się znaleźć jego przyczyny. Przy okazji opowieści o kraju Sturis poszukiwał własnej tożsamości i próbował zrozumieć zawiłe losy rodzinne. „Gorzkie pomarańcze” to wyjątkowe połączenie autobiografii i reportażu, dzięki czemu czytelnicy otrzymali wyjątkowy obraz współczesnej Grecji. Sturis zachowuje dystans, dzięki czemu w obiektywny sposób pisze o kulturze, zwyczajach Greków i problemach trapiących greckie społeczeństwo.

„Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w 2015 roku. Tytułowa Man to niewielka wyspa leżąca na wschód od Irlandii. Według wierzeń ten kawałek lądu powstał w trakcie walki olbrzymów. To symboliczne miejsce, gdzie po raz pierwszy sufrażystki wywalczyły sobie prawo głosu w wyborach. Na wyspie Man rozgrywa się fabuła jednego z opowiadań Agathy Christie. Tam też zlokalizowane jest jedyne na świecie więzienie, w którym został wprowadzony całkowity zakaz palenia papierosów. Wyspa służyła także jako idealne miejsce internowania dla obywateli krajów, z którymi Wielka Brytania prowadziła konflikty i wojny. Autor reportażu mieszkał na wyspie przez kilka i lat i regularnie na nią wraca. Przyciąga go tutaj wiele rzeczy. Na podstawie swoich doświadczeń, obserwacji i wspomnień stworzył fascynujący obraz niewielkiego miejsca o wielkiej historii.

W 2017 roku ukazał się kolejny reportaż Sturisa – „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”. Sturis, jako potomek uchodźców z ogarniętej wojną domową Grecji, postanawia zmierzyć się z historią własnej rodziny i swoich rodaków, którzy znaleźli dom w Polsce pod koniec lat 40. XX wieku. To zbiór portretów ludzi, którzy musieli opuścić swój kraj w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia.

książki Sturisa napisane z Ewą Winnicką

W 2019 roku swoją premierę miała pierwsza książka napisana przez Sturisa wspólnie z Ewą Winnicką. „Głosy. Co się wydarzyło na wyspie Jersey” to opowieść o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na tytułowej wyspie. Duet reporterów przedstawia historię brutalnego morderstwa, którego dokonał Polak Damian Rzeszowski – po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób – w tym dwójkę swoich dzieci i jedno z przyjaciół. Sprawa bardzo szybko przyciągnęła media z całego kraju i z zagranicy. Zbrodnia zapoczątkowała kolejną dyskusję na temat negatywnych konsekwencji przyjmowania emigrantów i mocno wpłynęła na wizerunek Polaków na Wyspach. „Głosy” to opowieść o sielankowej wyspie, na której osiedlają się ludzie w poszukiwaniu lepszego życia. Tymczasem przez zbrodnię Rzeszowskiego owiana została niechlubną sławą. Winnicka i Sturis opisują stadium bestialstwa i starają się znaleźć odpowiedź na temat źródeł zła.

Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia” to drugi reportaż napisany przez Sturisa wspólnie z Ewą Winnicką i drugi dotyczący wyspy Jersey. Kolejny raz duet reporterów podejmuje się poważnego i bardzo kontrowersyjnego tematu. W 2008 roku doszło do tragicznego odkrycia – pod schodami Haut de la Garenne, największego domu dla sierot na wyspie – znaleziono dziwny przedmiot. Po analizie antropologicznej okazało się, że to fragment dziecięcej czaszki. Wyniki badań otworzyły puszkę Pandory. Przez wiele lat szukano dowodów na zbrodnie dokonywane na dzieciach przez członków personelu sierocińca. Gdy media zainteresowały się sprawą, nie dało się już ukryć, że Haut de la Garenne było terenem łowów dla pedofili. Sturis i Winnicka przedstawiają kulisy tej potwornej sprawy. Jednocześnie reportażyści szukają odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że w XXI wieku nadal funkcjonują takie placówki. Najbardziej przerażająca jest konkluzja dotycząca całego mechanizmu i sieci powiązań, które przyczyniały się do ukrywania tragicznych zbrodni.

W 2021 roku ukazały się dwie książki Sturisa – „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” i „Kalimera. Grecka kuchnia radości”. Pierwsza z nich to kontynuacja „Gorzkich pomarańczy”. „Zachód słońca na Santorini” to książka zamykająca dyptyk o współczesnej Grecji. Sturis kolejny raz przedstawia uniwersalną opowieść, w której łączy intymną opowieść rodzinną z rzetelnym reportażem o kraju. Jednym z tematów poruszanych przez Storisa jest morderstwo Pawlosa Fisasa – rapera, który został zabity przez nacjonalistów w 2013 roku. Odpowiedzialni za to są członkowie partii Złoty Świt – skrajnie prawicowej organizacji.

Książki Dionisosa Sturisa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Dionisosa Sturisa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.