Douglas Adams Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Autostopem przez Galaktykę, Ebook | Douglas Adams

  Kultowa powieść science fiction, w której autor połączył wizyjną fantastykę ze zwariowanym brytyjskim humorem w stylu Monty Pythona W tej niezwykłej, pełnej fantazji i humoru książce opowiedziana została historia Arthura Denta i Forda Prefecta, którzy po zniszczeniu Ziemi udają się w galaktyczną podróż, posługując się przewodnikiem Autostopem przez Galaktykę. Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosm...

  Promocja
  okładka Autostopem przez Galaktykę. Edycja ilustrowana, Ebook | Douglas Adams

  Jubileuszowe wydanie kultowej książki Douglasa Adamsa, dla uczczenia 42. rocznicy pierwszej publikacji fenomenalnie zilustrowane przez wielokrotnie nagradzanego rysownika i autora książek dla dzieci, Chrisa Riddella. Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamię...

  Promocja
  okładka Restauracja na końcu wszechświata. Edycja ilustrowana, Ebook | Douglas Adams

  Drugi tom kultowego cyklu, genialnie zilustrowany przez wielokrotnie nagradzanego rysownika i autora książek Chrisa Riddella Kilka sekund przed zniszczeniem Ziemi w celu przygotowania terenu pod budowę drogi szybkiego ruchu Arthur Dent zostaje zabrany z Ziemi przez swojego przyjaciela Forda Prefecta, specjalistę od badań terenowych nowego wydania encyklopedii Autostopem przez Galaktykę, który ostatnie piętnaście lat spędził na Ziemi, udając bezrobotnego aktora. Dynamiczna p...

  Promocja
  okładka Cześć, i dzięki za ryby * W zasadzie niegroźna, Ebook | Douglas Adams

  Dwie ostatnie części kultowej „trylogii w pięciu częściach”, która dzięki brawurowemu połączeniu wizyjnej fantastyki ze zwariowanym brytyjskim humorem na trwałe weszła do kanonu popkultury Wymęczony nadmiarem wrażeń, lecz niezniszczalny Artur Dent, który właśnie wrócił autostopem zza Mgławicy Konia na Ziemię, poznaje Fenny. Choć w zasadzie nie poznaje, lecz tylko trochę na nią patrzy, bowiem dziewczyna, siedząca na tylnej kanapie saaba, którym Artur zabrał się autostopem...

  Promocja
  okładka Restauracja na końcu wszechświata. Życie, wszechświat i cała reszta, Ebook | Douglas Adams

  KOLEJNE CZĘŚCI KULTOWEJ POWIEŚCI, KTÓRA ŁĄCZY WIZYJNĄ FANTASTYKĘ ZE ZWARIOWANYM BRYTYJSKIM HUMOREM Kilka sekund przed zniszczeniem Ziemi w celu przygotowania terenu pod budowę drogi szybkiego ruchu Arthur Dent zostaje zabrany z Ziemi przez swojego przyjaciela Forda Prefecta, specjalistę od badań terenowych nowego wydania encyklopedii Autostopem przez Galaktykę, który ostatnie piętnaście lat spędził na Ziemi, udając bezrobotnego aktora. Dynamiczna para zaczyna wspólną ...

Douglas Adams Ebooki

Douglas Adams był brytyjskim pisarzem, dziennikarzem, eseistą, scenarzystą, dramaturgiem i humorystą. Był twórcą skeczy (między innymi dla Monty Pythona) oraz scenariuszy dla odcinków serialu „Doktor Who”. Najbardziej znany jest wciąż jako autor „Autostopem przez Galaktykę”, który powstał w 1978 roku jako komediowe słuchowisko radiowe BBC, a potem rozwinął się w pięć książek, które jeszcze za życia Adamsa sprzedane zostały w ponad 15 milionach egzemplarzy.

Douglas Adams – życie i kariera

Douglas Adams urodził się w Cambridge w Wielkiej Brytanii 11 marca 1952 roku. Był synem Janet z domu Donovan, pielęgniarki, oraz Christophera Douglasa Adamsa, konsultanta ds. zarządzania, sprzedawcy komputerów, kuratora i wykładowcy próbnych technik terapii grupowej. W kilka miesięcy po urodzeniu Douglasa jego rodzina przeniosła się na East End w Londynie. Jego rodzice rozwiedli się niedługo później, a Douglas i jego siostra Susan przenieśli się wraz z matką do Brentwood w Essex, gdzie ich dziadkowie prowadzili schronisko dla zwierząt.

Douglas Adams był absolwentem St John’s College na Uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu studiów wrócił do Londynu zdeterminowany, by znaleźć swoje miejsce w świecie radia i telewizji jako pisarz. Jego wersja „Footlights Revue”, wystawianym na londyńskim West Endzie, ukazała się na antenie BBC2 w 1974 i doprowadziła do odkrycia Adamsa przez Grahama Chapmana z grupy Monty Pythona. Wspólnie stworzyli oni kilka szkiców oraz treści skeczy. Douglas Adams pozostaje jedną z dwóch osób poza oryginalnymi członkami Monty Pythona (obok Neila Innesa), która jest wymieniona jako autor tekstów. Adams pojawił się zresztą w epizodycznych rolach w kilku odcinkach „Latającego Cyrku Monty Pythona”.

Z czasem jednak kariera Douglasa Adamsa utknęła w martwym punkcie, jego styl pisania nie odpowiadał bowiem ówczesnym trendom w komedii radiowej i telewizyjnej. By mieć się za co utrzymać, Adams podejmował się licznych prac dorywczych, w tym jako portier w szpitalu, budowniczy stodoły czy sprzątacz kurników. Równolegle wciąż pisał i wysyłał szkice tekstów, a jego sytuacja życiowa uległa znacznej poprawie dopiero w 1978 roku, gdy zaczął ukazywać się serial radiowy „Autostopem przez Galaktykę”.

„Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa

8 marca 1978 roku o godzinie 22:30 nadano pierwszy odcinek najbardziej znanego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa, serialu radiowego „Autostopem przez Galaktykę”. Od samego początku był on bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na absurdalny, a przy tym inteligentny humor, charakterystyczny dla Douglasa Adamsa. Głównymi bohaterami cyklu są Ziemianin Artur Dent oraz kosmita Ford Prefect, który jest jednym z autorów przewodnika po Galaktyce. Nie bez znaczenia są także liczne postaci drugoplanowe, czyli ziemska dziennikarka Trillian Astra (Tricia Marie McMillan), dwugłowy prezydent Galaktyki Zephon Beeblebrox, konstruktor planet Slartibartfast czy przejawiający skłonności do depresji pełen pesymizmu robot Marvin. We wrześniu 1979 roku opublikowana została drukiem pierwsza część powieści, która bazowała na słuchowisku radiowym. Dwa lata później na antenie BBC wyemitowany został z kolei pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. Ostatecznie „Autostopem przez Galaktykę” zostało „trylogią w pięciu częściach”, która doczekała się adaptacji telewizyjnej, komiksowej, gier komputerowych, a także wersji filmowej z Martinem Freemanem w roli Artura Denta (2005). Na cały cykl składają się kolejno: „Autostopem przez Galaktykę”, „Restauracja na końcu wszechświata”, „Życie, wszechświat i cała reszta”, „Cześć i dzięki za ryby” oraz „W zasadzie niegroźna”, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Poszczególne części tego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa znajdziecie na Woblink jako ebooki oraz książki papierowe.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.