Emil Zola Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Feta w Coqueville, Audiobook | Emil Zola

    Magiczna moc likierów przeróżnej barwy i smaków najwyśmienitszych! Audiobook z nagraniem pełnej humoru opowieści o dwóch zwaśnionych rodach małej osady rybackiej. Jesteśmy jakby na przyjęciu u Emila Zoli, gdzie panuje pogodna atmosfera zabawy. Audiobook jest znakomitą formą relaksu, dobrej zabawy i humoru, i smaków! Upoimy się zawartością opowiadania. Niecodzienny połów, którego plonem są beczki pełne likieru, diametralnie zmienia stosunki pomiędzy mieszkańcami osady....

    Promocja
    okładka Atak na młyn, Audiobook | Emil Zola

    Audiobook z nagraniem wybitnej i ciekawej noweli Emila Zoli, klasyka literatury francuskiej. Życie stawia nas przed wyborami, z których żaden nie jest dobry. Franciszka jest zakochana i planuje ślub z Dominikiem, przybyszem z Belgii. Ona jest córką młynarza. Rodzice wyrażają zgodę na ślub, choć młodzi muszą ich długo przekonywać. W końcu ojciec daje się ubłagać. Historia toczy się nie zważając na koleje losu jednostek. Trwa wojna francusko-pruska i los sprawia, że w dzień ...

    Promocja
    okładka Radykał, Audiobook | Emil Zola

    Społeczno-obyczajowa opowieść o losach Jakuba, paryskiego rzemieślnika Jakub wiedzie wraz z żoną Felicją i dwojgiem dzieci: Eugeniuszem i Ludwiką, może nie bogate, lecz szczęśliwe życie, aż do wybuchu wojny francusko-pruskiej. Fakty wojenne burzą spokój życia rodzinnego. Pod wpływem znajomego Jakub angażuje się w politykę i wkrótce traci wszystko... Emil Zola jak zwykle nie daje gotowych odpowiedzi, ale w pięknym stylu podsuwa wiele rozwiązań, które poprowadzą ich bohaterów...

    Promocja
    okładka Nantas, Audiobook | Emil Zola

    Audiobook z nagraniem mało znanego opowiadania przedstawiające historię młodego, energicznego, pełnego zapału człowieka. Nantas przybywa do XIX-wiecznego Paryża, gdzie zamierza pokazać światu, na co go stać. Wyznaje filozofię, zgodnie z którą wystarczy być silnym, aby przetrwać przeciwności losu i zrobić karierę. Filozofia jednak przegrywa z rzeczywistością. Wyczerpawszy zarówno całe skromne oszczędności, jak i wszelkie możliwości znalezienia zajęcia, (które umożliwiłoby mu p...

    Promocja
    okładka Therese Raquin, Audiobook | Emil Zola

    Angielski dla średnio zaawansowanych Teresa Raquin - Emil Zola Macmillan Readers: intermediate level When Thérèse Raquin marries her sickly cousin Camille, her future looks as if it will be both dull and loveless. This all changes, however, with the arrival of Camille's friend Laurent. Laurent and Thérèse soon begin a love affair, an affair so passionate it can only result in tragedy. Młoda Thérèse Raquin, poślubia swojego kuzyna Camille'a. Jest to małżeństwo z rozsądku i...

Emil Zola Audiobooki

Émile Zola (właściwie Émile Édouard Charles Antoine Zola) urodził się w 1940 roku. To francuski eseista, dziennikarz, krytyk, pisarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli naturalizmu. Autor takich powieści jak „Germinal”, „Nana”.

Życiorys Emila Zoli

Choć Zola urodził się w Paryżu, to pochodził z rodziny o włoskich korzeniach. Do szkoły średniej w Aix-en-Provence uczęszczał wraz z Paulem Cézanne’em, który w przyszłości został jednym z najwybitniejszych francuskich malarzy. Émile interesował się literaturą od najmłodszych lat, w czasach nastoletnich czytywał głównie dzieła Wiktora Hugo. Po śmierci ojca Zola musiał podjąć się pracy zarobkowej. Wraz z matką przeniósł się do Paryża i tam podjął pracę w wydawnictwie Librairie Hachette. Pracując blisko literatury, postanowił spróbować swoich sił w pisaniu. Jego pierwszymi dziełami były dramaty – Zola napisał „Teresę Raquin” i „Spadkobierców pana Rabourdin”. Niestety oba dzieła spotkały się z negatywną krytyką.

Dorobek literacki Zoli

Zola postanowił zwrócić się ku powieści. Jego celem było stworzenie obszernego cyklu analizującego w sposób naukowy stosunki społeczne panujące w latach istnienia II Cesarstwa. Ostatecznie cykl Rougon-Macquartowie składa się z 20 powieści: „Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów” (1871), „Zdobycz” (1871–1872), „Brzuch Paryża” (1873), „Podbój miasta Plassans” (1874), „Grzech księdza Mouret” (1875), „Jego ekscelencja Pan Minister Rougon” (1876), „W matni” (1877), „Kartka miłości” (1878), „Nana” (1880, „Kuchenne schody” (1882), „Wszystko dla pań” (1883), „Radość życia” (1884), „Germinal” (1885), „Dzieło” (1886), „Ziemia” (1887), „Marzenie” (1888), „Bestia ludzka” (1890), „Pieniądz” (1891), „Klęska” (1892), „Doktor Pascal” (1893). Cykl stanowi obszerną panoramę francuskiego społeczeństwa, to także swoisty dokument tamtej epoki. Zola pisał go w duchu naturalizmu, swoją koncepcję pisarz zawarł w studium pt. „Powieść eksperymentalna” z 1880 roku. Choć Zola prezentował w swojej pracy założenia radykalnej obiektywności narratora i odejścia od romantycznego przepychu i rozmachu w kreacji miejsc i bohaterów, to zachował jednak niezwykłą wyobraźnię w opisach nawet najbardziej prozaicznych, często wręcz obskurnych miejsc. By w powieściach dobrze i wiernie oddać charakter opisywanego środowiska, Zola prowadził wnikliwe badania. W tym celu przebywał z robotnikami, chłopami, odwiedzał fabryki czy dworce. Dzięki temu zyskał szacunek nizin społecznych i środowisk socjalistycznych. W swoich książkach krytykował władzę oraz przesadny kult cudów i objawień. W związku z tym książki Zoli trafiły na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Cykl "Trzy miasta"

W latach 1894-1898 ukazały się trzy książki Zoli tworzące cykl „Trzy miasta”. Głównym bohaterem serii jest Piotr Froment, katolicki ksiądz, którego dopada poważny kryzys wiary. Mężczyzna doznaje rozdarcia wewnętrznego, bowiem nie chce wykonywać funkcji kapłana bez przekonania. Wraz ze znajomą z dzieciństwa i jej rodziną udaje się na pielgrzymkę do Lourdes. Maria de Guersaint może poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim. Jej krewni wierzą, że pielgrzymka przyniesie jej cudowne ozdrowienie. W tym samym czasie do „cudownego” miasteczka zmierzają setki, tysiące innych chorych, niepełnosprawnych i pozbawionych nadziei.

W drugiej części cyklu pt. „Rzym” Piotr Froment udaje się do stolicy Włoch. Na miejscu chce bronić swojej książki „Nowy Rzym”, którą napisał pod wpływem katolickiego socjalizmu. Froment zawarł w niej pomysły na uzdrowienie i reformę Kościoła Rzymskokatolickiego. W związku z oskarżeniami o herezję i w obawie przed rozłamem w kręgach kościelnych „Nowy Rzym” został wpisany na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Fabułę trzeciej części cyklu Zola umiejscowił w swoim ukochanym Paryżu. To właśnie w stolicy Francji podłamany Piotr Froment postanawia poświęcić się pomaganiu innym. W tym celu wielokrotnie zapuszcza się w najbiedniejsze rejony Paryża. Z wielkim poruszeniem, strachem i współczuciem uświadamia sobie skalę ubóstwa w z pozoru bogatym i dobrze rozwiniętym Paryżu. Pod wpływem kolejnych wydarzeń i spotkań Piotr całkowicie traci złudną wiarę w religię.

Ostatnimi dziełami Zoli były książki układające się w cykl „Cztery Ewangelie”: „Płodność” (1899), „Praca” (1901), „Prawda” (wydana po śmierci pisarza w 1903 roku) i nieukończona „Sprawiedliwość”.

Zola cieszący się szacunkiem społecznym oraz uznaniem w świecie artystycznym w 1898 roku zaangażował się w obronę Alfreda Dreyfusa, żydowskiego oficera armii francuskiej niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo i zdradę. W dzienniku paryskiego dziennika „L’Aurore” opublikował artykuł pt. „J’Accuse…!”, co po polsku oznacza „Oskarżam!”. Pisarz wytykał władzy antysemityzm, bezprawne ograniczanie wolności Dreyfusa oraz popieranie oskarżenia na pomówieniach.

Autor powieści „Germinal” zmarł cztery lata później. Oficjalną przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla, choć w Paryżu krążyły przypuszczenia, że nie był to nieszczęśliwy wypadek ani wada konstrukcyjna instalacji gazowej.

Książki Emila Zoli w księgarni Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Emila Zoli we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.