Éric Vuillard Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Porządek dnia wyd. 2024, Książka | Éric Vuillard

    Uhonorowana Nagrodą Goncourtów i wydana w niemal 40 krajach powieść o tym, jak rodziło się zło „Nadzwyczajna, niedająca spokoju” – BBC „Proza Vuillarda jest oszczędna, a zarazem niebywale mocna, pełna gniewu. To wnikliwa obserwacja narodzin faszyzmu w latach 30. ubiegłego wieku, która ma działać jak otrzeźwiające ostrzeżenie dla nas współczesnych” – NPR, Best Books of the Year Żyjemy, prowadzimy interesy, podejmujemy słuszne w naszym mniemaniu decy...

    Promocja
    okładka Wojna biedaków, Książka | Éric Vuillard

    Nazywał się Tomasz Münzer i podpalił Niemcy… Najnowsza książka autora fenomenalnego Porządku dnia. Niepokojąca, uniwersalna opowieść o radykalizacji i narastającym gniewie ludu. „Dlaczego bóg ubogich w tak niepojęty sposób stoi zawsze po stronie bogaczy, z bogaczami? Dlaczego o tym, by wszystko zostawić, mówi ustami tych, co wszystko wzięli dla siebie?” – pyta Éric Vuillard. W 1524 roku w Niemczech wybuchła największa antyfeudalna wojna chłopska, która objęła swoim zasięgiem...

    Promocja
    okładka Porządek dnia, Książka | Éric Vuillard

    Uhonorowana Nagrodą Goncourtów i wydana w niemal 40 krajach powieść o tym, jak rodziło się zło „Nadzwyczajna, niedająca spokoju” – BBC „Proza Vuillarda jest oszczędna, a zarazem niebywale mocna, pełna gniewu. To wnikliwa obserwacja narodzin faszyzmu w latach 30. ubiegłego wieku, która ma działać jak otrzeźwiające ostrzeżenie dla nas współczesnych” – NPR, Best Books of the Year Żyjemy, prowadzimy interesy, podejmujemy słuszne w naszym mniemaniu decyzje. I nagle odkrywamy, ż...

Éric Vuillard Książki

Éric Vuillard urodził się w 1968 roku w Lyonie. To jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy i scenarzystów francuskich. Międzynarodową sławę przyniosła mu niewielkich rozmiarów powieść „Porządek dnia”, w której Vuillard opisał kilka kluczowych spotkań przedstawicieli europejskich elit władzy i niemieckich biznesmenów, które pozwoliły Hitlerowi na osiągnięcie pełnej kontroli nad społeczeństwem w Niemczech.

„Porządek dnia” to wstrząsająca i wyjątkowo minimalistyczna proza, w której autor opisał uniwersalne mechanizmy funkcjonowania zła. W 2017 roku Éric Vuillard otrzymał za tę książkę Nagrodę Goncourtów, najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji. W przeszłości Nagrodę Goncourtów otrzymali tacy pisarze jak Patrick Modiano, Tahar Ben Jelloun, Jonathan Littel, Michel Houellebecq, Pierre Lemaitre czy Romain Gary. Angielskie tłumaczenie „Porządku dnia” znalazło się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2021 roku.

Powieść Vuillarda, przedstawiająca fatalne w skutkach narodziny zła, ukazała się w niemal 40 krajach. Książka zebrała pozytywne recenzje w prasie na całym świecie. Pozytywnie wypowiadali się o niej recenzenci takich mediów jak „The New Yorker”, „Wall Street Journal”, „BBC”, „The Guardian”, „Star Tribune” czy „Boston Globe”. W Polsce „Porządek dnia” ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego w przekładzie Katarzyny Marczewskiej i błyskawicznie zebrał pozytywne opinie najważniejszych recenzentów w kraju.

Choć Vuillard pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny mieszczańskiej, to jego ojciec, chirurg, postanowił porzucić dotychczasowe życie i zamieszkał w niewielkiej wiosce w Alpach. Éric postanowił przerwać swoją edukację we Francji, wyjechał do Hiszpanii i Portugalii, jednak jego głównym celem były podróże po Afryce. Vuillard powrócił do Francji, by napisać maturę i następnie rozpoczął studia. Uczęszczał na zajęcia z historii i cywilizacji. Jednym z jego mentorów był filozof Jacques Derrida. Vuillard ukończył również filozofię i antropologię.

Kariera literacka Érica Vuillarda

Do tej pory ukazało się dziesięć utworów Vuillarda. Francuski pisarz debiutował w 1999 roku opowiadaniem. Następnie ukazały się jego dwie książki o charakterze poetyckim oraz powieść o historii podboju Peru przez Francisco Pizarro. Za „Konkwistadorów” otrzymał Nagrodę J. Reilly’ego. Vuillard jest również uznanym scenarzystą filmowym. Na swoim koncie ma scenariusze do trzech produkcji – „La Vie nouvelle” (2002), „L'Homme qui marche” (2006) i „Mateo Falcone” (2008). Ostatniego z nich był również reżyserem. To film, którego scenariusz opiera się na opowiadaniu Prospera Mérimée. Produkcja była wyświetlana w trakcie festiwalu filmowego w Turynie oraz na festiwalu Premiers Plans d’Angers.

Podobnie jak wielu innych przedstawicieli świata kultury i literatury francuskiej Éric Vuillard poparł w wyborach prezydenckich w 2022 roku kandydaturę Jean-Luca Mélenchona. Ostatecznie lewicowy kandydat uzyskał 21,95% w pierwszej turze i nie zakwalifikował się do drugiej. Przed drugą turą wstrzymał się od poparcia któregokolwiek z kandydatów, natomiast wzywał swoich wyborców do niegłosowania na skrajnie prawicową kandydatkę Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Książki Érica Vuillarda na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę Érica Vuillarda “Porządek dnia” w formie papierowej, audiobooka oraz ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.