Erich Maria Remarque Ebooki

Erich Maria Remarque (Erich Paul Remark) urodził się w 1898 roku. To niemiecki pisarz, żołnierz, autor powieści „Na Zachodzie bez zmian”, jednej z najważniejszych książek podejmujących temat I wojny światowej. Remarque napisał piętnaście powieści, m.in. „Łuk triumfalny”, „Noc w Lizbonie”, „Nim nadejdzie lato”, „Czarny obelisk”, „Trzej towarzysze”, „Dom marzeń” i „Cienie w raju”.

Erich Maria Remarque - początki twórczości

Karierę literacką Remarque rozpoczął w wieku 16 lat. Pisał eseje i poezję. Zaczął wówczas też swoją pierwszą powieść, którą ukończył i wydał w 1920 roku pt. „Dom marzeń”. Remarque musiał szybko dorosnąć, w wieku 18 lat został wysłany na front I wojny światowej. Walczył na froncie w Belgii. Młody chłopak brał udział w słynnej bitwie pod Passchendaele, gdzie odniósł pięć ran postrzałowych. Postrzelony został m.in. w nogę, ramię oraz szyję. W wyniku odniesionych obrażeń musiał spędzić w szpitalu prawie półtora roku. Nigdy już nie wrócił na front. Po wojnie podjął się pracy nauczyciela, ale z powodów finansowych musiał brać prace dorywcze. Był m.in. domokrążcą, korespondentem, organistą, dziennikarzem.

„Na Zachodzie bez zmian”

W 1929 roku ukazała się najsłynniejsza powieść Remarque’a –Na Zachodzie bez zmian”. Podobno napisał ją błyskawicznie, w sześć tygodni. Książka bezpośrednio odnosi się do jego doświadczeń związanym z udziałem w I wojnie światowej. Remarque w swojej najsłynniejszej powieści opisał wyjątkową brutalność i bezsens wojny, przedstawiając historię z perspektywy dziewiętnastoletniego żołnierza. Remarque’a zalicza się do tzw. straconego pokolenia, które utraciło młodzieńczą, nastoletnią niewinność przez udział w wojnie. Na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, którego reżyserem był Lewis Milestone. Jego premiera odbyła się w kwietniu 1930 roku w Stanach Zjednoczonych. W grudniu tego samego roku obraz został przedstawiony niemieckiej widowni, jednak pod wpływem protestów środowisk nazistowskich, został poddany cenzurze i wycofano go z kin.

W 1933 roku, z rozkazu ministra propagandy Josepha Goebbelsa, wszystkie dzieła Ericha Marii Remarque’a zostały wycofane ze sprzedaży, a wszystkie dostępne egzemplarze jego powieści miały zostać spalone. Brutalna niemiecka propaganda zaczęła rozpowszechniać informacje o tym, że Remarque jest potomkiem francuskich Żydów. Represjom poddano również rodzinę pisarza. Jego siostra, Elfriede Scholz, została skazana na śmierć przez zgilotynowanie.

„Łuk triumfalny” Remarque’a

Drugą najbardziej znaną powieścią Remarque’a jestŁuk Triumfalny”. Akcja powieści rozgrywa się w Paryżu przed wybuchem II wojny światowej. Pisarz opisał w niej losy tragiczne niemieckiego emigranta, który stara się odnaleźć w niesprzyjających mu warunkach. Ukrywa się pod nazwiskiem Ravic. Jest lekarzem, który nielegalnie przeprowadza operacje w jednej z najbardziej renomowanych klinik w stolicy Francji. Pewnego dnia w wyniku dziwnego zbiegu okoliczności poznaje kobietę, która wypełni lukę w jego jałowym życiu. Niestety w inny dzień spotka też funkcjonariusza Gestapo, który w przeszłości go torturował. Mężczyzna stanie przed zadaniem rozliczenia się z własną przeszłością. Dramatyczna sytuacja zaprowadzi go aż do obozu dla uchodźców, z którego niewielu wychodzi żywych.

W 1962 roku ukazała się przedostatnia powieść Remarque’a, „Noc w Lizbonie”, która okazała się wielkim sukcesem. W samych Niemczech sprzedała się w nakładzie przeszło 900 tysięcy egzemplarzy.

Erich Maria Remarque zmarł we wrześniu 1970 roku w Locarno. Pisarz spoczywa na cmentarzu w Porto Ronco.

Książki Ericha Marii Remarque’a na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ericha Marii Remarque’a we wszystkich formatach – ebook, papierowa i audiobook. Wydawcą książek Remarque’a w Polsce od wielu lat jest Dom Wydawniczy Rebis. Dostępne są takie tytuły jak „Na Zachodzie bez zmian” i „Łuk triumfalny”.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Na Zachodzie bez zmian, Ebook | Erich Maria Remarque

  Ekranizacja powieści Remarque’a w reżyserii Edwarda Bergera to niemiecki kandydat do Oskara. Film dostępny na platformie NETFLIX. Jedno z najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego! Powieść "Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto-, dziew...

  okładka Droga powrotna, Ebook | Erich Maria Remarque

  Erich Maria Remarque (1898-1970) należał do pokolenia, które straciło młodość w okopach I wojny światowej. Nim zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści Na Zachodzie bez zmian, parał się dziennikarstwem, był też księgowym, nauczycielem i organistą. Po dojściu Hitlera do władzy książki Remarque’a trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony niemieckiego obywatelstwa. Lata II wojny spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści – Czas życia i czas śmierci....

  okładka Łuk Triumfalny, Ebook | Erich Maria Remarque

  Łuk triumfalny , powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic – pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater – jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni jego puste – jak już mu się wydawało – życie. Ale innego dnia spotka, również przypadkiem, gestapowca, który go kiedyś torturował. Rozlicze...

  okładka Trzej towarzysze, Ebook | Erich Maria Remarque

  Prawdziwa męska przyjaźń w obliczu bezsensu wojny i straconej młodości. Trzej towarzysze to powieść o pięknej i głębokiej prawdziwej męskiej przyjaźni, rozgrywająca się w latach dwudziestych w Niemczech. Lohkamp, Lenz i Kőster należą do straconego pokolenia Niemców – pokolenia tych, którzy w poczuciu bezsensu wojny wrócili z frontu i już nie umieli ułożyć sobie życia. Trwają bez celu, bez złudzeń co do przyszłości i nawet gdy jeden z nich się zakocha, wszystko zako...

  okładka Noc w Lizbonie, Ebook | Erich Maria Remarque

  Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie, ostatniej bramie do wolnego świata. Stojący w porcie uciekinier bezsilnie wpatruje się w statek, który następnego dnia ma popłynąć do Ameryki. Jego na nim nie będzie. Nagle jednak podchodzi do niego człowiek, który chce mu oddać swoje bilety na ten rejs. Pod warunkiem, że wysłu...

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.